Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?

Uprawa roślin w donicach cieszy się dużą popularnością – możliwość tę doceniają przede wszystkim posiadacze balkonów i tarasów, którzy pragną otoczyć się zielenią i stworzyć namiastkę prawdziwego ogrodu. Które gatunki roślin wieloletnich nadają się do hodowli w pojemnikach i jak należy o nie dbać, by przetrwały przez wiele sezonów? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Uprawa roślin w donicach – dlaczego warto?

Jak już wspomnieliśmy, możliwość hodowania roślin w donicach to szansa dla osób nieposiadających ogrodu, pozwalająca im na zaaranżowanie zielonego, naturalnego zakątka, który sprzyja relaksowi. Gdyby nie odpowiednie rodzaje pojemników oraz gatunki roślin, które dobrze w nich rosną, właścicielom balkonów lub tarasów nie pozostawałoby nic innego, jak sezonowa uprawa kwiatów balkonowych. Różnego rodzaju donice są też chętnie wykorzystywane w ogrodach – tutaj także służą do uprawy gatunków wieloletnich, stanowiąc przy tym ciekawe elementy aranżacji przestrzeni. Do zalet tego typu rozwiązania należy mobilność donic – nawet te sporych rozmiarów możemy przy odrobinie wysiłku przenieść w inne miejsce, co może być podyktowane chęcią zmiany wystroju otoczenia lub po prostu potrzebą zapewnienia roślinie lepszych warunków do wzrostu.

Czy wiesz, że...?

Jedną z zalet uprawy roślin w donicach jest fakt, że ich rozrost jest ograniczony, a co za tym idzie – nie musimy poświęcać tak wiele czasu na ich pielęgnację. Donice są doskonałym rozwiązaniem w przypadku uprawy okazów ekspansywnych, np. traw, które ograniczone ściankami pojemnika nie zagłuszą innych roślin i nie będą rozmnażały się w niekontrolowany sposób.

Donica wysoka Palermo 39 x 48 cm
Donica wysoka Palermo 39 x 48 cm

Większość dostępnych na rynku donic to także elementy o wyjątkowej estetyce, które stanowią elegancką oprawę dla roślin i traktowane są jako ozdoby otoczenia. Jeśli więc chcemy zaaranżować nowoczesny taras czy balkon albo urozmaicić ogród i skorzystać w nim z zalet wynikających z uprawy roślin w pojemnikach, możemy bez trudu zaopatrzyć się w odpowiednie modele donic i zasadzić w nich wybrane gatunki.

Donice ceramiczne i plastikowe, a może drewniane skrzynie?

Uwzględniając warunki, na których działanie będzie narażona donica, przez cały rok znajdując się na świeżym powietrzu, konieczny jest wybór produktu odpornego na niekorzystne czynniki. Do wyboru mamy donice różnego typu, a wśród nich znajdziemy szereg pojemników wykonanych z tworzywa sztucznego, ceramiki czy cementu. Pierwsze należą do grupy najtańszych – są odporne na wodę, lekkie i dostępne w wielu kolorach i wzorach. Donice ceramiczne należą do bardziej masywnych i eleganckich, podobnie jak modele cementowe. Decydując się na wybrane z nich – bez względu na to, czy będą to donice na taras, na balkon czy do ogrodu – należy koniecznie upewnić się, że są mrozoodporne, co pozwoli nam na zyskanie pewności, że bez przeszkód przezimują zasadzone w nich rośliny. Modne i efektowne są także donice drewniane, nierzadko przypominające formą skrzynie – świetnie nadają się do uprawy roślin wieloletnich, a przy tym dodają otoczeniu naturalnego, ciepłego charakteru.

Czy wiesz, że...?

Skrzynie i donice wykonane z drewna mają bardzo ważną zaletę – jeśli na skutek długotrwałej eksploatacji ulegną zniszczeniu lub ich wygląd straci na estetyce, będziemy mogli łatwo je odnowić, nadając im zupełni inny wizerunek.

Bukszpan doniczka 12 cm
Bukszpan doniczka 12 cm

Rośliny wieloletnie nadające się do uprawy w donicach

W donicach może rosnąć na stałe wiele roślin różnego typu. Mogą to być zarówno rośliny cebulowe i bulwiaste, zakwitające wczesną wiosną, jak i zioła, krzewy czy drzewa. Poniżej przedstawiamy przykładowe gatunki roślin, których wybór warto rozważyć, decydując się na uprawę pojemnikową:

Thuja Szmaragd D19 80 - 100 cm
Thuja Szmaragd D19 80 - 100 cm

- rośliny cebulowe, np. tulipany, hiacynty, krokusy;

- byliny, np. rozchodniki, rojniki, lawenda, dzwonek karpacki, goździki;

- zioła, np. tymianek, estragon, mięta, melisa, lubczyk, szczypiorek;

- krzewy, np. bukszpany, róże, ketmie, hortensje, azalie, berberysy;

- drzewa, np. klon palmowy, brzozy, wierzby, miniaturowe drzewka owocowe (np. jabłonie, grusze, czereśnie), wolnorosnące i miniaturowe odmiany iglaków: sosen, świerków, cisów, tuj, jałowców;

- trawy ozdobne, np. turzyce, miskanty, kostrzewy,

- pnącza, np. wiciokrzew, powojnik, bluszcz, winobluszcz, winorośl.

