icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Drzwi przylgowe kontra bezprzylgowe

O wyborze drzwi wewnętrznych do naszego domu czy mieszkania decyduje w pierwszym rzędzie ich estetyka – kolor, obecność przeszkleń czy dekoracyjne frezy. Jednak na to, czy będą się one idealnie prezentowały w naszym domostwie, wpływa jeszcze jeden aspekt – czy skrzydło jest przylgowe czy bezprzylgowe. Czym charakteryzują się oba rodzaje drzwi?

Drzwi

Skrzydło przylgowe a bezprzylgowe

Modele przylgowe to najpopularniejszy rodzaj skrzydeł drzwiowych – są najchętniej wybierane i prawdopodobnie z tego powodu na rynku znajdziemy dużą ich różnorodność. Skrzydło przylgowe po zamknięciu częściowo chowa się w ościeżnicy, a częściowo na nią nachodzi – jest to możliwe dzięki specjalnym wycięciom na jego krawędzi. Zamknięte drzwi przylgowe sprawiają, że na ościeżnicy widoczny jest uskok. W tego typu drzwiach możemy łatwo regulować zawiasy, co będzie istotne szczególnie w mieszkaniach dopiero oddanych do użytku, gdzie ściany będą przez dłuższy czas osiadać.

Drzwi bezprzylgowe tym różnią się od przylgowych, że krawędź ich skrzydła jest zupełnie prosta. Po zamknięciu drzwi takie tworzą z ościeżnicą jedną płaszczyznę. Modele tego typu mogą być wyposażone w zawiasy, które po zamknięciu drzwi stają się całkowicie niewidoczne – z tego powodu drzwi takie są droższe, wymagają także dużej dokładności przy montażu.

Drzwi

Konstrukcja przylgowa i bezprzylgowa – którą wybrać

Zarówno jeden, jak i drugi typ skrzydła ma swoje zalety. Drzwi przylgowe, dzięki różnorodnej stylistyce, nadają się do odmiennie urządzonych pomieszczeń. Sprawiają wrażenie lżejszych niż oceniane jako masywne drzwi bezprzylgowe. Prosta krawędź tych ostatnich cechuje się bowiem powierzchnią o grubości ok. 4 cm. Tutaj także widoczny jest zamek, podczas gdy w drzwiach przylgowych jest on ukryty właśnie w przyldze. Drzwi z przylgą polecane są do wnętrz, w których skrzydło zazwyczaj jest otwarte, a wyżłobione w nich wcięcia stanowią dekoracyjne uzupełnienie całego wystroju. W przeciwieństwie do nowoczesnych, minimalistycznych modeli bezprzylgowych, nadają się do pomieszczeń stylizowanych na stare, utrzymanych w stylu klasycznym czy retro. Skrzydła bezprzylgowe poleca się natomiast do pomieszczeń, gdzie drzwi pozostają najczęściej zamknięte i widoczne są od zewnątrz. Pozbawione są zbędnych detali, przez co sprawdzą się szczególnie we wnętrzach minimalistycznych. Ponieważ skrzydło takie i futryna ulokowane są w jednej linii, dają optyczny efekt poszerzenia podłogi – z tego powodu będą odpowiednio się prezentować w niezbyt szerokich przejściach.

Oba rodzaje drzwi nie różnią się przy tym właściwościami wytrzymałościowymi, gdyż ramiak jednych i drugich jest wzmacniany. Przy tej samej grubości drzwi przylgowe są natomiast nieco lepszym izolatorem akustycznym – w warunkach domowych, na co dzień, różnica ta będzie jednak niedostrzegalna.