Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rozdrabniacze elektryczne a spalinowe

Rozdrabniacze to urządzenia, dzięki którym jesteśmy w stanie pociąć na małe części cienkie i grube gałęzie, konary drzew i krzewów, a także pędy bylin oraz wiele innych elementów. Resztki, które uzyskujemy możemy wykorzystać jako jeden z cennych składników naszego kompostownika lub jako ściółkę, co pozwala nam zaoszczędzić chociażby na zakupie kory.

rozdrabniacz

Są nieocenione szczególnie wtedy, kiedy przychodzi czas na porządkowanie ogrodu czy przydomowej przestrzeni oraz podczas wielu systematycznych prac pielęgnacyjnych. Bardzo często rozdrabniacze wykorzystywane są także do uzyskiwania drobnych elementów dekoracyjnych w ogrodzie i na przydomowej posesji. Dostępne na rynku urządzenia możemy podzielić przede wszystkim na elektryczne i spalinowe. Czym różnią się od siebie?

Rozdrabniacze elektryczne

Urządzenia elektryczne są nieco mniej zaawansowane, dlatego też są najlepszym rozwiązaniem do w ogrodach o małej i średniej powierzchni. Ich moc waha się od 1,2 kW do 2,8 kW. Największym minusem rozdrabniaczy elektrycznych wydaje się kabel zasilający, który często znacznie ogranicza korzystanie z tego rodzaju urządzenia. Z tego względu nie poleca się stosowania go na działkach oddalonych od miasta, na których nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego. Na korzyść urządzeń elektrycznych przemawia jednak cichy system pracy, który może być dodatkowo ulepszony poprzez zastosowanie materiałów odpornych na wibrację i wytłumioną akustycznie tarczę noża. Mimo iż rozdrabniacze elektryczne są mniej zaawansowane, to decydując się na najlepsze modele bez problemu jesteśmy w stanie pociąć za ich pomocą różnego rodzaju gałęzie, spore ilości liści, kwiaty czy nawet warzywa, a pomoże nam w tym np. otwór w kształcie czterolistnej koniczyny. Na korzyść urządzeń elektrycznych z pewnością przemawiają także mniejsze koszty zakupu.

rozdrabniacz

Rozdrabniacze spalinowe

Rozdrabniacze spalinowe są urządzeniami bardziej wydajnymi i z tego względu znajdują zastosowanie w stosunkowo dużych ogrodach, gdzie niezbędne jest uzyskiwanie drobnych elementów z gałęzi o bardzo dużej średnicy. Posiadają o wiele większą moc niż rozdrabniacze elektryczne – waha się ona w przedziale od 1,2 kW do 6 kW. Zasilanie spalinowe sprawia, że jesteśmy w stanie stosować je praktycznie wszędzie, bez konieczności podłączania ich do gniazdka elektrycznego. Brak zasilania w postaci kabla powoduje także, że możemy zdecydowanie łatwiej przemieszczać tego rodzaju urządzenia. Rozdrabniacze spalinowe są znacznie głośniejsze podczas pracy, ale na ich korzyść przemawiają moc, trwałość, stabilność, większa mobilność i wydajność. Wszystko to sprawia, że taki sprzęt polecany jest głównie profesjonalistom.