Przygotowanie trawnika z rolki do nowego sezonu

Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie ogrodu bez zielonego, równo przyciętego trawnika. Coraz częściej rezygnujemy jednak z tradycyjnego wysiewania nasion, a na podwórku rozwijamy trawnik z rolki. Jak o niego zadbać, aby wraz z nadejściem wiosny stał się ozdobą naszego ogrodu?

Przygotowanie trawnika z rolki do nowego sezonu

Trawa z rolki

O charakterze i użyteczności ogrodu bardzo często decyduje trawnik. Jest on doskonałym tłem dla innych roślin, dla nas z kolei to miejsce rozrywki i odpoczynku. Nic więc dziwnego, że poświęcamy mu sporo uwagi i staramy się, aby był gęsty, równy i zielony. Nie zawsze jednak mamy czas i możliwości, aby trawnik zasiać w tradycyjny sposób. Metoda ta wymaga bowiem sporo cierpliwości – trawa zazieleni się dopiero po ok. 4 tygodniach, a w pełni gotowa do użytku jest po upływie 3-4 miesięcy. Trawnik z rolki zazielenia nasz ogród natychmiastowo po rozłożeniu, a po miesiącu możemy go już w pełni użytkować. Każdy trawnik wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Naszym zadaniem jest nie tylko regularne koszenie, ale także nawadnianie i nawożenie.

Przygotowanie trawnika z rolki do nowego sezonu

Pielęgnacja po zimie

Po długiej i śnieżnej zimie z niecierpliwością oczekujemy na zazielenienie się otoczenia. Może się jednak okazać, że po kilku miesiącach mrozów nasz trawnik stracił swój urok. Naszym zadaniem jest wykonanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym trawa nabierze kolorów i odpowiednio się wzmocni. Po ustąpieniu zimy trawnik z rolki należy w pierwszej kolejności wałować. W czasie mrozów pod powierzchnią ziemi gromadzi się woda, która może uszkodzić darń. Warto zatem przyjrzeć się dokładnie trawnikowi i sprawdzić, czy nie pojawiły się na nim uwypuklenia. Jeszcze przed nadejściem wiosny powinniśmy przeprowadzić zabieg zwałowania, który zminimalizuje ryzyko usychania trawy. Kępy należy docisnąć do podłoża, a ewentualne puste miejsca wysiać nową trawą. Nie zapomnijmy także o dokładnym wygrabieniu trawnika i usunięciu z niego suchych liści, gałęzi oraz innych odpadów.

Wiosenne zadania

Wraz z nadejściem wiosny należy zadbać o nawożenie trawnika. Wykorzystać możemy do tego nawozy wolnodziałające, których składniki uwalniane są do gleby przez długi czas. Tego typu preparatu najlepiej użyć już w marcu, aby skutecznie działał on przez cały okres wegetacyjny. Trawnik z rolki nawozić możemy także nawozami studniowymi, którymi trawę zasila się dwa razy w sezonie. W każdym sklepie ogrodniczym możemy zaopatrzyć się także w nawozy granulowane, które należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Pierwsze koszenie trawnika z rolki wykonujemy, gdy trawa ma przynajmniej 5 centymetrów wysokości.