Rodzaje mebli ogrodowych

Chcąc urozmaicić ogród, taras czy balkon, warto wybrać meble dopasowane do rozmiaru, stylu i funkcji, jaką mają one pełnić. Dzięki umiejętnie dobranym meblom ogrodowym, możemy stworzyć stylowy kącik, w którym chętnie wypijemy poranną kawę, ugościmy znajomych czy też zjemy obiad z rodziną.

Rodzaje mebli ogrodowych

Najistotniejsze zadania mebli ogrodowych

Za sprawą dobrze dobranych mebli, ogród może stać się stylowym przedłużeniem domu. Dzięki nim stanie się miejscem letniego i wiosennego relaksu na świeżym powietrzu. Wyposażony w odpowiednie meble ogródbalkon czy taras może być osobistą czytelnią czy też słoneczną kawiarnią, urządzoną według własnego gustu.

Rodzaje mebli ogrodowych

Meble ogrodowe w zależności od stylu wzorniczego

Meble w stylu autentycznym, wykorzystującym naturalne materiały i proste, ale też eleganckie i ponadczasowe formy. Styl ten jest bliski naturze, a meble są wykonane z mało przetworzonych naturalnych materiałów takich jak drewno, rattan czy wiklina.

Meble wstylu nowoczesnym – wykorzystujące nowoczesne materiały, odważne formy i ciekawe rozwiązania. To meble o prostych geometrycznych kształtach, wielobarwne, z modnych materiałów m.in. szkła, metalu, uszlachetnionych tworzyw sztucznych.

Meble w stylu multikolor – to geometryczne, proste kształty i tworzywa sztuczne. Meble takie wprowadzają radosny nastrój, dobrze komponując się z kolorowymi, kwitnącymi roślinami.

Meble wstylu eleganckim. Tutaj zdobienia i materiały są efektowne i trwałe. Meble są zwykle wykonane w eleganckim klasycznym stylu, z dobrych jakościowo surowców, w stonowanych, szlachetnych barwach. W tej grupie możemy odnaleźć meble z dużą ilością ciepłych barw, zdobień i zaokrąglonych kształtów. Stosowane są tutaj także meble nieco siermiężne, a także z etnicznymi i rustykalnymi efektami.

Meble według przeznaczenia

Meble balkonowe – zwykle są niewielkie i kompaktowe, cechują się możliwością łatwego składania, przenoszenia i chowania na czas niepogody. Mogą to być meble, które będą w czasie całego sezonu znajdowały się na balkonie, tak by można było wypić przy nich poranną kawę czy zjeść podwieczorek z rodziną. Znajdziemy tu też sprzęty używane jedynie okazjonalnie, np. podczas biesiad czy spotkań ze znajomymi.

Do zastosowania na niewielkich powierzchniach warto wybrać krzesła czy ławki narożne, które pozwolą skutecznie zaoszczędzić miejsce. Najczęściej są to meble drewniane lub metalowe, często o ciekawych kształtach. Dzięki temu że balkony cechują się zazwyczaj stabilnym podłożem, sprawdzają się tu meble w stylu eleganckim i autentycznym, o cienkich, efektownych nóżkach (które nie zawsze będą odpowiednie do ustawienia na ogrodowym podłożu).Na ograniczonej, balkonowej przestrzeni sprawdzą się np.:

 • rozkładane stoliki, także te z dodatkowymi półkami (nawet kilkupoziomowymi);

 • zawieszane półki, które po rozłożeniu mogą pełnić funkcje stolików;

 • lekkie i delikatne, najlepiej ażurowe meble, które szczególnie pasują do niedużych powierzchni, najlepiej na cienkich nóżkach;

 • niewielkie i składane krzesła lub leżaki;

 • meble narożne.

Meble tarasowe – wybieramy je głównie w zależności od rozmiarów tarasu. Na mniejszych powierzchniach można z powodzeniem stosować meble balkonowe, na większych warto wybrać te bardziej obszerne, dedykowane właśnie tarasom. Dobrze sprawdzą się tu meble jasne oraz te wykonane z delikatnych oraz naturalnych materiałów i plecionek. Meble tego typu bywają eleganckie i efektowne, są ogniwem między meblami domowymi i tymi stawianymi w ogrodzie. Łączą w sobie funkcjonalność, letnią delikatność oraz elegancję. Często mają miękkie i wygodne wyściółki.

Meble obiadowe – to meble (najczęściej całe zestawy) zapewniające komfortowe warunki dla całej rodziny. Zazwyczaj są na tyle duże, że pozwalają z powodzeniem organizować duże rodzinne zjazdy czy ugościć wiele osób zaproszonych na ogrodową biesiadę. W tego typu zestawach występują zwykle spore, często rozkładane stoły, z miejscem na zamocowanie ochronnego parasola ogrodowego. Zestawy mebli obiadowych mają też przeważnie wiele siedzisk, które mogą być dostawiane lub składane.

