LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Rodzaje i wybór drabin

Drabina jest przydatna podczas wielu prac – zarówno budowlanych, wykończeniowych, jak i dekoracyjnych. Jednak poszczególne modele różnią się od siebie budową i zastosowaniem – o czym warto pamiętać podczas ich wyboru?

1. Kiedy potrzebujemy drabiny?

W pracach budowlanych, remontowych, domowych i przydomowych drabina bardzo często okazuje się niezbędna. Składa się zazwyczaj z dwóch solidnych elementów pionowych, między którymi umieszczone są poziome szczeble, służące do wchodzenia na górę i schodzenia. Drabiny mogą mieć zasięg od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów, zwłaszcza w wydaniach specjalnych czy składanych. W codziennej praktyce drabin używamy zwłaszcza przy realizacji takich zadań jak:

- naprawianie rynien, dachu,
- malowanie, naprawy elewacji,
- prace ogrodowe, np. przy drzewach, krzewach, zbiorach,
- naprawy instalacji,
- sprzątanie, porządkowanie, wymiana np. żarówek,
- malowanie, tapetowanie i inne prace służące wykończeniowemu zdobieniu wnętrz,
- sięganie do wyżej położonych miejsc, np. szafek, pawlaczy, lamp, szyn z firanami,
- jako awaryjne albo dodatkowe wejście/zejście.

2. Rodzaje drabin

W zależności od materiału, z jakiego wykonane są drabiny, dzielimy je na:

Drabiny drewniane

Zalety: drewno nie przewodzi prądu, nie nagrzewa się i nie wychładza. Drabiny drewniane są niedrogie.
Wady: są dość ciężkie, niewygodne w przemieszczaniu, a do tego nie zawsze są odpowiednio stabilne. Ponadto nie są zbyt trwałe.

Uwaga!

Drewnianych drabin nie powinniśmy malować kryjącą powłoką farby, bo nie będziemy wówczas w stanie zauważyć ubytków, skaz, pęknięć czy innych uszkodzeń zagrażających bezpieczeństwu ich użytkowania.

Drabina aluminiowa

Drabiny stalowe

Zalety: solidne, trwałe, wytrzymałe, tańsze np. od aluminiowych,

Wady: ciężkie, trudne do przenoszenia; są przeznaczone raczej do użytku stacjonarnego, wymagają systematycznego konserwowania. Ponadto są dobrym przewodnikiem prądu i ciepła, wiec nie nadają się dla elektryków.

Drabiny aluminiowe

Zalety: są lekkie, mobilne oraz trwałe. Nie rdzewieją i są odporne na warunki atmosferyczne, nie wymagają specjalnego konserwowania. Drabiny aluminiowe posiadają różnorodne odmiany, są popularne i najchętniej stosowane do celów domowych.

Wady: nie należą do najtańszych, nie są izolatorami, więc nie nadają się do prac elektrycznych.

Drabiny z włókien szklanych

Zalety: są lekkie, wytrzymałe i nie wymagają konserwacji. Ponadto cechują się solidnością, odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Co ważne, są izolatorami, przez co nadają się do wykonywania prac instalacyjnych.

Wady: są dość drogie.

W zależności od jakości i wytrzymałości wyróżnić można 3 typy drabin, które często dodatkowo oznaczane są też odmiennym kolorem stopki:

Drabina wielofunkcyjna

a) Do użytku domowego i przydomowego (o stopkach bordowych), do prac lekkich i na niezbyt dużych wysokościach, o niewielkich wymiarach stopni, małej nośności, wykonywane z materiałów o słabszej jakości, jak np. drewno czy aluminium.

b) Do średnich i lekkich celów przemysłowych, (o stopkach pomarańczowych), o niezbyt dużej nośności, ale do prac prowadzonych bardziej intensywnie, produkowane są z dobrej jakości stopów aluminiowych i innych solidnych materiałów.

c) Do ciężkich celów przemysłowych, (o stopkach niebieskich), wykonywane z najlepszych jakościowo materiałów, do intensywnego i długotrwałego użytkowania, trwałe i żywotne.

