Wanna z gotową obudową – zalety i sposób montażu

Wybór wanny z gotową obudową stanowi świetną alternatywę dla klasycznego rozwiązania, jakim jest wykańczanie jej brzegu glazurą. Sprawdźmy, dlaczego warto się na to zdecydować i w jaki sposób przeprowadzić montaż takiej obudowy, by służyła nam przez długi czas!

Dlaczego warto sięgnąć po gotową obudowę do wanny?

Zastosowanie gotowej obudowy do wanny niesie za sobą szereg zalet. Do najważniejszych zaliczamy:

- niską cenę zakupu obudowy – znacznie korzystniejszą niż w przypadku wykończenia wanny glazurą;

- prosty i szybki montaż – poszczególne elementy najczęściej łączy się na pióro i wpust, szczegółowy opis wykonania znajdziemy poniżej;

- łatwy dostęp do syfonu i wężyków wodnych – zamiast operować narzędziami przez wąski otwór rewizyjny, możemy po prostu zdjąć obudowę wanny i naprawić usterkę, a następnie założyć ją na nowo;

- gotowe obudowy są dostępne w bogatej palecie wzorów i kolorów, więc z łatwością znajdziemy taką, która przypadnie nam do gustu. Zobaczmy też ten artykuł, z którego dowiemy się, jakie materiały mogą zostać wykorzystane do ich wykonania.

wanna z gotowa obudowa

Montaż wanny z gotową obudową krok po kroku

Jeśli chcemy, by gotowa obudowa do wanny służyła nam przez długi czas, powinniśmy zadbać o to, aby ją prawidłowo zamontować. Poniżej prezentujemy szczegółową instrukcję, która przeprowadzi nas przez ten proces krok po kroku – zobaczmy, jak to zrobić, by zyskać trwały i estetyczny efekt końcowy!

1. Montaż stelaża i nóżek

Zanim zaczniemy montować obudowę, powinniśmy najpierw zająć się postawieniem wanny w odpowiedniej pozycji. Posłuży nam do tego specjalny stelaż z nóżkami, który najczęściej jest dołączony do zestawu. Stelaż należy przykręcić do dna wanny w wyznaczonym miejscu, a następnie przymocować do niego nóżki – dopiero wtedy możemy umieścić ją na ziemi.

2. Wypoziomowanie wanny

Teraz przychodzi czas na dokładne sprawdzenie ułożenia wanny przy użyciu poziomicy. Jeśli jest ustawiona krzywo, wyregulujmy jej nóżki – efektem końcowym powinna być idealnie równo osadzona wanna. Dopiero w tym momencie możemy zamocować do ścian uchwyty, na których będzie się trzymać cała konstrukcja. Jeśli jesteśmy pewni, że wszystko jest równo, możemy unieruchomić wannę i przykręcić ją do ściany.

3. Podłączenie systemu odpływowo-przelewowego

Ostatni krok montażowy, dotyczący samej wanny, to montaż systemu odpływowo-przepływowego, czyli syfonu i wszystkich wężyków oraz rur, które będą doprowadzać i odprowadzać z niej wodę.

wanna z gotową obudową

Porada eksperta

Ważne, aby zrobić to dopiero wtedy, gdy wanna będzie stabilnie i nieruchomo przymocowana do ściany – w przeciwnym razie możemy źle dobrać długość przewodów i być zmuszonymi do poprawiania już wykonanej pracy.

Wanna z gotową obudową

4. Właściwy montaż obudowy do wanny

Gdy wszystkie powyższe czynności będą wykonane, możemy przystąpić do ostatniego etapu, czyli do przymocowania samej obudowy do wanny. Najpierw znajdźmy fabrycznie wklejone gniazda i wkręćmy w nie uchwyty mocujące, które zapewnią całości stabilność. Kolejny krok to wsunięcie górnego rantu obudowy w uchwyty, a następnie przymocowanie dolnego brzegu specjalnymi zatrzaskami w taki sposób, by pomiędzy sąsiadującymi ze sobą panelami została jak najmniejsza szczelina. Gotowe!

Koniecznie sprawdźmy też, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w nowoczesnej łazience: rant wykończony glazurą czy gotową obudową. Szczegóły znajdziemy w tym artykule.

Data publikacji: 01.10.2018