Przydatne akcesoria do drzwi i okien – przegląd materiałów

Zarówno drzwi, jak i okna to elementy, bez których ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek budynku. Nie często zwracamy jednak na nie uwagę już po zamontowaniu. Tymczasem istnieją akcesoria, które mogą znacząco podnieść ich jakość użytkową. Podpowiadamy, jakie to akcesoria i co warto wiedzieć o ich roli i wyborze.

Przydatne akcesoria do drzwi i okien

Moskitiery

Niezależnie od rodzaju moskitiery, to akcesorium, które zapewnia nam spokojniejsze życie i bardziej komfortowe korzystanie z mieszkania każdego dnia. Jest przydatne szczególnie w okresie letnim, kiedy niewielkie stworzenia próbują dostać się do wnętrza naszego domu. Siatka moskitiery, która wyróżnia się wyjątkowo drobnymi oczkami, skutecznie zatrzymuje komary, muszki czy osy – owady nie tylko nieprzyjemne, ale również niebezpieczne, zwłaszcza dla alergików. To rozwiązanie szczególne polecane do takich pomieszczeń jak kuchnia, salon, sypialnia, pokój dziecięcy czy pokój gościnny.

Czy wiesz, że…

Co bardzo ważne, moskitiery przeciwdziałają dostępowi do wnętrz niepożądanych owadów, a przy tym zapewniają odpowiedni dopływ światła i powietrza do pomieszczeń. Dzięki temu mamy możliwość swobodnego wietrzenia mieszkania podczas upałów, także w trakcie nocy.

Wybór: Moskitiery możemy zastosować zarówno na oknach, jak i na drzwiach – balkonowych czy wejściowych. W obu przypadkach do wyboru mamy modele w postaci specjalnej konstrukcji, którą należy przymocować do ramy przy użyciu wkrętów, lub w formie siatek i lamel, które mocuje się wyjątkowo szybko przy użyciu taśmy i dociskacza. Jeśli zdecydujemy się na gotową konstrukcję, zyskujemy trwalsze i skuteczniejsze akcesorium, lecz bardziej ograniczające korzystanie z drzwi i okien, a ponadto nie zawsze estetyczne. Siatki i lamele możemy zaś w razie potrzeby z łatwością zdemontować, a przy tym nie ograniczają one w dużym stopniu swobody poruszania się, dlatego idealnie nadają się także do drzwi wejściowych. Na rynku dostępne są też specjalne moskitiery przeciwsłoneczne.

Uszczelki

Podczas gdy moskitiery są szczególnie przydatne w okresie letnim, uszczelki podnoszą komfort użytkowania mieszkań w trakcie zimy. Stanowią akcesorium wymienne lub też uzupełniające w przypadku zbyt dużej nieszczelności starych okien i drzwi. Ich rola jest bardzo istotna, ponieważ zabezpieczają one pomieszczenia przed przedostawaniem się do ich wnętrza chłodu i wilgoci. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko zbytnich strat ciepła oraz unikamy problemu powstawania pleśni i grzybów osiadających na powierzchniach ścian i sufitów. W ten sposób podnosimy też komfort termiczny, jednocześnie przyczyniając się do obniżenia kosztów ogrzewania. Ponadto uszczelki, wypełniając zbędne szczeliny pomiędzy skrzydłem a ramą, zapobiegają też przedostawaniu się do wnętrza kurzu i pyłu. Co więcej, zatrzymują również dźwięki, dzięki czemu podnosimy także komfort akustyczny przebywania w budynku.

Wybór: Uszczelki dostępne są w wielu formach i pasują zarówno do drzwi i okien PCV, jak i tradycyjnych modeli drewnianych. Dużą popularnością cieszą się samoprzylepne uszczelki gumowe. Coraz częściej wybierane są też specjalne uszczelki szczotkowe, stosowane w przypadku drzwi zewnętrznych i garażowych, które zapobiegają utracie ciepła i zatrzymują zabrudzenia. Do uszczelniania drzwi mogą służyć także szczotki przeciwkurzowe, świetnie ograniczające trzaskanie. Podczas wyboru odpowiedniej uszczelki liczy się jej profil (np. D, E, P) dopasowany do konstrukcji skrzydła oraz wielkość szczeliny, którą produkt jest w stanie wypełnić.

Tapicerki drzwiowe

Są doskonałym pomysłem na szybką renowację starych drzwi, które utraciły swoją estetykę, lub na odmianę wyglądu stosunkowo nowego skrzydła, acz niepasującego do danej aranżacji. Mogą być wykorzystywane zarówno w przypadku drzwi wewnętrznych, jak i tych zewnętrznych, które stanowią wizytówkę naszego domu lub mieszkania. Tak samo dobrze sprawdzą się w prywatnych mieszkaniach, jak i biurach czy wszelkich obiektach użyteczności publicznej – szpitalach, szkołach, urzędach.