Wśród roślin na taras i balkon znajdziemy więc wiele okazów o różnym pokroju, sile wzrostu i wyglądzie, co daje nam niezliczone możliwości tworzenia oryginalnych kompozycji. Jak jednak dbać o tego typu rośliny, by przez wiele lat cieszyły nasze oczy?

Podłoże do rododendronów i roślin wrzosowatych 50 l
Podłoże do rododendronów i roślin wrzosowatych

Jak pielęgnować rośliny wieloletnie hodowane w pojemnikach?

 Podobnie jak wszelkie inne rośliny, także okazy hodowane w pojemnikach wymagają pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, które umożliwią im zdrowy wzrost. Gdy wybierzemy już właściwą donicę, która powinna być dopasowana rozmiarem do potrzeb danego gatunku, musimy wypełnić ją odpowiednim podłożem.

Ziemia dla roślin doniczkowych powinna być w większości wypadków żyzna i przepuszczalna. Większość roślin preferuje glebę o odczynie obojętnym lub zasadowym – iglaki, azalie i borówki wymagają natomiast podłoża o odczynie kwaśnym. Aby mieć pewność co do jakości wsypanej do doniczki mieszanki, możemy zaopatrzyć się w gotowe podłoże przeznaczone dla wybranych roślin – z pewnością znajdziemy w sklepie.

Porada eksperta:

Jak dobrać doniczkę do gatunku rośliny? Weźmy pod uwagę wielkość jej bryły korzeniowej oraz pokrój – drzewka i krzewy, a także wysokie trawy wymagają donic dużych i raczej wysokich, które pozwolą na swobodny rozrost korzeni i zapewnią okazom stabilność podczas wiatru. Niskie byliny czy zioła poradzą sobie w pojemnikach mniejszych rozmiarów, np. w skrzynkach balkonowych.

Zasadzoną w donicy roślinę musimy ustawić w miejscu, w którym zapewnimy jej warunki, jakich potrzebuje. Gatunki wymagające stanowisk słonecznych (np. trawy, lawenda) ustawmy w pełnym słońcu, natomiast rośliny gustujące w cieniu (np. bluszcz), umieśćmy tam, gdzie nie zagrożą jej intensywne promienie słoneczne.

Rośliny w doniczkach będziemy musieli także regularnie podlewać – wypełniająca je ziemia będzie wysychać dużo szybciej niż podłoże w ogrodzie. Okresowego podlewania nie należy zaniechać także po zakończonym sezonie, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 0 stopni Celsjusza – w ten sposób zabezpieczymy ziemię przed całkowitym wyschnięciem. Całoroczne podlewanie jest niezbędne szczególnie w przypadku zimozielonych iglaków – o ich zimowej pielęgnacji przeczytamy więcej tutaj.

Nawóz do iglaków Verve 2 kg
Nawóz do iglaków Verve 2 kg

Rośliny doniczkowe wymagają także nawożenia, które nie powinno być jednak zbyt obfite. W ten sposób zapewnimy im odpowiednią ilość składników odżywczych, których z podłoża w pojemniku szybko ubywa, a jednocześnie nie przyczynimy się do nadmiernego rozrostu roślin. W przypadku drzew oraz krzewów możemy raz w roku, na początku sezonu wymieniać wierzchnią warstwę gleby na kompost.

Jeśli zauważymy, że rośliny tarasowe rosną słabiej, konieczne może okazać się ich przesadzenia do większego pojemnika. Jeśli chodzi o silnie rosnące pnącza, niezbędne jest również ich przycinanie – w ten sposób nadamy im ładny pokrój, spowodujemy rozkrzewianie się oraz zmotywujemy do obfitego kwitnięcia. Wszystkie rośliny doniczkowe powinniśmy także regularnie przeglądać i usuwać z nich martwe pędy lub uschnięte liście. Warto w tym miejscu wspomnieć także o możliwości dekoracyjnego przycinania roślin – formowanie bukszpanu czy iglaków umożliwi nam stworzenie niewielkich rzeźb roślinnych, które staną się wyszukanymi ozdobami naszego otoczenia.

Uwaga!

Bardzo ważną kwestią z zakresu pielęgnacji wieloletnich roślin doniczkowych, jest ich zabezpieczenie przed zimą – sama donica mrozoodporna nie stanowi właściwej ochrony. Najprostszym sposobem na ochronienie bryły korzeniowej rośliny przed mrozem jest owinięcie pojemnika, w którym rośnie, słomianą matą, tekturą falistą, pianką poliuretanową lub wełną mineralną. Jeśli do tej pory roślina ustawiona była w miejscu wystawionym na działanie wiatru, należy przestawić ją na bardziej zaciszne stanowisko. Nie zapomnijmy również, aby odizolować pojemnik od zimnego podłoża – w tym celu możemy ustawić go np. na styropianie albo drewnianych łatach.

Data publikacji: 09.08.2016