Rodzaje sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane mają wiele zastosowań, choć głównie wykorzystuje się je do zmniejszania kubatury dużych pomieszczeń. Na rynku istnieje kilka rozwiązań sufitów podwieszanych. Zanim wybierzemy odpowiednie dla naszego pomieszczenia, warto się z nimi zapoznać.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Zalety

Sufity podwieszane najczęściej montuje się w pomieszczeniach o bardzo wysokim stropie. Zmniejszają one ogrzewaną powierzchnię, co pozytywnie odbija się na naszym portfelu. Poza tym zakrywają wszelkie instalacje, które są poprowadzone tuż pod stropem i pozwalają dowolnie rozprowadzać elementy oświetlenia, klimatyzacji bądź ogrzewania na całej jego powierzchni. Istotną zaletą jest ich wygląd, który często stanowi ciekawą alternatywę dla standardowego stropu.

Podział ze względu na materiał

Rodzaje sufitów możemy wyodrębnić według materiału, z którego zrobione są płyty sufitowe. Wyróżnia się więc sufity gipsowo-kartonowe, mineralne twarde, mineralne miękkie, metalowe i drewniane. Dodatkowo każdy z tych materiałów możemy spotkać w bardzo rożnych wersjach kolorystycznych oraz licznych wariantach faktur. Przykładowo: przy płytach drewnianych do wyboru mamy powierzchnie gładkie, perforowane, pokryte laminatem lub też fornirem z różnych gatunków drzew.

Według rodzaju stelaża

Sufity podwieszane wykonywane są obecnie w bardzo różnorodnych systemach i technologiach. Zwykle jednak niezbędne okazuje się stworzenie w pierwszej kolejności lekkiego, choć stabilnego stelaża. Możemy więc wyróżnić typy sufitów według rodzaju stelaża, który wykonany może być z z aluminium, tworzywa lub drewna. Na przykład na metalowym rusztowaniu sufitu możemy też dodatkowo rozłożyć izolacje cieplną (np. wełnę mineralną) lub akustyczną.

Sufity z płyt gipsowych.

Wykonany z płyt gipsowych sufit odznacza się dużą trwałością i ładnym wyglądem przypominającym sufit tradycyjny. Jako podbudowę takiego sufitu wykorzystuje się profile metalowe montowane na specjalnych uchwytach do sufitu. Przy wykonywaniu takich sufitów stosuje się zazwyczaj płyty gipsowo-kartonowe bądź gipsowo-włókniste. Różnią się one między sobą głównie ciężarem oraz odpornością na wilgoć. Płyty gipsowo-włókniste są cięższe od płyt G-K oraz lepiej znoszą większą wilgotności. Dzięki doskonałym walorom akustycznym nadają się również jako izolacja dźwiękowa, co jest ważne szczególnie przy sufitach nad którymi znajduje się podłoga sąsiada.

Podwieszany sufit kasetonowy

Sufit wykonany z kasetonów ma wiele zalet, a jedną z największych jest prostota montażu. Po podwieszeniu konstrukcji złożonej z profili aluminiowych i jej wypoziomowaniu, pozostaje tylko ułożyć odpowiednie panele na swoich miejscach. W sprzedaży dostępne są także lampy oraz inne elementy panelowe, które można montować bezpośrednio na miejsce kasetonu. Najczęściej spotyka się panele o rozmiarach 60x60 cm, przez co waga pojedynczego elementu jest niewielka - czyni to montaż niezwykle prostym.

Profile do sufitów kasetonowych występują w trzech odmianach: A, E oraz X. Różnią się one między sobą sposobem ukrycia łączeń poszczególnych paneli - od całkowicie odsłoniętych przy profilu typu A, do całkowicie zasłoniętych monolitycznych sufitów w technologii X. Ważną zaletą jest również wytrzymałość, możliwość demontowania każdego kasetonu i montażu innych elementów, takich jak nagrzewnice bądź elementy klimatyzacji. Zwiększa to możliwości adaptacyjne bez konieczności rozbierania całego sufitu.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Podwieszany sufit panelowy

W przypadku sufitów panelowych, na konstrukcji wykonanej z profili metalowych umieszcza się specjalne panele sufitowe, które mogą być wykonane z twardego PCV, materiałów drewnopochodnych oraz metalowych. W sprzedaży dostępne są panele o różnej szerokości i zróżnicowanej gamie kolorów. Największą zaletą sufitów panelowych jest prostota montażu oraz duże możliwości aranżacji przestrzeni poprzez zastosowanie ciekawych elementów.

Podwieszane sufity napinane

Jest to innowacja na rynku, którą stosuje się przeważnie w dużych pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu płacht z elastycznej folii i specjalnych napinaczy, można w bardzo prosty sposób zakrywać sufity o dużych powierzchniach. Dostępne są folie o różnej fakturze, przez co możliwość aranżacji wnętrza jest bardzo duża. Stanowią one ciekawą alternatywę dla tradycyjnych sufitów podwieszanych. Niestety sufity takie nie są na tyle wytrzymałe, aby unieść ciężar oświetlenia i innych dodatków.

Możliwości dekoracyjne

Podwieszane sufity mogą obejmować całość pomieszczenia, tworząc u góry jednolitą powierzchnię, bądź też komponować się z elementami dekoracyjnymi umieszczanymi cyklicznie (modułowo) lub na całości. Możemy tworzyć też sufity jedno-, dwu- lub wielopłaszczyznowe, z zastosowaniem licznych i różnorodnych form przestrzennych. Możliwe jest także formowanie na sufitach skosów, sklepień czy łuków. Dzięki takim sufitom uzyskujemy szanse na optyczne powiększenie, podwyższenie lub obniżenie naszych pomieszczeń.

Sufit tego typu można podwiesić przykładowo wokół obwodu pomieszczenia albo też nad konkretnym elementem wyposażenia, np. stołem w jadalni, barkiem, werandą czy niszą. Możemy też zawiesić płytę sufitową (o dowolnym, nawet bardzo wymyślnym kształcie) jedynie na środku pomieszczenia. Uzupełnienie owych podwieszonych, wielopłaszczyznowych elementów sufitu odpowiednim do ich charakteru oświetleniem, daje nam niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.