W zależności od budowy wyróżnić możemy:

Drabiny przystawne – mają bardzo prostą konstrukcję, wymagają dobrego oparcia o solidną pionową powierzchnię. Mogą być wykonane z wszystkich rodzajów materiałów (drewna, stali, aluminium lub włókna szklanego). Zwykle są jednoczęściowe, dlatego niezbyt wysokie (do około 5 m), zalecane do prac stacjonarnych z uwagi na trudności w transporcie.

Drabiny rozstawne – to takie, które z uwagi na konstrukcję (w kształcie odwróconej litery V) nie potrzebują oparcia o ściany, można na nie wchodzić z jednej lub obu stron. Często są to drabiny drewniane, tzw. malarskie, ale mogą być też wytworzone ze stali (np. ze stopniami z tworzywa) lub z włókna szklanego. Na górze wyposażone są przeważnie w platformę, umożliwiającą układanie na niej potrzebnych akcesoriów. Niektóre drabiny rozstawne mogą być także fabrycznie przystosowane do użycia jako przystawne, ale po odpowiednim ich zestawieniu i pewnym zablokowaniu obu części.

Uwaga!

Przy rozstawianiu drabiny rozstawnej trzeba doprowadzić do rozciągnięcia poprzecznego wspornika na pełną długość, ponieważ tylko wówczas drabina będzie stabilna. Drabiny rozstawnej (jeśli nie posiada ona specjalnych mechanizmów)nie powinniśmy także stosować jako drabiny przystawnej.

Drabiny wielofunkcyjne dwu- lub trzyczęściowe, chętnie stosowane ze względu na wiele możliwości użycia, np. jako drabiny przystawne, rozstawne, z wysuwanym trzecim elementem lub – w wersji najdłuższej – rozsuwane, złożone z 3 części. Wykonywane są najczęściej z lekkiego aluminium lub tworzyw sztucznych, a dzięki możliwości składania są łatwe w transporcie.

Drabiny przegubowe – dają duże możliwości różnorodnego użycia. Mogą stanowić np. pomost roboczy, być podstawą do ułożenia platformy na dwóch rozdzielonych częściach drabiny. Służą do prac na niewielkich wysokościach (do 6 m), są lekkie, poręczne, zwykle wykonywane z aluminium.

Drabina aluminiowa

Drabiny teleskopowe – występują m.in. w wersji, w której elementy pionowe chowają się w sobie lub też nachodzą na siebie, zwykle w kilku miejscach (częściach). Są wygodne w transporcie oraz przechowywaniu; mimo że są długie, zabierają mało miejsca, a szczególnie łatwo dają się składać. Najczęściej wykonane są z aluminium.

Drabiny regałowe, magazynowe – wykorzystywane w sklepach, magazynach, archiwach, bibliotekach, gdzie potrzebny jest szybki, bezpieczny i łatwy dostęp do wyższych półek i regałów. Mogą być to drabiny wyposażone w kółka jezdne, specjalne haki i uchwyty, zapewniające sprawną obsługę wielu obszarów. Tego typu konstrukcje sprawdzają się także w pomieszczeniach prywatnych (garderoby, biblioteki, strychy). Zwykle wykonane z aluminium, ewentualnie ze specjalnym antypoślizgowym wykończeniem stopni.

