Rodzaje syfonów w łazience

Najczęściej mało widoczny element zestawu odpływowego w łazience, jakim jest syfon, ma do spełnienia niezmiernie ważną funkcję – umożliwia odprowadzenie zużytej wody i ścieków, blokując jednocześnie przedostawanie się do pomieszczenia szkodliwych dla zdrowia i niebezpiecznych wyziewów. Chociaż rozróżniamy różne rodzaje syfonów, ich budowa jest do siebie bardzo podobna – przyjrzyjmy się jej bliżej.

Najistotniejszą cechą syfonów, które spotykamy najczęściej w łazienkach, ale też i w kuchniach, jest zamknięcie wodne. Specjalna konstrukcja zestawów odpływowych wykorzystuje ciecz do tego, aby uniemożliwić przedostawanie się do wnętrz gazów, które powstają we wnętrzu systemu kanalizacyjnego – są to siarkowodór i metan. Pierwszy z nich jest groźny dla naszego zdrowia – już w stężeniu 300 mg/m3 oddziałuje na układ węchowy, porażając go, a także wpływa niszcząco na wzrok – zaczerpnięcie powietrza o stężeniu trzy razy większym może prowadzić do śmierci. Na szczęście jest wyraźnie wyczuwalny już w małych stężeniach, rzędu 0,2 mg/m3. Obecność metanu z kolei nie jest rejestrowana przez nasz zmysł węchu, a już jego 15-procentowy udział w powietrzu może skutkować wybuchem.

Montaż syfonu

Prawidłowo dobrane i zamocowane syfony uniemożliwią nam kontakt z tymi substancjami. Potrzebują ich dobrego funkcjonowania nie tylko umywalka, wanna i ubikacja, ale także brodzik, kabina prysznicowa, pisuar oraz urządzenia, które z braku specjalnego dla nich pomieszczenia umiejscowione są w łazience, np. pralka.

Obecność syfonu jest niezbędna, jednak najczęściej zestawy odpływowe nie wpływają pozytywnie na estetykę pomieszczenia, jakim jest łazienka. Wyjątkiem są syfony dekoracyjne, które wykończone są materiałami użytymi do wykonania armatury łazienkowej, na przykład chromem. W pozostałej większości przypadków są one ukrywane czy to wewnątrz szafek podumywalkowych, czy pod wannami i brodzikami, a nawet pod posadzką. Ważne, aby dążenie do uzyskania estetycznie prezentującego się pomieszczenia nie przysłoniło nam skutecznego zamocowania każdego z syfonów – idzie za tym skuteczność ich działania, a w efekcie – komfort wynikający z przebywania w pokoju kąpielowym.

Syfon umywalkowy

Wśród używanych w łazience syfonów wyróżniamy:

- umywalkowe,
- wannowe,
- brodzikowe,
- pisuarowe,
- z podłączeniem pralki i/lub zmywarki.

Jak widać, wśród powyższych nie znajdujemy części odpowiedzialnej za odprowadzenie nieczystości z miski ustępowej. Z racji tego, że jest ona szczególnie często używana, należy ją sukcesywnie co kilka lat wymieniać, a do każdego instalowanego nowego modelu, konieczne jest dostosowanie pasującego do niego przyłącza kanalizacyjnego. Możemy tutaj zastosować przyłącze o zmiennej lub niezmiennej długości. Jego elastyczna struktura umożliwia połączenie z bosymi końcami rur wykonanymi z kamionki, żeliwa i tworzywa sztucznego.

Data publikacji: 10.02.2016