Na jaki syfon umywalkowy warto postawić?

Choć wybór odpowiedniego syfonu do naszej łazienki wydaje się decyzją niezbyt istotną, wbrew pozorom warto się nad nią gruntowniej skupić. Element ten na co dzień spełnia w naszym domu na nie tylko funkcję estetyczną, ale także praktyczną. W takim wypadku wybór odpowiedniego modelu wyrasta do rangi priorytetu.

Na jaki syfon umywalkowy warto postawić?

Przeczytaj także: Baterie łazienkowe – na jakiej wysokości je montować?

Syfon, choć niepozorny, spełnia w każdym domu bardzo ważne funkcje. Jak wiadomo, jego podstawowym zadaniem jest odprowadzanie wody z naszej umywalki do ścieków. Nie jest to jednak jego jedyna funkcja – odpowiedzialny jest on również między innymi za zatrzymanie gazów i nieprzyjemnych zapachów z instalacji, które nie przedostają się dzięki niemu do naszego domu. Nie należy również zapominać, że w niektórych łazienkach znajduje się na widoku, spełniając równocześnie funkcje estetyczne.

Rodzaje syfonów

Obecnie na rynku znajdują się dwa podstawowe modele syfonów: butelkowe oraz rurowe. W sklepach można spotkać także kształty całkowicie niestandardowe, które możemy zaliczyć do trzeciej opcji, przyjmijmy „alternatywnej”. Najbardziej znane są syfony butelkowe. Posiadają one zbiornik z wodą, który znajduje się w dolnej części. Całość jest zazwyczaj dość szczupła i pionowa i nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jest to idealne rozwiązanie dla małych łazienek. Syfony rurowe to z kolei te, które posiadają kształt litery „U”. Do ich zalet należą dobra wydajność oraz dość rzadkie zapychanie, ze względu na małą ilość miejsc, w których mogą zbierać się zanieczyszczenia. Nawiązując do modeli niestandardowych – tutaj wybór jest naprawdę szeroki i zależy od producenta. Kształtów jest wiele i są one zazwyczaj dopasowane do indywidualnego zapotrzebowania klienta bądź niestandardowego kształtu umywalki.

Czy materiał ma znaczenie?

Najczęściej syfony produkowane są z mosiądzu bądź materiałów PVC. Dobra jakość wykonania naszego syfonu jest istotna, jeśli zależy nam na długiej bezawaryjności i trwałości sprzętu. Syfony z PVC w sklepach są dość tanie i cechuje je mała waga. Ich jakość, przy wyborze dobrego producenta, także nie pozostawia zbyt wiele do życzenia. Jedynym minusem może być niezbyt korzystny wygląd. Jeśli całość będzie jednak przykryta przez zabudowę, nie powinniśmy się nią przejmować. Dużo ładniejsze, ale i niestety droższe, są oczywiście syfony mosiężne. Ładny chromowany model może być bardzo estetyczną ozdobą naszej łazienki, która korzystnie wpłynie na jej aranżację.

Sprawdź również: Błędy podczas wyboru baterii łazienkowych - opinie internautów

Na jaki syfon umywalkowy warto postawić?

Montaż syfonu

Zamontowanie bądź wymiana syfonu w naszym domu nie należy do najtrudniejszej czynności. Powinien sobie z nią poradzić za pomocą własnych rąk każdy gospodarz, szczególnie jeśli w sklepie wybierze model, który będzie dopasowany do umywalki, którą dysponuje. Do montażu zazwyczaj nie są potrzebne praktycznie żadne narzędzia, warto stosować się jedynie do instrukcji producenta. W kilka chwil niezbędna praca powinna być zakończona, a całość powinna służyć nam bezawaryjnie przez długie lata.

Wbrew pozorom nawet mały niepozorny i niewidoczny na co dzień syfon ma ogromne znaczenie. Jeśli zależy nam na tym, by nasz dom był funkcjonalny, bezawaryjny, a do tego wyglądał estetycznie, wybór tego sprzętu jest równie istotny, jak wybór mebli czy sprzętu AGD. Przed zakupem odpowiedniego modelu warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, tak by wybrać taki, który będzie w stanie spełnić wszystkie nasze oczekiwania.