Meble według konstrukcji i kształtu

 • o prostych, geometrycznych kształtach,

 • o zaokrąglonych, łagodnych i profilowanych krawędziach,

 • o konstrukcji ażurowej, przestrzennej – są lżejsze, nadają się do mniejszych powierzchni,

 • meble masywne – przeznaczone do większych przestrzeni,

 • meble składane albo o stałej konstrukcji. Te pierwsze najlepsze są na tarasy, balkony oraz do ogrodów, w których rzadko przebywamy. Meble składane znacznie ułatwiają przechowywanie ich po sezonie, pozwalając na znaczną oszczędność miejsca. Meble o stałej konstrukcji najlepsze są natomiast do ogrodów i na rozległe tarasy, także te całoroczne.

 • meble modułowe, które można dowolnie zestawiać w najwygodniejsze kształty i kompozycje,

 • o różnej wielkości i szerokości siedziska (ławy, krzesła, leżanki, leżaki, hamaki),

 • o specjalnej konstrukcji narożnikowej, ułatwiającej pełne wykorzystanie przestrzeni – np. składane czy przenośne (np. barki).

Porada eksperta:

Meble sztaplowane to dobry wybór tam, gdzie brakuje przestrzeni do przechowywania. Dzięki odpowiedniemu kształtowi, można je układać
jedne na drugich. Pozwala to na wygodniejsze przechowywanie ich poza sezonem.

Rodzaje mebli ogrodowych

Meble ogrodowe ze względu na funkcję

Krzesła – to elementy zarówno stałe, jak i rozkładane czy narożne. Zwykle mają niewielkie rozmiary, rzadziej mają podpórki pod ręce. Najlepiej nadają się na balkony czy małe tarasy.

Fotele – stabilne, pozycyjne. Często mają oparcie na łokcie. Są wygodne – nadają się więc zarówno do siedzenia przy stole, jak i do relaksu w zaciszu własnego ogrodu. Występują w różnych kształtach i

Stoły – miewają bardzo różne kształty, rozmiary i styl wykończenia. Dostępne są stoły okrągłe lub prostokątne. Można wybrać zarówno niewielkie balkonowe stoliki, jak i te rozległe, dla dużych rodzin. Do wyboru mamy też stoły rozkładane, które pozwalają regulować rozmiar blatu i dobrać go do liczby przybyłych gości. Blaty stołów bywają wykonane zarówna ze szkła, ceramiki (np. mozaika w stylu marokańskim), jak i z kamienia, drewna, tworzyw sztucznych czy metalu. Wybierając stół, warto też zwrócić uwagę n na to, czy ma on otwór na parasol ogrodowy.

Stoły mają też różne kształty nóżek. Możemy wybrać wyśrodkowane, dyskretne i delikatne – dobre do niewielkich przestrzeni. Większe stoły obiadowe zwykle posiadają cztery stabilne nogi.

Bardzo praktyczne są również smukłe stoły barowe, a także stoły i barki na kółkach – pozwalają one na wygodne przenoszenie i serwowanie napojów i przekąsek w różnych miejscach w ogrodzie czy na tarasie.

Sofy i leżanki ogrodowe umożliwiają wygodne opalanie się, czytanie ulubionych książek czy prasy. Nadają się też do miejsc przy basenach oraz oczkach wodnych. Często mają regulowany poziom nachylenia, przez co pozwalają wybrać najwygodniejszą pozycję. Miewają podłokietniki lub są ich pozbawione. Bywają aluminiowe, rattanowe lub z uszlachetnionych tworzyw. Składane, wielopozycyjne leżaki czy leżanki, sprawdzają się w ogrodzie, przy basenie czy na plaży. Służyć mogą zarówno jako wyposażenie ogrodowe, jak i turystyczne.

Huśtawki ogrodowe – można wybrać zarówno te proste, jak i bardziej eleganckie, z zadaszeniem czy moskitierą. Mogą być wykonane z różnych tkanin i materiałów (drewna, metalu czy tworzywa). Bywają sprzedawane w zestawach z poduszkami i dopasowanymi do danego modelu narzutami.

Hamaki – do zawieszenia na drzewach, słupach lub z gotowym stelażem. Mogą być wykonane z siatki, co idealnie sprawdza się w upalne dni, albo z innego jednolitego materiału.

Inne meble to na przykład pojemne ławki ogrodowe, pozwalające urozmaicić obszerne ogrody. Do tych niewielkich terenów oraz na balkony i tarasy polecane są także specjalne siedziska i ławy – często z praktycznymi i pojemnymi skrzyniami, w których możemy schować poduszki czy koce. Specjalnie dla naszych pociech tworzone są rozmaite meble dziecięce. Można wybrać albo pojedyncze, albo te w całych zestawach.

