Projektowanie małej łazienki w mieszkaniu lub bloku – porady eksperta

Umiejętnie zaprojektowana łazienka po wyposażeniu jej w niezbędne wyposażenie i po wykończeniu w ulubionym stylu stanie się pomieszczeniem i funkcjonalnym, i cieszącym oko umiejętnym zestawieniem barw, w tym świateł. Tutaj spędzać będziemy czas, aby dbać o higienę ciała, jak również umysłu, na co złożą się relaksujące kąpiele i przyjazne warunki do upiększania naszego wyglądu.

Nowy wygląd istniejącej łazienki

Decyzja o zakupie mieszkania niesie za sobą ograniczone możliwości dowolnego planowania wyglądu i funkcjonalności łazienki. Tutaj w lepszej sytuacji będą ci, którzy kupują mieszkanie w stanie deweloperskim – kiedy odpowiednio wcześniej będą wiedzieć, jak urządzić to pomieszczenie. Z tego względu warto zawczasu zwizualizować wygląd przestrzeni łazienkowej i przewidzieć, gdzie będą rozmieszczone urządzenia sanitarne, wanna lub kabina prysznicowa, a także na przykład pralka. Jeśli z wyprzedzeniem poznamy wymiary poszczególnych sprzętów, nie tylko je dopasujemy względem siebie po wykończeniu łazienki, ale uwzględnimy również miejsce na kosze przeznaczone na odzież do prania, a także meble łazienkowe, które pomieszczą przybory kosmetyczne, środki czyszczące i ręczniki.

Z odmienną sytuacją spotykają się osoby zdecydowane na zakup mieszkania na rynku wtórnym i te, które chcą odmienić wygląd używanej łazienki we własnym mieszkaniu. W pierwszym przypadku niższa cena nowego lokum jest najczęściej obarczona koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu, tak aby nowe mieszkanie spełniało nasze wcześniejsze wyobrażenia o jego wyglądzie i funkcjonalności. W drugim, nierzadko w grę wchodzi konieczność nie tylko odświeżenia ścian czy położenia nowej posadzki, ale też usunięcie mankamentów, które wyszły na jaw w czasie wieloletniego użytkowania pomieszczenia łazienkowego. I w jednym, i w drugim przypadku konieczna może też być wymiana zużytych elementów instalacji wodnej, elektrycznej i gazowej.

Porada eksperta:

Projektując nowy wygląd łazienki, rozpocznijmy od zaplanowania jej ogólnego wyglądu i rozkładu sprzętów sanitarnych i do nich dopasujmy usytuowanie poszczególnych przyłączy i ewentualne zmiany w rozmieszczeniu instalacji elektrycznej. Dotyczy to szczególnie małych łazienek, w których możliwości swobodnego rozstawienia urządzeń sanitarnych i mebli są ograniczone.

Nowy wygląd łazienki

W co wyposażyć funkcjonalną łazienkę?

Projektując wygląd i wyposażenie małej łazienki od podstaw, będziemy zmuszeni do pewnych kompromisów względem ilości sprzętów, jakie się w niej znajdą. Umieszczenie w zbyt bliskiej odległości od siebie wanny, kabiny prysznicowej, umywalki, sedesu i bidetu skutkować będzie nie tylko wizualnym wrażeniem chaosu i przeładowania, ale także brakiem komfortu wynikającym ze zbyt małej przestrzeni potrzebnej do wygodnego korzystania z wszystkich wymienionych. Na szczęście dzięki szerokiej ofercie poszczególnych producentów znajdziemy przedmioty i urządzenia, które łączą w sobie poszczególne funkcje, czego najlepszym przykładem jest wanna z panelem prysznicowym wyposażona w składany parawan lub otwieraną kabinę, dzięki której możliwe jest w zależności od potrzeb wzięcie szybkiego prysznica lub relaksującej kąpieli, zwłaszcza jeżeli wanna wyposażona będzie w funkcję hydromasażu. Innym przykładem jest sedes z funkcją bidetu lub zamocowanie do tego samego przeznaczenia baterii umywalkowo-bidetowej z rączką natryskową. Wcześniejsze umiejętne rozplanowanie tego typu sprzętów pozwoli na szybkie ich zamocowanie po zakończeniu prac wykończeniowych.

