Rośliny ozdobne do posadzenia na skarpie

Skarpy mogą być prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników, którzy muszą szukać roślin, które nie tylko będą pasować estetyką do Twojego ogrodu, ale i przyjmą się na tym trudnym terenie. Sprawdź gatunki skalniaków, krzewów i traw ozdobnych, które nadadzą się na to miejsce.

skarpaskarpaskarpaskarpa

Jakie rośliny nadadzą się na stromą skarpę?

Ogród ze skarpą charakteryzuje się niezwykle malowniczym wyglądem. Warto więc wybrać gatunki roślin, które pomogą zróżnicować to niepospolite ułożenie terenu.

Podstawą gatunków, którą warto sadzić na skarpie w podwórku, są niskie i szybko się rozrastające odmiany płożące. Popularnymi bylinami są także te niewymagające intensywnej pielęgnacji.

  • Jałowiec płożący – będzie dobrym wyborem ze względu na szybki wzrost i dużą wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Jest to zimozielony krzew iglasty, który nie potrzebuje intensywnej pielęgnacji. Łatwo formować z niego konkretne kształty i pilnować preferowanej długości.
  • Pnącza – sprawdzą się na każdej glebie i ukorzeniają się niezwykle łatwo, a do tego nie potrzebują mocno nasłonecznionych stanowisk.
  • Bluszcz pospolity – jest jedną z popularnych roślin okrywowych. Gatunek ten jest odporny na suszę, a do tego szybko rozrasta się nawet w trudnych warunkach i na nieoczywistych powierzchniach.
  • Tojeść rozesłana – będzie estetycznie zwisać ze stromych fragmentów ziemi lub murku i dodawać jej pięknego zielonego koloru. Jest to wieloletni gatunek, który dobrze rośnie także w zacienieniu i dorasta do 5 cm wysokości.
  • Barwinek pospolity – jego fioletowymi kwiatami można zastąpić kwitnące rabaty, które nie nadawałyby się na stromą skarpę. Alternatywą do niego jest zielona runianka japońska, która rozrasta się równie szybko.
  • Rozchodnik – jest niską wieloletnią rośliną, którą warto obsadzić skarpę. Nie potrzebuje częstego podlewania czy codziennej opieki.

Wybranie łatwych w pielęgnacji gatunków sprawi, że praca nie pójdzie na marne, ponieważ rośliny będą rosnąć nawet w wymagających warunkach naszej skarpy.

Zimozielone skalniaki na cienistą przestrzeń w ogrodzie

Drugim rodzajem gatunków nadających się na skarpę są zimozielone byliny. Są odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu będą wyglądać estetycznie w każdą porę roku.

  • Iglaki np. kosodrzewina, świerk czy sosna górska to roślinność, która będzie nie tylko całoroczną ozdobą, ale i praktycznym elementem stabilizującym teren swoimi korzeniami. Jest to często wykorzystywany aspekt przy wyborze roślinności na niepewne przestrzenie.
  • Irga dammera jest rośliną okrywową odporną na mróz i niezwykle łatwą w uprawie. Ciemnozielone liście i pędy będą intensywne przez całą zimę, a do tego będzie kwitnąć między majem i czerwcem.

Niską rośliną, która dobrze znosi cień, jest także skalnica, która doda uroku surowym przestrzeniom ogrodu. Możesz posadzić ją także w donicach, które rozstawisz po całej działce.

Paprocie są kolejnym gatunkiem, który sprawdzi się na skarpach. Stworzą intensywnie zielony dywan, który przykryje puste fragmenty.

skarpaskarpaskarpaskarpa

Trawy ozdobne na skarpę w ogrodzie

Trawy są zaraz po roślinach iglastych jedną z chętniej wybieranych roślin do posadzenia w ogrodzie. Nie wszyscy wiedzą o tym, że również będą nadawać się na trudne warunki panujące na skarpie.

Długie delikatne kłosy traw są eleganckim dodatkiem do ogrodu. W ostatnich latach stały się podstawą wielu kompozycji roślinnych. Trawy poruszające się na wietrze dodają nieco lekkości niskim płożącym się gatunkom. Do tego ich delikatna kolorystyka komponuje się z często intensywnie zielonymi roślinami zimozielonymi.

Trzcina i trawy mają więcej cm wysokości niż rośliny płożące, tworząc ciekawą piętrowość organizacji skarpy. Będą nadawać się zarówno do nowoczesnych ogrodów, jak i do bardziej tradycyjnych czy rustykalnych styli.

Do skarp uzupełnianych kamieniami czy betonowymi wstawkami będą pasowały także niższe odmiany traw np. kostrzewa sina, która tworzy niewielkie gęste klomby. Niebieski popielaty kolor wyróżni się wśród innych roślin posiadanych w ogrodzie.

Podobnym, chociaż nieco większym gatunkiem jest owsiczka wieczniezielona, którą chętnie wykorzystuje się przy ozdabianiu krajobrazu. Dobrze znosi małą ilość wody, dzięki długo pozostaje w niezmienionej formie.

skarpaskarpaskarpaskarpa

Piękne rośliny na skarpę w ogrodzie

Nieco innym gatunkiem, który również sprawdzi się w trudnych warunkach, jest berberys. Jego intensywnie czerwona barwa doda uroku ogrodowemu układowi roślin. Nieprzycinany może rosnąć nieco wyżej niż odmiany karłowe oraz odmiany płożące, jednak łatwo uformować go w oczekiwane kształty. Będzie rósł w każdych warunkach, także na mało odżywczych glebach.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że stroma skarpa w ogrodzie jest trudna do zagospodarowania, udowadniamy, że istnieje wiele zróżnicowanych gatunków, które możesz wykorzystać do posadzenia na niej. Są to zarówno zimozielone rośliny, skalniaki odporne na suszę i mróz, jak i gatunki kwitnące na przełomie maja i czerwca, które i tak z łatwością urosną w skalnych warunkach. Szeroki wybór daje Ci możliwość na dopasowanie roślin do estetyki reszty ogrodu i własnego gustu.

Data Publikacji: 31.05.2024