Projekt domu z amfiladą – zalety i wady

Amfiladą nazywamy układ pomieszczeń, które połączone są ze sobą drzwiami umieszczonymi w jednej linii. Rozwiązanie takie popularne było w renesansie czy baroku i chętnie stosowano je w polskich pałacach oraz dworach. Dziś nie jest już częste, jednak wciąż możemy się z nim spotkać. Czym wyróżnia się dom bądź mieszkanie z amfiladą?

Projekt domu z amfiladą

Otwarte przestrzenie są w modzie. Ten więc, kto jest posiadaczem lokum z amfiladą, nie musi wkładać wiele pracy w to, by zaaranżować swoje wnętrze w duchu najnowszych trendów. Następujące po sobie pomieszczenia są połączone jednym szlakiem. Stojąc na jego początku, np. w przedsionku, mamy więc widok na to, co znajduje się na jego końcu. Nasz dom oglądamy więc z dalszej perspektywy, co czyni go optycznie bardziej przestronnym. Aby móc uzyskać taki efekt, konieczne jest zastosowanie odpowiednich drzwi, np. szklanych, bądź zrezygnowanie z nich.

Jakie jeszcze zalety płyną z tego typu rozwiązania? Przede wszystkim możemy być w stałym kontakcie z pozostałymi domownikami. Jeśli nasze pomieszczenia oddzielone są drzwiami, możemy korzystać z nich wedle potrzeb: otwierać w czasie imprez, by powiększyć przestrzeń, oraz zamykać, gdy potrzebujemy spokoju i ciszy.

Wejścia do poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu z amfiladą mogą stać się także głównym akcentem dekoracyjnym. Zastosowane tu drzwi bądź jedynie ościeżnice – w nietypowym kolorze czy o oryginalnym wykończeniu – będą stanowiły element przyciągający uwagę lub ożywiający całą aranżację. Sam fakt, że otwory drzwiowe ulokowane są w jednej linii, wpływa na to, że każdy gość zwróci uwagę na szlak komunikacyjny, jaki one wyznaczają. Dodatkowo forma, którą nadamy przejściom albo też samym skrzydłom, będzie dodatkowo wyróżniała je, czyniąc z nich motyw przewodni całej aranżacji wnętrza.

Projekt domu z amfiladą

Amfilada ma również pewne wady, które decydują o tym, że nie dla wszystkich będzie praktycznym rozwiązaniem. W tym układzie każde z pomieszczeń naszego domu (poza łazienką) jest pomieszczeniem przechodnim. Jest to kłopotliwe zwłaszcza wtedy, gdy lokum zamieszkuje kilka osób, np. rodzina z dziećmi. Chcąc dostać się do ostatniego z pomieszczeń, musimy bowiem zakłócić spokój osób, których pokoje znajdują się po drodze. Można oczywiście pomyśleć w takim wypadku o takiej aranżacji poszczególnych pokojów, by intymność ich lokatorów nie została zakłócona, gdy musimy dostać się do znajdującej się na końcu części domu. Można zastosować parawany bądź innego typu przesłony, które w łatwy i szybki sposobów zwiększą komfort i poczucie prywatności domowników.

Tego typu przechodni układ pomieszczeń jest więc zaletą w sytuacji, gdy lokal nie jest zamieszkały przez wiele osób, a dodatkowo, gdy mieszkańcy cenią sobie otwartą przestrzeń i brak wyraźnego podziału domu na strefy. Z drugiej strony jednak takie nierozkładowe mieszkanie nie zapewnia całkowitego komfortu i intymności – z pewnością trudniej będzie znaleźć chętnych na wynajęcie pokoju w takim właśnie lokalu.