Projektowanie wyglądu łazienki to najlepszy czas na decyzję co do zainstalowania ogrzewania podłogowego – ponieważ standard deweloperski obejmuje przygotowanie posadzki do położenia na niej podłogi, obecność wodnego ogrzewania podłogowego warto uwzględnić już na etapie zawierania z deweloperem umowy przedwstępnej lub umowy o wybudowanie i sprzedaż mieszkania – na elementy składające się na ten typ ogrzewania potrzebne będzie kilkucentymetrowe obniżenie poziomu posadzki.

Co warto wymienić w odnawianej łazience?

Generalny remont pomieszczenia łazienkowego, z racji trudności, jakie się z nim wiążą, przeprowadzany jest rzadko. Z tego względu sprzęt, jaki służy nam na co dzień, wykazuje mniejsze lub większe ślady zużycia i dlatego warto wymienić go na nowy. Dotyczy to zarówno ceramicznych urządzeń sanitarnych, jak i wymienionych wyżej, łączących funkcje wanny i prysznica czy sedesu i bidetu. To jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na unowocześnienie łazienki.

- Wentylacja – mieszkając nawet kilka miesięcy w nowym lokum, wiemy, jaka jest jej wydajność. Jeśli chcemy ją zwiększyć, remont jest najlepszą okazją do zainstalowania na przykład wentylacji hybrydowej. Łączy ona zalety systemu grawitacyjnego i mechanicznego i w zależności od wyboru konkretnego rozwiązania oba mogą się uzupełniać, a nie tylko wspomagać wentylację naturalną urządzeniami mechanicznymi. Jeśli posiadamy wentylator kanałowy starego typu, warto wymienić go na nowy, bardziej efektywny i wyposażony w czujnik ruchu lub rozpoczynający działanie z opóźnieniem czasowym, lub w miarę wzrostu stopnia zawilgocenia pomieszczenia.

- Ogrzewanie – jeśli mamy dosyć zimnej posadzki, zdecydować się możemy na zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Tu z racji zastanego poziomu podłogi najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie ogrzewania elektrycznego, na przykład mat grzejnych, które umieścić możemy pod nową posadzką z płytek. W przypadku, gdy wystarcza nam grzejnik, warto w celu uzyskania walorów dekoracyjnych w pomieszczeniu wymienić go na nowocześniejszy model, na przykład drabinkowy, który umożliwi nam wysuszenie ręczników po kąpieli.

 Ich wzory i kolory dopasować możemy do dowolnej aranżacji łazienki, a niektóre z modeli wyposażone są także w takie elementy, jak lustro ze specjalną powłoką, na której możemy zapisywać niezbędne do zapamiętania w danym dniu działania do wykonania.

Lustro z wysuwem

- Umeblowanie – jeśli wyposażenie dotychczasowe nie wystarcza i każdego wchodzącego do łazienki wita nieestetyczny widok butelek z detergentami ustawionymi na pralce lub obok niej, konieczne będą dodatkowe zamykane półki, które pomieszczą te i inne przedmioty. W małej łazience nie mamy wystarczająco dużo przestrzeni do zagospodarowania, jednak z pewnością znajdzie się miejsce na ścianach. Aby optycznie nie zmniejszyć i tak niedużego pomieszczenia, warto zaopatrzyć się w płytkie, ale wysokie, wieszane na ścianach meble.

Porada eksperta:

Częstą praktyką jest najpierw kupowanie umywalki, a następnie kompletowanie odpowiedniego do jej rozmiaru szafki, która ją ukryje. Jest to bardzo trudne i w wielu przypadkach jedyne, na co możemy się zdecydować, to zamówienie mebli na wymiar, co zwiększy koszt. Najlepiej od razu wybierać spośród umywalek wraz z dopasowaną szafką od tego samego producenta.

