LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Przepisy prawne dotyczące osadzania drzwi zewnętrznych i wewnętrznych

Montując zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ich aspekt wizualny, ale także na przepisy prawa budowlanego, które traktują o ich osadzaniu. Mają one nie tylko wpływ na bezpieczeństwo, ale także komfort użytkowania budynku, uwzględniając w nim także sprawne poruszanie się osób niepełnosprawnych.

drzwi zewnętrzne

Drzwi wejściowe

Zarówno drzwi wejściowe do budynku oraz mieszkania, jak i do wszelkich ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych powinny mieć w świetle ościeżnicy minimalną szerokość 90 centymetrów oraz wysokość 2 metrów. Jeśli drzwi zewnętrzne są dwuskrzydłowe, wówczas szerokość skrzydła głównego powinna wynosić przynajmniej 90 centymetrów. Próg w każdej sytuacji nie powinien zaś być wyższy niż 20 milimetrów. Jeśli chodzi o typ drzwi, co dotyczy się przede wszystkim budynków użyteczności publicznej, mogą być one obrotowe lub wahadłowe wtedy, kiedy obok nich zastosowane są dodatkowo tradycyjne drzwi rozwierane czy też rozsuwane.

Drzwi wewnątrz domu

Poszczególne parametry szerokości i wysokości drzwi w świetle ościeżnicy oraz pozostałe uwarunkowania zależą tutaj od konkretnego pomieszczenia, w jakim mają się znaleźć. Zgodnie z prawem budowlanym, drzwi do pokoju dziennego i sypialni powinny mieć szerokość przynajmniej 80 centymetrów i mogą otwierać się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia. Taka sama skala szerokości obejmuje kuchnię, gdzie drzwi nie mogą jednak posiadać progów, a dodatkowo między podłogą a dolną krawędzią skrzydła powinna znajdować się przynajmniej 2,5-centymetrowa szczelina. Drzwi do łazienki powinny zaś posiadać w dolnej części otwory o łącznej powierzchni przynajmniej 0,022 m². Ich szerokość to także minimalnie 80 centymetrów w świetle ościeżnicy, a jedyny dozwolony sposób otwierania – na zewnątrz pomieszczenia. W przypadku drzwi w pomieszczeniach gospodarczych, spiżarniach, a także garderobach szerokość może wynosić jedynie 70 centymetrów.

montaż drzwi

Jeśli stosujemy drzwi przesuwne, to powinnyśmy pamiętać zaś o tym, że ich standardowa szerokość wynosi zazwyczaj od 80 do 100 centymetrów. Jeśli natomiast drzwi są dwuskrzydłowe, ich szerokość nie może przekraczać 240 centymetrów. Standardowa wysokość większości skrzydeł wynosi z kolei najczęściej 203 centymetry.

Przestrzeń między ościeżnicą a murem

Aby zachować prawidłową przestrzeń między ościeżnicą a murem, wymiary drzwi powinny być o 20 milimetrów mniejsze niż przygotowany do nich otwór. Przestrzeń między górną częścią ościeżnicy a murem powinna zaś wynosić przynajmniej 20 milimetrów. Pamiętajmy również o tym, że drzwi są zazwyczaj sprzedawane wraz z ościeżnicami. Możemy mieć do czynienia z ościeżnicami stałymi, których szerokość wynosi 6 lub 10 centymetrów oraz regulowanymi, które można dobrać do każdej grubości ściany – możliwość poszerzenia jest tutaj jednak możliwa tylko do 2 centymetrów.

Data publikacji: 28.07.2015