Powojnik wielkokwiatowy – uprawa i pielęgnacja

Powojnik wielkokwiatowy nie przypadkowo bywa nazywany najpiękniejszym spośród pnączy ogrodowych. Kiedy przychodzi bowiem czas kwitnienia, sprawia, że nasz ogród nabiera wspaniałego wyglądu. Ściana, po której wije się powojnik, zamienia się w kolorowy dywan – dosłownie.

Powojnik wielkokwiatowy

Same zalety powojnika

Roślina bardzo często wybierana jest spośród innych gatunków wijących się. Z pewnością dlatego, że znajdzie swoje miejsce w każdym ogrodzie, bez względu na jego wielkość. Jej system korzeniowy nie zajmuje dużo miejsca, a i część nadziemna jest wyjątkowo plastyczna oraz poddaje się kształtowaniu. Powojniki możemy zatem poprowadzić w górę po różnych konstrukcjach. Podporą dla roślin może być równie dobrze mur, jak i siatka czy pergola. Powojniki mogą się także piąć po pniach większych drzew, sprawiając, że będą się one prezentowały dużo bardziej atrakcyjnie.

Powojnik bardzo obficie kwitnie

Clematisy mają bardzo duże i pięknie ubarwione kwiaty. Osiągają niekiedy nawet 25 cm średnicy, mogą być pojedyncze pełne lub półpełne. Bardzo szeroka jest także ich gama kolorystyczna: w naszych warunkach klimatycznych najczęściej widzimy kwiaty białe, różowe, fioletowe, czerwone.

Jakie warunki do wzrostu powinna mieć roślina?

Powojnik nie jest specjalnie wybredny, jednakże najchętniej i najpiękniej kwitnie na stanowisku dobrze nasłonecznionym (istnieją także odmiany, które dobrze czują się w półcieniu). Od mocnego słońca powinniśmy chronić jedynie dolne części powojnika. Ich pędy są bowiem dosyć mocno wrażliwe na przesuszone podłoże.

Sadzenie powojników najlepiej przeprowadzać wiosną, umieszczając je w żyznej i próchniczej glebie. Najlepiej, żeby miała ona delikatnie obojętny lub lekko zasadowy odczyn.

Dołki pod pędy rośliny powinny być dosyć spore, idealne wymiary to około 50x50x50 cm. Ziemię dookoła rośliny obsypujemy korą sosnową, która zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się podłoża, ale również rozwojowi chwastów.

Powojnik wielkokwiatowy

Regularne podlewanie to w przypadku powojników priorytet – gleba, w której rosną powinna zawsze być delikatnie wilgotna. Nie znaczy to jednak, że ma być mokra. Zbyt duża ilość wody może bowiem przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych.

Powojniki lubią przycinanie, które wykonujemy w zależności od ich odmiany. Późno kwitnące przycinamy wczesną wiosną, wcześnie kwitnące przycinamy dosyć mocno nawet na 1,5 metra wysokości już po pierwszym kwitnieniu.

Starsze powojniki powinny dobrze poradzić sobie z mrozem. Okrycia wymagają wyłącznie młode pędy, które najłatwiej obsypać kopczykiem z ziemi lub suchych liście, ewentualnie też korą sosnową.

Powojniki chorują rzadko, właściwie tylko wówczas, gdy nie zostają im zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu. Najczęstszą chorobą jest uwiąd, który uwidacznia się brązowymi plamami na łodygach, oraz mączniak prawdziwy objawiający się w postaci białych nalotów na liściach. Aby wyeliminować jedną i drugą chorobę, warto zastosować od razu po zauważeniu objawów preparaty typu Domark, Nimrod, Baycor.