Produkty

Bambusowe akcesoria do ogrodu: tyczki, kratki, osłony i płotki

Bambusowe akcesoria do ogrodu: tyczki, kratki, osłony i płotki

Liście i łodygi bambusa – dzięki swojej bardzo wytrzymałej, lekkiej oraz smukłej strukturze – nadają się do wyplatania różnego rodzaju rusztowań, ogrodzeń, płotków, a nawet niewielkich mostów ogrodowych lub elementów fontanny. Poza praktycznym zastosowaniem akcesoria bambusowe sprawią, że nawet w zwykłym warzywniku zapanuje orientalny klimat.

Bambus w ogrodzie 

Drewno bambusowe doskonale wkomponowuje się w ogrodową zieleń, pięknie wygląda w towarzystwie rabat, oczek wodnych (rurki bambusowe można wykorzystać np. do przelewania wody w oczkach i tworzenia fontann) oraz jako tło dla mniejszych roślin. Dobrze łączy się również z konstrukcjami z drewna i kamienia. To również świetna propozycja dla miłośników ekologii – bambus uchodzi za najszybciej rosnącą i regenerującą się roślinę.

W takiej aranżacji ciekawie będą wyglądać bambusowe lub rattanowe meble ogrodowe – np. składane leżaki i krzesła, stoliki – oraz drobne dodatki, np. skrzynki na donice.

Maty, osłony i płotki z bambusa

Nic nie stoi na przeszkodzie, by z mniejszych tyczek i drabinek bambusowych tworzyć lekkie kraty obrośnięte roślinami pnącymi (trejaże) lub osłony przeciwwiatrowe. Z patyczków bambusowych można również wyplatać niskie płoty zabezpieczające grządki przed zającami lub zwierzętami hodowlanymi.

Z kolei maty ze szczapek bambusa sprawdzą się w roli naturalnej bariery przed wiatrem, słońcem, hałasem i kurzem oraz spełnią funkcję maskującą, np. przed wścibskimi sąsiadami. Ich konstrukcja jest banalnie prosta – cienkie listewki bambusa połączone są drutem ocynkowanym i związane co ok. 20-25 cm. Dostępne na rynku maty mają zwykle wysokość ok. 100-180 cm i szerokość nawet kilku metrów, można je dowolnie skracać i łączyć z innymi fragmentami.

Montaż mat nie powinien sprawić nikomu problemu – mocuje się je do siatki, płotu lub balustrady za pomocą wygodnych opasek samozaciskowych dołączonych do zestawu lub giętkiego drutu. Można nimi także zabudować taras lub balkon – do zainstalowania maty potrzebować będziemy wkrętów lub gwoździ oraz pomocy przynajmniej jednej osoby. W ogrodowej altance maty ogrodowe spełnią się również w roli zadaszenia. Bambusowy parawan może też posłużyć jako oryginalna osłona zacisznego kącika w ogrodzie lub kąpieliska dla dzieci. 

Tyczki i podpórki bambus

Można je wykorzystać zarówno jako dekorację w ogrodach (na rynku dostępne są również tyczki i drabinki powlekane PCW w różnych kolorach), jak i podporę dla roślin doniczkowych lub ogrodowych. Długość tyczek wynosi zwykle od kilkudziesięciu do nawet ok. 300 cm, zaś średnica – od ok. 6 mm do 120 mm.

Grubsze tyczki znajdują zastosowanie głównie w sadownictwie (np. do podtrzymania drzewek jabłoni), te o mniejszej średnicy wykorzystuje się jako podpory np. do pomidorów lub fasoli. W przypadku warzyw pnących – z tyczek, drabinek bambusowych oraz dłuższych gałęzi w łatwy sposób można zbudować ok. 2-metrowe rusztowania. W tym celu wystarczy wbić tyczki w ziemię i związać je drutem na wysokości ok. 1,7 metra. Na ich przecięciu można dodatkowo ułożyć w poziomie długą tyczkę, która znacząco wzmocni wytrzymałość rusztowania.

Instalacja i trwałość bambusowych dodatków

Tyczki należy instalować jak najwcześniej – tak aby nie uszkodzić systemu korzeniowego roślin, najlepiej w okresie wysadzania sadzonek lub w czasie siewu. Najlepiej jest zakopać je na minimum jedną trzecią długości (będą stabilne i nie połamią się na sękach) i przywiązywać do nich rośliny.

Podpórki bambusowe bardzo łatwo jest usunąć z naszej uprawy – dzięki temu z powodzeniem możemy je wykorzystać w kolejnych sezonach (należy przechowywać je w suchym i zadaszonym miejscu). Nawet zagłębione w ziemi części bambusa bez impregnacji nie powinny gnić przez ok. 2-3 lata – dlatego kupując drabinki i tyczki bambusowe, warto wybrać te, które objęte są co najmniej dwuletnią gwarancją.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Hoja - jak zachęcić woskownicę do kwitnienia?

Hoja - jak zachęcić woskownicę do kwitnienia?
Hoya carnosa, zwana woskownicą, to zachwycająca pięknymi i intensywnie pachnącymi kwiatami roślina uprawiana w wielu domach. Bywa jednak, że nie kwitn...
Czytaj więcej

Bambusowe tyczki jako podpory do warzyw

Bambusowe tyczki jako podpory do warzyw
Czym podpierać pomidory w ogrodzie? Jakie tyczki wybrać do uprawy fasoli? Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie tyczek bambusowych. Sprawdźmy, czy...
Czytaj więcej

5 akcesoriów, które przydadzą Ci się podczas doniczkowej uprawy roślin

5 akcesoriów, które przydadzą Ci się podczas doniczkowej uprawy roślin
Samodzielna uprawa roślin doniczkowych to zadanie wymagające sporego zaangażowania, wiedzy o konkretnych roślinach i regularności w ich pielęgnacji. J...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.05.2016
Bardzo lubię bambusa, ale najbardziej chciałabym zasadzić takiego olbrzymiego i go hodować na materiał, ale nigdzie nie mogę znaleźć nasion...

Ocena i komentarz dla:

Bambusowe akcesoria do ogrodu: tyczki, kratki, osłony i płotki