Oprawa oświetleniowa

- Oświetlenie i instalacja elektryczna – małe pomieszczenie łazienkowe najczęściej pozbawione jest dostępu światła naturalnego. Uniemożliwia to nie tylko otoczenie się w łazience roślinnością, ale też sprawia, że w świetle sztucznym nie widzimy barw takimi, jak po wyjściu na zewnątrz domu. Aby zniwelować tę różnicę, należy wymienić oświetlenie punktowe, umiejscowione najczęściej w pobliżu lustra – z jego lewej i prawej strony – z żarowego (dającego żółtą poświatę) na ledowe, najbardziej zbliżone w barwie do naturalnego.

Przy okazji remontu łazienki nie wolno zapomnieć o jej wyposażeniu w wyłącznik różnicowoprądowy i wymianie gniazd sieciowych na spełniające wymagania odnośnie do występowania wilgoci i dostosować liczbę IP do usytuowania gniazdka od umywalki czy kabiny prysznicowej. Poczucie bezpieczeństwa w łazience z urządzeniami zasilanymi gazem zapewni nam również czujnik gazu i czadu.

Łazienka w fazie projektowania domu

W najlepszej sytuacji są ci, którzy dopiero zamierzają wybudować własny dom. Rozplanowanie pomieszczeń użytkowych i wstępne pomysły na ich zagospodarowanie znajdą się na szczegółowym planie, który uwzględni również przebieg poszczególnych instalacji. Jeśli mamy możliwość wyboru pomieszczenia na łazienkę w tej fazie starań o funkcjonalny dom, zadbajmy o to, by pomieszczenie o takiej funkcji znajdowało się na każdym z pięter, co w przyszłości ułatwi każdemu z domowników poranne przygotowanie się do wyjścia z domu. W tym wypadku jedna z łazienek – większa i lepiej wyposażona w światło naturalne – może pełnić funkcję pokoju kąpielowego, czyli miejsca, w którym nie tylko zapewnimy sobie komfortowe warunki dbania o higienę, ale które będzie również strefą relaksu i odpoczynku.

Kinkiet łazienkowy

Warto, aby mniejsza łazienka (lub nawet dwie w bardziej przestronnych domach) miała zapewniony dostęp światła dziennego. Nie tylko wspomoże to wentylację niewielkich pomieszczeń przez uchylenie okna, ale sprawi, że przez naturalny wygląd barw kobieca twarz z nałożonym makijażem będzie się prezentowała tak samo w lustrze, jak i po wyjściu z domu. W wyposażeniu łazienek powinniśmy też uwzględnić przeznaczenie jednej z nich na potrzeby najmłodszych domowników – w nim urządzenia sanitarne będą zamocowane odpowiednio niżej, by ich użytkownicy od jak najmłodszego wieku mogli bez przeszkód korzystać z muszli sedesowej i umywalki. Wybór mebli do takiego pomieszczenia, a także jego wykończenie ścian i posadzek z uwzględnieniem kolorów i postaci znanych z popularnych kreskówek sprawią, że codzienna kąpiel będzie przyjemnością, a nie okazją do wyrażenia niechęci przed jej odbyciem.

Porada eksperta:

Zamiast planowania w piętrowym budynku jednorodzinnym przestronnego, pojedynczego salonu kąpielowego, lepiej jest zmodyfikować dostępną przestrzeń i uwzględnić w niej zbudowanie dwu mniejszych łazienek.

Rozeta Ephesus 60 x 60 cm marmur

Faza projektowania domu jest też najlepsza do zaplanowania w łazience ogrzewania podłogowego – zwłaszcza wodnego, jeśli chcemy uwzględnić na posadzce położenie desek. Ten typ ocieplenia w przypadku drewna sprawdzi się lepiej niż ogrzewanie podłogowe elektryczne, a jego zainstalowanie będzie związane z nieznacznym obniżeniem poziomu podłogi, tak aby wszelkie elementy składające się na ogrzewanie wodne zostały ukryte pod deskami.

 

Data publikacji: 13.08.2015