Rodzaje kasetek – jaką wybrać do domu?

Sejfy w domu to żadna fanaberia! Ich stosowanie przynosi ogrom korzyści, zapewniając większą ochronę wszystkich rzeczy, które są dla nas wyjątkowo ważne. Wiemy jednak, że taki zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, a na ten nie zawsze możemy sobie pozwolić – czasem w zupełności wystarczy tańsza i spełniająca podobną funkcję kasetka. Co powinniśmy wybrać, aby czuć się bezpiecznie?

Do czego przyda się kasetka w domu?

Każdy z nas ma w mieszkaniu przedmioty, które są dla niego wyjątkowo istotne. Mogą być to odłożone oszczędności, rodzinna biżuteria czy prywatne dokumenty – wszystkie te rzeczy warto przechowywać w maksymalnie bezpiecznych warunkach. Kasetka sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy:

  • często zapraszamy gości lub odwiedzają nas kontrahenci;

  • mieszkamy w akademiku lub na stancji;

  • współdzielimy pokój lub mieszkanie z lokatorami, do których nie mamy zaufania;

  • wynajmujemy część naszego mieszkania innym osobom lub prowadzimy pensjonat.

Jednak tak naprawdę pamiętajmy, że kasetka może uchronić nas przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami nawet wtedy, gdy w ogóle nie martwimy się o złe intencje pozostałych domowników. Na szczęście nie jest to duży wydatek, gdyż typowe modele oscylują w okolicach 100 zł. Na cenę wpływają głównie materiał obudowy i wkładu, wykończenie oraz wielkość. W dalszej kolejności liczą się typ zamka, kolor i ozdoby.kasetka na leki

Porada eksperta

Kasetka zajmuje o wiele mniej miejsca niż sejf, zatem bez problemu wykorzystamy ją także w małych pomieszczeniach.

Domowa kasetka – rodzaje

Kasetka na pieniądze Smith and Locke dużaJeśli już wiemy, że kasetka to rozwiązanie dla nas, czas wybrać jej odpowiedni rodzaj: 

  • kasetka na pieniądze – przede wszystkim na bilon. To najczęściej wybierany model, w którym występuje specjalna wkładka na monety, wykonana z tworzywa sztucznego. Dokładne oznaczenia (5 zł, 2 zł, 1 zł itd.) pozwalają na łatwe zachowanie porządku, natomiast na spodzie znajduje się dodatkowe miejsce do trzymania banknotów. Kasetka wykonana jest z metalu malowanego proszkowo, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i próby włamania. Można ją stosować nie tylko w domu, ale też w sklepie lub na portierni;

  • kasetka na biżuterię – ideał do kobiecych przestrzeni. W przeciwieństwie do kasetki na pieniądze, ma większe przegródki i jest wyścielona miękkim materiałem, chroniącym nasze kosztowności przed jakimikolwiek uszkodzeniami. Przemyślany układ pozwala uniknąć splątania naszyjników i bransoletek, a także haczenia ich zapięciami o materiał. 

  • kasetka na zegarki – wyróżnia się odmiennym układem przegródek. Miękkie poduszeczki są podłużne tak, aby odpowiadać długością rozprostowanym zegarkom ręcznym;

  • kasetka na leki – o wyraźnym podziale na większe przegródki. Można też kupić zwykłą kasetkę o dużej pojemności, a następnie wyciągnąć z niej wkładkę lub trzymać na górze leki pierwszej potrzeby, a niżej te rzadziej stosowane. Materiał wykonania urządzenia ma mniejsze znaczenie, ponieważ preparaty i tak znajdują się w oryginalnych opakowaniach;

  • kasetka na broń – choć z zewnątrz nie różni się od tej tradycyjnej, jej wkład jest dopasowany do rodzaju przechowywanej broni. Odznacza się niższą wysokością, gdyż nie wymaga umieszczenia dodatkowego piętra. Łatwo wsunąć ją pod łóżko czy szafkę, a także porządnie ukryć między ubraniami.

Porada eksperta

Do trzymania broni należy wybierać jedynie profesjonalne kasetki, które są temu dedykowane. Zwróćmy uwagę, że ich rolą jest nie tylko ochrona przed niepowołanymi osobami, ale też zabezpieczenie samej broni. Tu nie warto iść na kompromisy! 

 

Sejf, czyli gdy kasetka to za mało

Kasetka na biżuterię, kasetka na pieniądze czy model idealny do trzymania zegarków – istnieje wiele wariantów, które pozwalają na wybór skrojony pod nasze potrzeby. Jeżeli jednak stwierdzimy, że to zbyt słabe zabezpieczenie dla naszych rzeczy, czeka na nas opcja domowego sejfu.

kasetka szyfrowanaSejfy różnią się formami zabezpieczeń, zaczynając od podstawowych mechanizmów blokowania drzwi, a kończąc na skomplikowanych systemach zamków. Takie urządzenia są przeznaczone do montażu w ścianie lub podłodze za pomocą dostępnych w komplecie śrub. Warto zwrócić uwagę także na pojemność wnętrza i ognioodporność.

Do domów najczęściej poleca się sejf mechaniczny z zamkiem kluczowym, który jest najłatwiejszy w obsłudze. Ciekawym rozwiązaniem będzie także model elektroniczno-mechaniczny, pozwalający na dwojaki sposób otwierania.