Parasole i podstawki – mają różne ustawienia, kąty nachylenia, pozwalają na optymalną ochroną przed słońcem. Wiele z nich ma też regulowaną wysokość. Parasole mogą być umieszczone na nóżce centralnej, ale także na wysięgniku, mają różne średnice, sięgające nawet 350 cm.

Czy wiesz, że…

Parasol na wysięgniku pozwala na regulację kąta nachylenia płachty oraz na wygodną ochronę przed słońcem w każdym miejscu ogrodu czy tarasu.

Pawilony – pozwalają stworzyć kącik, idealny do ogrodowych przyjęć czy jadalni funkcjonującej niezależnie od pogody. Może stanowić ochronę podczas deszczowej aury w czasie grillowania czy tworzyć osłonięte od słońca miejsce do zabaw dla najmłodszych. Niektóre modele pawilonów mają rozwijane ścianki umożliwiające regulowanie poziomu nasłonecznienia, chroniące przed wiatrem czy zacinającym deszczem. Możemy też wybrać produkty zaopatrzone w praktyczne moskitiery, chroniące przed uciążliwymi owadami.

Rodzaje mebli ogrodowych

Meble ze względu na materiał wykonania

Drewno krajowe – powierzchnie drewnianych mebli ogrodowychpowinny być bardzo dobrze zabezpieczone przed wilgocią i promieniami UV, a także owadami, bakteriami oraz grzybami. Gładkie i staranne wykończenie nie powinno wywoływać skaleczeń przy użytkowaniu. Powierzchnia drewnianych mebli ogrodowych może być zabezpieczona farbą, bejcą, lakierami, olejami. Warto pamiętać także o regularnym czyszczeniu, usuwaniu wilgoci i impregnacji.

Zalety – drewno, jako naturalny surowiec, świetnie komponuje się z ogrodowym otoczeniem, jest łatwe w obróbce, pozwala na uzyskanie różnorodnych kształtów i faktur mebli. Jest materiałem dostępnym i niezbyt drogim, a po konserwacji – także trwałym.

Wady – krajowe drewno jest nieodporne na warunki atmosferyczne, wymaga dokładnego zabezpieczenie (impregnacji, olejowania lub lakierowania) oraz corocznego odświeżania impregnacji.

Konserwacja – to okresowe czyszczenie, impregnowanie, odnawianie powłok wykończeniowych.

Drewno egzotyczne, do produkcji mebli najczęściej wybierany jest teak (bardzo ceniony), jatoba (tzw. diamentowa wiśnia), eukaliptus, akacja z Indochin czy merbau. Są to piękne, odporne i trwałe surowce, nie wymagają specjalnej konserwacji.

Zalety  niewielki ciężar drewna egzotycznego (zwłaszcza teakowego). Zwykle jest to drewno o gęstej strukturze, twarde. Dzięki dużej zawartości naturalnych olejów, ma ono znaczną odporność biologiczną, mechaniczną. Jest niewrażliwe na działanie warunków atmosferycznych i jest odporne na starzenie się. Meble wykonane z drewna egzotycznego posiadają niezwykle oryginalne barwy, ciepłe odcienie żółci, brązu, różu, aż do bordo. Nie wymagają czasochłonnej impregnacji, a wiele z nich może stać w ogrodzie przez cały rok.

Wady – meble z egzotycznych surowców są bardzo drogie.

Konserwacja – meble tego typu nie wymagają specjalnych zabiegów, wystarczy zwykłe oczyszczanie ich powierzchni, ewentualnie okresowe olejowanie.

Rodzaje mebli ogrodowych

Rattan, wiklina – rattan sprowadzany jest z dalekich krajów (oryginalne rattanowe meble pochodzą z Indonezji, Malezji, Tajlandii i Nowej Zelandii). W Polsce bywa zastępowany pędami z rożnych gatunków wierzby. Rattan ma podobne właściwości i cechuje się podobnymi sposobami konserwacji, jak meble wykonane z wikliny. Rattan jest łatwy w barwieniu, więc spotkamy go w różnych kolorach. Jest też elastyczny i plastyczny, w wysokich temperaturach można mu nadawać bardzo finezyjne kształty. Bez barwienia (naturalnie) można uzyskać meble rattanowe jasne – ale trzeba je wykonać z młodych pędów – albo ciemniejsze (te wykonywane są z pędów bardziej dojrzałych).

Wiklina ma naturalnie kolor jasnobrązowy, może być, podobnie jak rattan, lakierowana i barwiona. Dla zwiększenia odporności tych kruchych, łamliwych surowców na częste zmiany temperatury, wykonane z nich meble mogą być pokrywane żywicą lub polietylenem.