Przydatne akcesoria do drzwi i okien

Czy wiesz, że…

Skrzydło, które jest pokryte tapicerką, wyróżnia wiele zalet – oprócz dekoracji zyskujemy bowiem także dodatkową warstwę termoizolacyjną oraz akustyczną, która tłumi więcej dźwięków niż dotychczas. Korzyść z zastosowania tapicerki drzwiowej to także łatwe utrzymanie tak wykończonych drzwi w czystości – najczęściej do ich pielęgnacji wystarczająca jest lekko wilgotna ściereczka.

Wybór: Tutaj warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego wykonana jest tapicerka drzwiowa. Doskonałym wyborem jest połączenia skaju i pianki poliuretanowej. Głównie dlatego, że z montażem tego rodzaju dekoracji można sobie łatwo poradzić we własnym zakresie – wystarczą do tego: gwoździe montażowe, pinezki tapicerskie oraz taśma maskująca dopasowana do koloru warstwy wykończeniowej. Nie bez znaczenia pozostaje rzecz jasna także kolor i jego zgranie z elewacją budynku czy też wystrojem wnętrza – na szczęście wyjątkowo szeroka paleta barw i wzorów umożliwia nam łatwe dopasowanie tapicerki do każdej potrzeby.

Daszki nad drzwi

Daszek przeznaczony jest z kolei wyłącznie do drzwi wejściowych. Jest bardzo przydatny o każdej porze roku. Przez wszystkie 365 dni chroni nasze skrzydło zewnętrzne przed deszczem i wiatrem, w trakcie zimy zabezpiecza je przed opadami śniegu, a podczas lata chroni przed słońcem, które przy odsłoniętych drzwiach prowadzi do ich zbytniego nagrzewania się. Wszystkie z wymienionych czynników przyczyniają się do szybszego niszczenia warstwy wykończeniowej – zastosowanie daszku pozwala nam więc zachować skrzydło wejściowe w atrakcyjnym wizualnie stanie przez dłuższy czas, a także ułatwia utrzymanie go w czystości. Warto również pamiętać, że tego rodzaju osłona chroni nie tylko same drzwi, ale także wycieraczkę czy znajdujące się tuż przy wejściu do budynku rośliny, a w większej wersji sprawdzi się także jako zadaszenie tarasu. Daszek to idealne rozwiązanie zarówno w przypadku domów prywatnych, jak i sklepów czy budynków użyteczności publicznej.

Wybór: Stając przed wyborem daszku, który ma ochronić nasze drzwi zewnętrzne, nie możemy zapominać przede wszystkim o wymiarze skrzydła oraz powierzchni elewacji, którą jesteśmy w stanie wykorzystać do montażu tego elementu – daszek powinien być szerszy niż same drzwi. Drugim najważniejszym aspektem jest materiał wykonania, który powinien wykazywać odporność na panujące na zewnątrz warunki. Możemy postawić m.in. na PCV o szerokiej gamie kolorystycznej, wyjątkowo odporne zwłaszcza na całoroczne promieniowanie UV, czy trwałe i estetyczne aluminium, niepłowiejące i niepękające pod wpływem słońca czy opadów deszczu.

Przydatne akcesoria do drzwi i okien

Drążki teleskopowe

W przeciwieństwie do tapicerek i daszków, które są przeznaczone do drzwi, drążki teleskopowe to niezastąpione akcesorium podczas korzystania z okien, a konkretnie skrzydeł dachowych. Drążki teleskopowe przydają się szczególnie wtedy, gdy okna połaciowe są usytuowane wyjątkowo wysoko – bez ich użycia otwarcie takich skrzydeł w celu wietrzenia oraz zsunięcie czy zasunięcie znajdujących się na nich rolet byłoby niemożliwe. Stanowią one zatem świetną alternatywę dla dość kłopotliwego korzystania z drabiny.

Wybór: W tym przypadku liczy się przede wszystkim zakup drążka o odpowiedniej długości. Parametr ten należy dostosować zarówno do średniej wzrostu osób korzystających z drążka w danym pomieszczeniu oraz wysokości, na jakiej zostały usytuowane okna dachowe. Większość modeli dostępnych na rynku posiada regulowaną długość. Jeśli zaś chodzi o materiał wykonania, warto postawić na drążki teleskopowe wyprodukowane z trwałego aluminium i PCV.