Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Pomysły na samodzielne wykonanie stojaka na rowery

Stojak na rowery okaże się przydatny szczególnie na posesji domu, w którym mieszkańcy często korzystają z jednośladów. Wykorzystać możemy do tego najróżniejsze materiały, a do wykonania stojaka oprócz podstawowych narzędzi przyda się biegłość w majsterkowaniu.

rowerrowerrowerrower

Stojak na rowery – dlaczego warto go wykonać?

Stojak na rowery na terenie ogrodzonej posiadłości ma za zadanie wygodne postawienie roweru bez ryzyka jego przewrócenia się. Jest to lepszy sposób na pozostawienie jednośladu bez opieki, ponieważ ryzyko jego upadku jest zminimalizowane do zera, zwłaszcza gdy oparty jest o pień drzewa, elewację lub ogrodzenie.

Przewrotka – na przykład przy silnym podmuchu wiatru lub na skutek niestabilnej pozycji roweru – skutkować może zarysowaniem lakieru na ramie lub kierownicy czy przetarciem kauczuku na siodełku, a także uszkodzeniem i połamaniem zasadzonych w pobliżu roślin, powstaniem nieestetycznych rys na ścianie zewnętrznej, itp.

Stojak na rower Bayersystem 3-miejscowyStojak na rower Bayersystem 3-miejscowyStojak na rower Bayersystem 3-miejscowyStojak na rower Bayersystem 3-miejscowy

Materiały do samodzielnego wykonania stojaka na rowery

W zależności od stopnia zaawansowania w pracach związanych z majsterkowaniem i od jakości wyposażenia skrzynki narzędziowej lub domowego warsztatu, możemy pokusić się o wykonanie stojaka z różnych materiałów, spośród których wymieńmy przykładowo 3 z zastosowaniem gradacji, od stosunkowo najprostszego stojaka do wymagającego większej ilości prac i zastosowanych narzędzi:

- tworzywo sztuczne,

- drewno,

- metal.

Do wykonania pierwszego z nich potrzebujemy jedynie rurek PCV 1/2``, które przeciąć można najzwyklejszym modelem niewielkiej piły ręcznej, a także kolanek i trójników, które skompletować można w każdym markecie budowlanym. W celu wzmocnienia konstrukcji stojaka można zastosować klej do tworzyw sztucznych. Schematy konstrukcji, różniące się wielkością w zależności od ilości stanowisk na rowery, znaleźć można w internecie. To najprostszy sposób na samodzielne wykonanie stojaka na jednoślady.

Sporządzenie drewnianego stojaka wymagać będzie zgromadzenia większej ilości narzędzi: drewnianych desek i listewek, wkrętaków, wkrętów do drewna i gwoździ, kleju do drewna, piły bądź wyrzynarki, preparatów do impregnacji drewna i farby do pomalowania całości. Z wykonaniem takiej konstrukcji poradzi sobie zaawansowany i średniozaawansowany majsterkowicz, a narzędzia niezbędne do tego celu stanowią podstawę wyposażenia kącika z elektronarzędziami i narzędziami ręcznymi.

Inaczej będzie ze stojakiem wykonywanym z metalu. Do tego celu należy nie tylko zgromadzić odpowiedniej grubości pręty, ale również dysponować elektronarzędziami do ich przecięcia i zespawania. Stosunkowo najprostsze do wykonania będą późniejsze czynności mające na celu zabezpieczenie antykorozyjne i pomalowanie konstrukcji na wybrany kolor.

Porada specjalisty:

Stojak z rurek PCV, choć najprostszy do wykonania, będzie spełniał swoją rolę jedynie po uprzednim stabilizowaniu go i przyczepieniu do powierzchni pionowej lub pionowej. Jego niewielka waga nie pozwoli utrzymać jednego-dwu rowerów bez dodatkowego unieruchomienia.

stojak na rowerstojak na rowerstojak na rowerstojak na rower

Stojak drewniany również może wymagać ustabilizowania, a dodatkowo wymagać będzie każdego sezonu, oprócz wyczyszczenia i poprawienia obluzowanych miejsc łączeń, również kolejnej impregnacji i nałożenia nowej warstwy farby.

Stojak metalowy z racji swojego ciężaru może nie potrzebować dodatkowej stabilizacji, ale w jego przypadku ważne jest poświęcenie uwagi na odnawianie i uzupełnianie zabezpieczenia antykorozyjnego.

Jaki stojak na rower wybrać?

Jeśli nie dysponujemy uzdolnieniami w zakresie samodzielnego wykonywania domowych sprzętów takich jak meble czy ozdoby i nie posiadamy w skrzynce narzędziowej elektronarzędzi, pozostaje nam wybrać jeden z wielu dostępnych modeli stojaków rowerowych. Warto zwrócić uwagę na metalową konstrukcję – jest trwała, wykonano ją ze stali i pokryto antykorozyjną powłoką, prezentowany model stanowi stabilne oparcie dla trzech rowerów, a z racji swojej wagi nie potrzebuje dodatkowego mocowania do podłoża lub elewacji.

 

 

Data publikacji: 05.10.2017