Rośliny o ozdobnych owocach jesienią i zimą

Oprócz liści i kwiatów, dekoracyjne w ogrodzie potrafią być także owoce. Dzięki nim mimo jesieni, a potem zimy nasza działka może być kolorowa i interesująca. Krzewy potrafią przyozdobić się różnobarwnymi owocami np. czerwonymi lub pomarańczowymi kuleczkami. Warto takie gatunki poznać i zasadzić.

Rośliny o ozdobnych owocach jesienią i zimą

Ozdobne krzewy

Piękne owoce jesienią lub zimą zdobią przede wszystkim krzewy liściaste, na ich pędach mogą pojawić się kolorowe kuleczki. Owoce mogą być ozdobą w sezonie, w którym ogród powoli staje się coraz mniej ciekawy, ponieważ kwiaty powoli przekwitają, liście zaczynają opadać, kiedy cieszą nasze oko tylko krzewy i drzewa iglaste, które nie gubią swoich igiełek. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest posadzenie krzewów, których owoce mogą ozdobić altanę czy wejście do domu. Ciekawe również są takie gatunki, które, mimo iż mają dekoracyjne owoce, to także ich liście utrzymują się przez całą zimę.

Przykłady krzewów o ozdobnych owocach

Jednym z piękniejszych krzewów w sezonie zimowym i jesiennym jest ostrokrzew kolczasty. Ma on ciekawe, czerwone kuleczki, które malowniczo prezentują się na tle sztywnych, błyszczących i ciemnozielonych liści. Jest to idealne połączenie, które często jest wykorzystywane w bożonarodzeniowych kompozycjach i dekoracjach stołu. Przy cięciu pędów uważajmy jednak na kolczaste zakończenia brzegów, ponieważ są bardzo ostre i łatwo zahaczają się o materiał. Warto również wiedzieć, że ostrokrzew potrafi dorastać do kilku metrów wysokości, zwykle do ok. 3-6 m. Kwitnie od maja do czerwca i wydaje drobne, białe kwiaty. Najlepiej rośnie na stanowisku cienistym lub półcienistym i co ważne – jest mrozoodporny.

Rośliny o ozdobnych owocach

Innym równie dekoracyjnym krzewem jest pięknotka Bodiniera o niespotykanej, ciekawej barwie owoców, które są fioletowe, a czasem liliowe. Te nietypowej barwy kuleczki pojawiają się jesienią i potrafią utrzymać się aż do okresu bożonarodzeniowego, stanowiąc niezwykle interesującą ozdobę naszego ogrodu. Pięknotka osiąga wysokość do 3 m i lubi podłoże próchniczne i zasobne w składniki pokarmowe. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych, osłoniętych. Pamiętajmy o ochronie przed zimnem, zwłaszcza w przypadku młodych okazów.

Powinniśmy także zwrócić uwagę na rokitnika pospolitego, którego barwa owoców jest odmienna od poprzednich krzewów. Intensywnie pomarańczowe owoce na pędach pojawiają się we wrześniu i październiku i pozostają aż do końca zimy. Dodatkowo są jadalne i pełne witamin. Rokitnik to krzew o nieregularnym pokroju ma wysokość od 3 do 5 m. Jest bardzo tolerancyjny co do podłoża, radzi sobie nawet na glebach ubogich, lubi miejsca słoneczne. Krzew ten ma także liście w ciekawym, wąskim i igiełkowatym kształcie i w srebrzystej barwie. Kwiaty ma bardzo niepozorne, żółtawe.

Krzewem o żółtych owocach jest np. pigwowiec okazały. Dorasta on do 2 m wysokości i rozpoczyna owocowanie we wrześniu, dając żółte kuliste owoce, które także są jadalne. Nie jest wymagający co do gleby, natomiast lubi miejsca, gdzie ma dostęp do słońca. Kwitnie na czerwono od maja do czerwca, czasami potrafi powtórzyć kwitnienie w sierpniu. Pigwowiec ten ma liście intensywnie zielone i błyszczące.