Zalety – meble rattanowe i wiklinowe są lekkie, estetyczne, o ciekawych kształtach i naturalnym wdzięku pasującym do wielu stylów (rustykalnego, romantycznego, autentycznego). Rattan i wiklina nadają się do łączenia z innymi materiałami, np. szkłem, metalem, drewnem.

Wady rattanu – jest dość drogi, a do tego wymaga systematycznej konserwacji. Nie jest odporny na wilgoć, szybko niszczeje pod wpływem warunków atmosferycznych. Należy też unikać stosowania delikatnych, łamliwych mebli rattanowych i wiklinowych w pobliżu grilla czy ogniska. Jeśli za bardzo wyschną, mogą się kruszyć. Mokrych nie należy suszyć w ostrym słońcu. Najlepiej meble takie stosować w miejscach zadaszonych.

Konserwacja i czyszczenie – meble lakierowane najlepiej czyścić miękką szmatką, a kurze – usuwać odkurzaczem. Nielakierowany rattan czy wiklinę można czyścić roztworem wody z sokiem cytrynowym, żeby zapobiegać matowieniu.

Technorattan, czyli imitacja rattanu z zastosowaniem włókien sztucznych, w miejsce rattanowych. Tworzywo to wygląda bardzo podobnie, jednak jest dużo trwalsze i nie wymaga konserwacji. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, często barwione jest w masie, przez co jest odporne na promienie UV i nie płowieje.

Zalety – meble z technorattanu są tańsze niż rattanowe, mogą być umieszczane zarówno na zadaszonych terenach, jak i na narażonych na opady i inne czynniki atmosferyczne. Trwałość mebli i ich kolorów jest większa, są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Wady – nie jest to surowiec naturalny, przez co niekoniecznie sprawdzi się w ogrodach i na tarasach urządzonych w stylu autentycznym.

Konserwacja – nie jest wymagana, wystarczy zwykłe utrzymywanie mebli w czystości.

Meble z tworzywa sztucznego o rożnym składzie i stopniu uszlachetnienia ewentualnymi dodatkami. Meble plastikowe są najbardziej popularne, choć nie są szczególnie komfortowe czy trwałe. Tworzywa sztuczne stwarzają duże możliwości wzornicze – chodzi głównie o bardzo różnorodną kolorystykę i nieograniczone możliwości tworzenia form i kształtów mebli.

Zalety – najważniejsza zaleta tych mebli to niska cena i powszechna dostępność licznych wzorów, wielkości i kolorów, a także odporność na wilgoć. Meble są też lekkie, przez co z łatwością można je przenosić w wybrane miejsca.

Wady – łatwe pękanie, płowienie, matowienie oraz zarysowania powierzchni. Na słabej jakości tworzywie mogą pojawić się plamy i odbarwienia.

Konserwacja – zmywanie ciepłą wodą z dodatkiem łagodnych środków myjących. Dodatek octu lub kwasu cytrynowego może nieco ożywić kolor.

Materiały mieszane, np. szkło i rattan, plastik i wiklina, drewno i metal, drewno ze szkłem, rattan oplatający blat z tworzywa sztucznego imitującego drewno czy kamień. Czasem dochodzi jeszcze tkanina, np. w przypadku leżaka, hamaka, parasola czy wyściółki krzeseł lub huśtawki.

Pamiętajmy, aby upewnić się, z jakiego materiału wykonane są konkretne części danego mebla, aby wiedzieć, jak należy je prawidłowo czyścić i konserwować.

Zabezpieczanie mebli ogrodowych w czasie zimy

Na okres zimy, mrozów, gwałtownych zmian temperatury, wiatrów i opadów warto wszystkie przenośne meble ogrodowe umieścić w bezpiecznym, zamkniętym miejscu. Niektóre duże meble, np. ciężkie drewniane ławy, ławki czy stoły, pozostają na zewnątrz przez cały rok. Każdej wiosny powinno się dokonać przeglądu ich stanu i przeprowadzić ewentualną renowację.

Żeby opóźnić proces niszczenia mebli, warto zastosować osłony zabezpieczające, np. maty, folie, specjalne pokrowce na stół, wyściółki na krzesła, fotele leżanki, huśtawki.

O czym warto pamiętać?

Aby drewniane meble mogły służyć nam przez długi czas, pamiętajmy o ich regularnej pielęgnacji i stosowaniu odpowiednich impregnatów. Preparaty takie pozwalają ochronić je przed owadami, sinizną, promieniowcami UV i warunkami atmosferycznymi. Jeśli chcemy nieco zmienić kolor drewna, zastosujmy lakierobejcę i lazurę. Meble najlepiej impregnować co roku, przed każdym sezonem. Te wykonane z drewna warto też olejować, bo umożliwia to naturalne oddychanie materiału oraz chroni go przed wysychaniem i pękaniem.