Projektujemy szafę wnękową

Wydawać by się mogło, że trudno jest urządzić szafę we wnęce. Należy tylko zadbać o dobre rozmieszczenie półek i drążków, by dostosować szafę do swoich potrzeb.

szafa wnękowaszafa wnękowaszafa wnękowaszafa wnękowa

Należy tylko zadbać o dobre rozmieszczenie półek i drążków. By dostosować szafę do swoich potrzeb i wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, nie trzeba koniecznie zlecać wykonania projektu firmie zajmującej się zabudową wnętrz. Dopasowane do siebie elementy wyposażenia można znaleźć w Castoramie, a wybrane elementy - zamontować samodzielnie.

Głębokość wnęki

Po dokładnym wymierzeniu wnęki najlepiej jest ją rozrysować na kartce. Warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim musi mieć ona zachowaną odpowiednią głębokość -  50-60 cm. Im więcej, tym lepiej, ale to uzależnione jest od przestrzeni, jaką dysponujemy. Wysokość szafy warto podzielić na kilka części: szafkę na buty (około 20 cm wysokości) i pawlacz (podłużna półka u góry szafy, na całej jej długości). To idealne rozwiązanie na przechowywanie walizek i plecaków.

Wyposażenie

Garderoba Form PlusGarderoba Form PlusGarderoba Form PlusGarderoba Form Plus

Podstawowy program to drążki i półki, które pomieszczą komplet ubrań na co dzień i od święta. Jeśli jednak garderoba będzie miała charakter schowka na sezonowe rzeczy, rzadko używany sprzęt sportowy, zapasową pościel, walizki czy deskę do prasowania, warto ją wyposażyć w szuflady, uchwyty na buty, boczne haczyki, pojemniki na kółkach, wysuwane kosze i wieszaki oraz niezbędne akcesoria (na przykład stopery na szynach zatrzymujące kosze). W oferowanych systemach można znaleźć elementy o różnej szerokości, wysokości i głębokości, które montuje się na szynach pionowych i poziomych. Łatwo więc da się je dopasować do każdego, nawet najmniejszego pomieszczenia i zabudować ściany od podłogi aż po sufit lub dostosować do skosów poddasza. Co więcej, można je później dowolnie – jeśli tylko jest miejsce – uzupełniać, zależnie od potrzeb.

Drzwi

Kiedy projekt szafy mamy już gotowy, czas pomyśleć o drzwiach. Bardzo popularne w tego typu szafach drzwi przesuwane najlepiej jest montować, gdy szafa jest szersza niż 150 cm. Przy mniejszej szerokości montaż drzwi przesuwnych jest bezsensowny i lepiej zdecydować się na drzwi skrzydłowe lub harmonijkowe, gdy przed szafą jest wyjątkowo mało przestrzeni na otwarcie skrzydeł. Jeśli chodzi o materiał drzwi (w przypadku przesuwanych i skrzydłowych) mamy do wyboru płytę MDF, szybę (w różnych odcieniach i stopniu przeźroczystości) oraz lustra.

Data publikacji: 15.11.2012