Rośliny kwitnące w kwietniu

Kwiecień to czas zmian w ogrodzie. Wszystko powoli zaczyna się zazieleniać, niektóre rośliny także pokrywają się licznymi kwiatami. Warto wiedzieć, które gatunki ubarwią nasz ogród już na początku sezonu.

Rośliny kwitnące w kwietniu

Rośliny cebulowe

Niezmiernie popularnym przykładem roślin cebulowych będą tulipany. Mnogość ich odmian jest ogromna, różnią się przede wszystkim kolorem i formą kwiatostanu. Większość z nich kwitnie także w kwietniu. Dorastają do ok. 50 cm.

Kolejną propozycją na początek sezonu jest także narcyz, mający kwiaty w kolorach żółci, bieli, czy z dodatkiem koloru pomarańczowego. Kwitnie od marca do maja, a osiąga wysokość do 60 cm. Podobnie jak tulipan, bardzo często wykorzystywany jest do wiosennych bukietów.

Nieco mniejszym w swoich rozmiarach gatunkiem będzie szafirek armeński. Możemy go spotkać w wielkości od 10 do 30 cm. Jego niebieskie lub białe kwiaty, które otwiera między kwietniem a majem, świetnie nadają się do dekoracji wielkanocnych.

Inną kwitnącą rośliną jest również cebulica syberyjska. Jest mała, bo zwykle ma 10-15 cm wysokości, z ozdobnymi kwiatostanach w intensywnie niebieskim kolorze. Kwitnie w marcu i kwietniu. Sprawdza się w ogrodach skalnych, polecana jest także na rabaty.

Rośliny dwuletnie

Przykładem rośliny dwuletniej wydającej kwiaty w czwartym miesiącu roku będzie wszystkim znany bratek, czyli fiołek ogrodowy. Duży kwiatostan, choć w zależności od odmiany nie zawsze sporych rozmiarów, może mieć rozmaite barwy. Kwiaty pojawiają się w różnych miesiącach, także w kwietniu. Dorasta do wysokości ok. 15-20 cm.

Polecić możemy także urokliwe stokrotki, których kwiaty mogą być w barwie białej, różowej, czerwonej. Spotkać je na roślinie możemy w kwietniu, ale nie tylko. Osiągają do 20 cm wysokości, są nieduże, ale ze względu na rozpoznawalne z daleka kwiaty, bardzo lubiane.

Rośliny kwitnące w kwietniu

Byliny

Przykładem jednej z nich może być płomyk szydlasty – inaczej floks, który tworzy w kwietniu i maju kobierce kwiatów w kolorze fioletu, bieli lub różu. Warto dodać, że nie dorasta do sporych rozmiarów, bo do 10 cm. Wykorzystywany jest jako roślina okrywowa lub do ogrodów skalnych.

Kolejną urokliwą byliną będzie żagwin ogrodowy. Kwitnie na różowo bądź fioletowo od kwietnia do czerwca. Idealnie nadaje się do ogrodów skalnych z racji niewielkich rozmiarów, od 5 do 10 cm.

Krzewy kwitnące

Oprócz mniejszych roślin znajdujących się np. na rabacie możemy także zasadzić we własnym ogrodzie krzewy, które kwitną w kwietniu.

Przykładem może być tutaj forsycja, której kwiaty o charakterystycznym, żółtym odcieniu możemy spotkać po raz pierwszy w sezonie pod koniec marca. Kwitnienie jest bardzo obfite, a kolorowe gałązki często wykorzystywane są do dekoracji wielkanocnych. Forsycja to duży krzew o krzaczastym pokroju, mający około 2 m wysokości.

Tawuła wczesna to krzew mający białe kwiaty, które wręcz oblepiają pędy. Kwitnienie rozpoczyna się w kwietniu i trwa do maja. Roślina może mieć wysokość nawet do 2 m. Dobrze rośnie w słońcu i półcieniu.

Warto zwrócić uwagę także na migdałka trójklapowego. Drobne, pachnące kwiaty w kolorze białym lub różowym pojawiają się w kwietniu i w maju. Krzew może dorastać do 2 m, jednak ostatnio dość często spotkać możemy także formy szczepione na pniu, mają one 1,2–1,5 m.

Barwinek pospolity to przykład krzewinki i kolejna roślina kwitnąca wiosną. Jego kwiaty będą nas cieszyć między kwietniem a przełomem lipca i sierpnia. Kolorem kwiatostanów jest przeważnie intensywny fiolet. Roślina dorasta do 15 cm, lubi się płożyć i porastać drzewa lub inne struktury pionowe.