Produkty

Projekt domu z amfiladą – zalety i wady

Projekt domu z amfiladą – zalety i wady

Amfiladą nazywamy układ pomieszczeń, które połączone są ze sobą drzwiami umieszczonymi w jednej linii. Rozwiązanie takie popularne było w renesansie czy baroku i chętnie stosowano je w polskich pałacach oraz dworach. Dziś nie jest już częste, jednak wciąż możemy się z nim spotkać. Czym wyróżnia się dom bądź mieszkanie z amfiladą?

Otwarte przestrzenie są w modzie. Ten więc, kto jest posiadaczem lokum z amfiladą, nie musi wkładać wiele pracy w to, by zaaranżować swoje wnętrze w duchu najnowszych trendów. Następujące po sobie pomieszczenia są połączone jednym szlakiem. Stojąc na jego początku, np. w przedsionku, mamy więc widok na to, co Amfiladaznajduje się na jego końcu. Nasz dom oglądamy więc z dalszej perspektywy, co czyni go optycznie bardziej przestronnym. Aby móc uzyskać taki efekt, konieczne jest zastosowanie odpowiednich drzwi, np. szklanych, bądź zrezygnowanie z nich.

Jakie jeszcze zalety płyną z tego typu rozwiązania? Przede wszystkim możemy być w stałym kontakcie z pozostałymi domownikami. Jeśli nasze pomieszczenia oddzielone są drzwiami, możemy korzystać z nich wedle potrzeb: otwierać w czasie imprez, by powiększyć przestrzeń, oraz zamykać, gdy potrzebujemy spokoju i ciszy.

Wejścia do poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu z amfiladą mogą stać się także głównym akcentem dekoracyjnym. Zastosowane tu drzwi bądź jedynie ościeżnice – w nietypowym kolorze czy o oryginalnym wykończeniu – będą stanowiły element przyciągający uwagę lub ożywiający całą aranżację. Sam fakt, że otwory drzwiowe ulokowane są w jednej linii, wpływa na to, że każdy gość zwróci uwagę na szlak komunikacyjny, jaki one wyznaczają. Dodatkowo forma, którą nadamy przejściom albo też Drzwi wewnętrznesamym skrzydłom, będzie dodatkowo wyróżniała je, czyniąc z nich motyw przewodni całej aranżacji wnętrza.

Amfilada ma również pewne wady, które decydują o tym, że nie dla wszystkich będzie praktycznym rozwiązaniem. W tym układzie każde z pomieszczeń naszego domu (poza łazienką) jest pomieszczeniem przechodnim. Jest to kłopotliwe zwłaszcza wtedy, gdy lokum zamieszkuje kilka osób, np. rodzina z dziećmi. Chcąc dostać się do ostatniego z pomieszczeń, musimy bowiem zakłócić spokój osób, których pokoje znajdują się po drodze. Można oczywiście pomyśleć w takim wypadku o takiej aranżacji poszczególnych pokojów, by intymność ich lokatorów nie została zakłócona, gdy musimy dostać się do znajdującej się na końcu części domu. Można zastosować parawany bądź innego typu przesłony, które w łatwy i szybki sposobów zwiększą komfort i poczucie prywatności domowników.

Tego typu przechodni układ pomieszczeń jest więc zaletą w sytuacji, gdy lokal nie jest zamieszkały przez wiele osób, a dodatkowo gdy mieszkańcy cenią sobie otwartą przestrzeń i brak wyraźnego podziału domu na strefy. Z drugiej strony jednak takie nierozkładowe mieszkanie nie zapewnia całkowitego komfortu i intymności – z pewnością trudniej będzie znaleźć chętnych na wynajęcie pokoju w takim właśnie lokalu.

Data publikacji: 02.02.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wybrać drzwi przeciwpożarowe?

Jak wybrać drzwi przeciwpożarowe?
Na montaż drzwi przeciwpożarowych warto zdecydować się w wielu sytuacjach. Okazują się przydatne nie tylko w dużych biurowcach czy galeriach handlowyc...
Czytaj więcej

Europejska klasyfikacja ogniowa produktów budowlanych

Europejska klasyfikacja ogniowa produktów budowlanych
Zanim zdecydujemy się na kupno jakiegokolwiek wyrobu budowlanego, powinniśmy sprawdzić, czy na jego etykiecie znajduje się oznaczenie odnoszące się do...
Czytaj więcej

Jak wybrać drzwi techniczne?

Jak wybrać drzwi techniczne?
Na pozór mało istotne, sprawują tak naprawdę niezwykle ważną rolę, stanowiąc zabezpieczenie i funkcjonalny element garażu, piwnicy, strychu oraz innyc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Projekt domu z amfiladą – zalety i wady