Inne drabiny specjalne jak np.:

drabiny wysuwane za pomocą linki lub ręcznie, dwu- lub trójelementowe do zadań na dużych wysokościach (do około 16-20 m) z włókien szklanych lub aluminium, używane często przez służby ratownicze,
- drabiny hydrauliczne do akcji ratunkowych, lekkie, z materiałów odpornych na wysokie temperatury,
- drabiny kominiarskie wykonywane z aluminium, lekkie, stabilne, odporne na obciążenia, ze specjalnymi uchwytami,
- drabiny magazynowe z platformą, ułatwiające przemieszczanie się z ładunkiem, wyposażone w poręcze, kosze, rolki oraz wygodne stopnie. Najczęściej są aluminiowe.
- drabiny dla elektryków, tzw. dielektryczne, posiadające specjalną izolację od podłoża chroniącą przed porażeniami,
- drabinki sportowe, służące do ćwiczeń, montowane w salach gimnastycznych czy prywatnych siłowniach,

Drabina aluminiowa teleskopowa

- drabinki sznurkowe używane przez obsługę śmigłowców, komandosów, policjantów,
- inne drabiny wykonywane na zamówienia specjalne, służące np. do tworzenia z nich rusztowań.

3. Wybór drabiny

Elementy, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze drabiny, to:

- jaki będzie charakter większości naszych zadań wymagających użycia drabiny,
- na jakiej wysokości będziemy wykonywać prace,
- na jakiego typu podłożu będziemy umieszczali drabinę, na ile jest ono stabilne i równe,
- jak często i z jaką intensywnością będziemy korzystali z drabiny,
- jak trwałą i uniwersalną drabinę chcemy mieć,
- w jakim przedziale cenowym powinna się ona mieścić (aspekt ten wiąże się z jej jakością i trwałością).

Czy wiesz, że…

Podawana przez producentów drabin tzw. „wysokość robocza” oznacza poziom najwyższego stopnia danej drabiny, ale powiększony o dodatkowe 2 m, czyli średni zasięg ludzkich rąk.

Drabina plastikowa

Najbardziej uniwersalne, a przy tym lekkie i poręczne, są kilkuelementowe drabiny ze stelażem aluminiowym. Z trzyczęściowej konstrukcji możemy uzyskać piramidę, czyli drabiną rozstawną, ale także drabinę samostojącą z podwyższeniem (typu konserwatorskiego) albo wysoką drabiną przystawną. Odpowiednie zaczepyi haczyki spinające pozwalają na pewne ustabilizowanie odpowiednio wybranej pozycji drabiny.

Drabiny aluminiowe nie należą do najdroższych, a są trwałe i praktyczne w użyciu – nadają się zarówno do celów domowych, jak i remontowych. Można je łatwo przemieszczać w różne miejsca, dlatego z powiedzeniem mogą z nich korzystać na co dzień gospodynie domowe – sprzęt taki przyda się podczas sięgania na wysokie półki, wieszania firan czy sprzątania. W zupełności wystarczy także dla umiarkowanie aktywnych majsterkowiczów i domowych konserwatorów.

Jeśli potrzebujemy drabiny do nieco bardziej wymagających czynności, warto zadbać o lepszą jakość produktu i rozważyć nabycie drabiny przeznaczonej do lekkich celów przemysłowych. Zwykle są to modele wyraźnie cięższe, ale i droższe od tych typowo domowych.

Do celów ogrodowych warto wybrać drabinę samostojącą, rozstawną, z platformą dającą możliwość położenia na niej potrzebnych przedmiotów. Jeśli zależy nam na cenie, wybierzmy drabinę drewnianą, jeśli natomiast stawiamy na model trwalszy, bardziej uniwersalny, ale i droższy – szukajmy aluminiowego.

Rozstawne drabiny, ze względu na stabilną konstrukcję, dobrze nadają się także do prac malarskich i konserwatorskich (ścian i sufitów).Najtańsze drabiny dostaniemy w cenach już od kilkudziesięciu złotych.

Uwaga!

Drabina musi zapewniać nam maksimum bezpieczeństwa, być solidna, używana po dokonaniu każdorazowych oględzin jej stanu. Podłoże, na którym ją stawiamy, powinno być równe, stabilne, ustawienie drabiny bezpieczne (odpowiedni kąt), a stopnie i używane obuwie nie mogą być śliskie.

 

Data publikacji: 25.01.2016

Drabina aluminiowa