Ogrodowe rozdrabniacze do gałęzi

Ogrodowe rozdrabniacze do gałęzi

Narzędzia te pozwalają rozdrobnić sztywne pędy bylin, gałązki, a nawet gałęzie. Rozdrobnione resztki można wykorzystać jako ściółkę na rabaty i ścieżki lub kompost.

rozdrabniacz do gałęziZasilanie i moc. Do prywatnego użytku najpopularniejsze są rozdrabniacze z silnikiem elektrycznym. Mają moc od 1,2 do 2,8 kW i są polecane do mniejszych lub średnich ogrodów. Korzystanie z nich jest trochę ograniczone dostępem do gniazdka elektrycznego i długością kabla, jednak nie jest to bardzo uciążliwe, bo gałęzie można przenieść w odpowiednie miejsce porcjami. Urządzenia spalinowe (profesjonalne) mają od 1,2 KM do 6 KM i polecane są do średnich i dużych ogrodów – głównie za sprawą większej mocy i wydajności, a także łatwości przemieszczania – bez kabla.

Element tnący. W tańszych rozdrabniaczach elementem tnącym są obracające się noże. Takie urządzenia polecane są do cięcia drobnych gałązek i łodyg bylin. Urządzenia z napędem ślimakowym radzą sobie z twardszymi i grubszymi gałęziami. Do ogrodów z dużą ilością grubych gałęzi najlepiej kupić urządzenie z  rozdrabniaczem w formie walca zębatego lub turbiny z kilkoma masywnymi nożami. 

Z napędem czy bez?  W urządzeniach z napędem wsunięte gałęzie same są wciągane do środka, wystarczy kontrolować ich wciąganie i tylko czasem popychać – gdy się zaklinują. W rozdrabniaczach bez napędu gałęzie trzeba wpychać . Warto też sprawdzić, czy urządzenie umożliwia zmianę kierunku pracy (bieg wsteczny) i wysunięcie zakleszczonych gałęzi.

Rozdrabniacz elektryczny MacAllisterPojemnik lub worek. Wypadające zrębki trzeba w coś zbierać: do worka (bywa dołączony do zestawu) lub do pojemnika plastikowego, który jest elementem urządzenia.

Ciężar. Rozdrabniacze są ciężkie. Najpopularniejsze urządzenia ważą od około 10 kg do 30 kg, profesjonalne – spalinowe są jeszcze cięższe. Rozdrabniacze dla wygody przemieszczania mają kółka i ramę lub nóżki stabilizujące ustawienie. Żeby nóżki nie wbijały się w trawnik, lepiej ustawiać je na utwardzonym podłożu. 

Hałas emitowany przez urządzenia jest nieco cichszy lub porównywalny z pracą kosiarki.

Zabezpieczenia. Aby nie dopuścić do kontaktu ręki z elementem tnącym,  urządzenia są wyposażone w długi kanał – rękaw, albo przykrywę z otworem, przez który wprowadza się gałęzie. Przed przeciążeniem silnika elektrycznego chronią zwykle bezpieczniki. Urządzenia elektryczne mogą mieć lampkę informującą o podłączeniu do zasilania, a także automatyczny wyłącznik awaryjny, chroniący przed samoczynnym włączeniem urządzenia po przerwie w zasilaniu.

Data publikacji: 15.11.2012
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wybieramy rozdrabniacz do gałęzi i liści

Wybieramy rozdrabniacz do gałęzi i liści
Jesienne prace ogrodowe możemy skrócić i ułatwić ich przeprowadzenie za pomocą przydatnych maszyn – jedną z nich jest rozdrabniacz do gałęzi, dz...
Czytaj więcej

Rozdrabniacze elektryczne a spalinowe

Rozdrabniacze elektryczne a spalinowe
Rozdrabniacze to urządzenia, dzięki którym jesteśmy w stanie pociąć na małe części cienkie i grube gałęzie, konary drzew i krzewów, a także pędy bylin...
Czytaj więcej

W jaki sposób wykorzystać pozostałości po cięciu drzew i krzewów

W jaki sposób wykorzystać pozostałości po cięciu drzew i krzewów
Co jakiś czas tniemy gałęzie drzew oraz krzewów, dzięki czemu nie tylko wyglądają na zdrowsze, ale rzeczywiście takie są, mają też dużo obfitsze plony...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ogrodowe rozdrabniacze do gałęzi