Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Uprawa i ochrona roślin

Strzałka w prawo

Rośliny zewnętrzne

Strzałka w prawo

Drzewa iglaste

Strzałka w prawo

Drzewa iglaste

Rośliny iglaste to popularny wybór wśród ogrodników chcących stworzyć piękny i trwały ogród. Są one zarówno dekoracyjne jak i bardzo praktyczne, ponieważ posiadają wiele zalet. Iglaste rośliny są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, nie wymagają dużej ilości wody i łatwo utrzymać je w czystości.

Filtry

Drzewa iglaste

Rośliny iglaste to popularny wybór wśród ogrodników chcących stworzyć piękny i trwały ogród. Są one zarówno dekoracyjne jak i bardzo praktyczne, ponieważ posiadają wiele zalet. Iglaste rośliny są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, nie wymagają dużej ilości wody i łatwo utrzymać je w czystości.

46 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Rośliny zewnętrzne

Wyświetlanie 24 z 46 produktów

Załaduj więcej

IDEALNE IGLAKI DO OGRODU

Prowadzenie ogrodu polega na wielu różnych czynnościach. To między innymi sadzenie roślin, które będą tworzyć kwieciste rabaty, skalniaki czy szpaler krzewów ozdobnych, nadając Twojej posesji unikalny kształt i charakter. Gotowe sadzonki krzewów czy drzewek przeniesiesz w łatwy sposób na teren swojego ogrodu czy działki i zasadzisz je w wybranych przez siebie miejscach. Szczególnie na uwagę zasługują iglaki, które utworzą na Twojej posesji całoroczne enklawy zieleni.

Iglaki ozdobne zazwyczaj są łatwe w utrzymaniu oraz wydzielają przyjemny zapach, a także wprowadzają do Twojego ogrodu nieco cienia i wilgoci, które pomogą w prawidłowym wzroście innych roślin. W tej grupie znajdziesz między innymi świerki, tuje i cyprysiki, którymi możesz obsadzić ścieżkę lub podjazd, tak żeby utworzyły one dekoracyjny szpaler. Iglaki do ogrodu posłużą Ci także do odgrodzenia się od ulicy lub sąsiadów, pozwalając zachować Ci intymność i ciszę.

ZALETY IGLASTYCH DRZEW I KRZEWÓW

Jedną z największych i niezaprzeczalnych zalet, która cechuje iglaki do ogrodu, jest oczywiście ich różnorodność. To ona sprawia, że możesz wybrać rośliny o różnych rozmiarach, wyglądzie czy wzroście. Dzięki temu stworzysz ciekawą kompozycję wizualna, która będzie dopasowana do rodzaju gleby, miejsca, którym dysponujesz czy efektu, który chcesz osiągnąć. Niektóre drzewa iglaste do ogrodu możesz dodatkowo przycinać, formując z nich kule albo żywopłoty. W ten sposób wzbogacisz efekt wizualny o nietypowe elementy.

Dzięki różnorodności roślin iglastych możesz zagospodarować praktycznie każde miejsce w ogrodzie. Przykładowo płożące jałowce stanowią doskonały wybór do miejsc o ubogiej w minerały glebie, które szczególnie narażone są na erozję. Z kolei cypryśniki z powodzeniem wykorzystasz przy tworzeniu dekoracji oczka wodnego albo terenu przy strumieniu. Te drzewa iglaste mają dodatkowo nietypowy wygląd, który nada ciekawy charakter każdemu miejscu w ogrodzie.

Iglaki do ogrodu mają różne parametry związane z rozmiarem, średnicą czy tempem wzrostu. To sprawia, że możesz wykorzystać je różnych celów. Niektóre doskonale będą prezentowały się zasadzone na skalniaku, gdzie wypełnią przestrzeń między innymi roślinami. Pamiętaj, że zazwyczaj skutecznie zwiększają one wilgotność oraz chronią przez rozrastaniem się chwastów, dzięki czemu stwarzają roślinom lepsze warunki do rozwoju. Tuje z kolei będą świetnie sprawdzały się jako podstawa żywopłotu.

JAK DOBIERAĆ IGLAKI?

Na początek określ, jakie stanowiska chcesz obsadzić za pomocą roślin iglastych. Niektóre krzewy iglaste, na przykład jałowiec, potrzebują słonecznego stanowiska. Sadzenie ich w cieniu może sprawić, że będą gorzej rosły i prezentowały się nieestetycznie. Z kolei większość gatunków cisów dobrze radzi sobie w półcieniu albo na stanowiskach zacienionych. Projektując rozkład zieleni w swoim ogrodzie, koniecznie zwróć uwagę na potrzeby danych gatunków.

Niemniej istotne jest dopasowanie roślin pod względem użytkowników w ogrodzie. Niektóre drzewa i krzewy iglaste są trujące, dlatego nie zaleca się sadzenia ich na eksponowanych stanowiskach w ogrodach, w których często przebywają dzieci. Szczególnie uważać należy na gatunki zawiązujące owoce i nasiona, które mogłyby być przypadkowo zjedzone. Niebezpiecznym drzewem jest na przykład cis. Bezpieczną alternatywą dla niego będzie choćby cyprys albo jałowiec, który rodzi owoce w pełni jadalne.

Jeśli w Twoim ogrodzie dominuje gleba o odczynie kwaśnym, wybierz odpowiednie gatunki drzew i krzewów. Najlepsze będą świerki czarne, sosny pospolite czy jodły balsamiczne. Pamiętaj, że ich posadzenie może dodatkowo zakwaszać glebę, która jest podłożem dla sąsiadujących roślin. Adekwatnie do tego dobierz towarzystwo pozostałych roślin kwaśnolubnych.

Rośliny iglaste, które mają zwarty pokrój, dobrze nadają się do formowania i przycinania. Jeśli chcesz uzyskać kule czy inne kształty z krzewów i drzew iglastych, wybierz te gatunki, które mają zwarte gałęzie i gęste igły. Pamiętaj, aby posadzić je we właściwych warunkach, to znaczy na odpowiedniej glebie i stanowisku o określonej ilości naturalnego światła. To sprawi, że rośliny będą rosły optymalnie i wyglądały korzystnie. Przycinania dokonuj regularnie, zaś pozostawiony nagi pień na okres zimy zabezpiecz przed warunkami atmosferycznymi oraz zwierzętami.

Jeśli oczekujesz konkretnych efektów wizualnych, zdecyduj się na odpowiednie rośliny. Krzewy ozdobne iglaste, których igły przebarwiają się wraz z upływem pór roku, będą świetnie prezentowały się w każdym ogrodzie. Ich nietypowy wygląd może być urozmaiceniem dla klasycznej ściany zieleni, dlatego takie rośliny możesz posadzić w towarzystwie pasujących do nich, wiecznie zielonych gatunków.

Nie zawsze musisz decydować się na małe rośliny i czekać, aż urosną. Pamiętaj, że niektóre gatunki rosną bardzo powoli – zanim uzyskasz ciekawy żywopłot, który chroni przed wzrokiem sąsiadów, może minąć dużo czasu. W takim przypadku zainwestuj w iglaki ozdobne, które dostępne są w większych rozmiarach, a następnie zasadź je w ogrodzie. Zaoszczędzisz czas i zyskasz szybki efekt wizualny.