icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Szafa przesuwna – wybieramy okucia do systemów garderoby

Aby skrzydło szafy przesuwnej przesuwało się gładko i płynnie, potrzebne są wytrzymałe okucia do zabudowy. Opisujemy akcesoria montażowe, które wpływają na wygodę korzystania z garderoby. Do czego są potrzebne paski buforowe i co to są klipstopery?

wnętrze szafy przesuwnejwnętrze szafy przesuwnejwnętrze szafy przesuwnejwnętrze szafy przesuwnej

Oprócz korpusów, drzwi, prowadnic i prowadników, szafa przesuwna wymaga zamontowania dodatkowych akcesoriów, które poprawiają jej pracę.

Listwy przymykowe, sufitowe i podłogowe

Listwy przymykowe to pionowe elementy, które montowane są do boku szafy lub ściany pomieszczenia. Dzięki nim drzwi nie dojeżdżają do pustej ściany i tym samym jej nie niszczą. Maskują ewentualne nierówności ścian i szczeliny montażowe. Listwy sufitowe i podłogowe to elementy poziome, które niwelują nierówności podłoża – do nich przytwierdzane są prowadnice.

Porada eksperta

Szafy z systemami do przechowywania pozwalają na funkcjonalne wykorzystanie każdego centymetra garderoby. Korpus szafy lub wnękę ścienną uzupełnia się o wsporniki, półki, drążki .Wysuwane kosze cargo, wieszaki i półki umożliwią nam wygodny dostęp do przechowywanych w szafach ubrań, produktów spożywczych, narzędzi.

okuciaokuciaokuciaokucia

Okucia do systemów drzwi przesuwnych

Na system drzwi przesuwnych składają się dodatkowe akcesoria:

stopery  to elementy hamujące przesuwane drzwi w szafie. Dzięki nim gwałtownie zamknięte skrzydło garderoby nie będzie trzaskać. Stopery powinny być umieszczone w takim miejscu na ścianie, aby nie doprowadzały do przechylenia frontu;

klipstopery (clipstopery) – to elementy hamujące z zatrzaskiem zwane też pozycjonerami. Dzięki nim drzwi lekko się zamykają i nie otwierają samoczynnie;

domykacze również wpływają na komfort użytkowania szafy do sypialni lub przedpokoju. Zwalniają pęd drzwi przy zamykaniu i płynnie je domykają;

paski buforowe i uszczelniające – te pierwsze tłumią uderzenia w ścianki boczne, natomiast te drugie zapobiegają przedostawaniu się kurzu do wnętrza szafy, co wpływa korzystnie na działanie prowadnic i prowadników;

mocowanie szufladmocowanie szufladmocowanie szufladmocowanie szuflad

- profile łączące – wykorzystuje się je w celu łączenia dwóch płyt frontowych w szafach. Mogą być jednostronne, dwustronne, mieć kształt kątownika, ceownika i profilu H – łatwo wyszukamy element pasujący do konstrukcji. Niektóre umożliwiają uzupełnienie drzwi o samoprzylepne szczotki kurzowe i odbojowe.

Materiały wykonania akcesoriów do szafy do zabudowy

Prowadnica do drzwi przesuwnych i dodatkowe elementy są zwykle wykonywane z wysokiej jakości aluminium pokrywanego lakierem. Dostępne są również prowadnice wykonane ze stali lub tworzyw syntetycznych. Warto wybierać dodatkowe części wyprodukowane z ocynkowanej lub galwanizowanej, czyli chronionej przed korozją, stali – są odporne na uszkodzenia i zmianę koloru. Niektóre elementy systemów garderoby, np. rolki do drzwi przesuwnych, są pozyskiwane z tworzyw sztucznych.

Więcej na temat systemów do przechowywania piszemy w artykułach: Szafa przesuwna – wybieramy drzwi i korpusy do systemów garderoby oraz Szafa przesuwna – wybieramy prowadnice, prowadniki i wózki do systemów garderoby.

 

Data publikacji: 30.08.2017