Rudbekia błyskotliwa – piękna i niewymagająca bylina do ogrodu

Jeśli szukamy rośliny ogrodowej, która jest efektowna, łatwa w uprawie, a do tego ma długi okres kwitnienia – warto zdecydować się na rudbekię błyskotliwą. Bylina ta posiada piękny żółto-pomarańczowy kolor, który pozwoli ożywić każdy ogród.

Rudbekia błyskotliwa

Dlaczego wato wybrać rudbekię błyskotliwą?

Rudbekia błyskotliwa to efektowna bylina z rodziny astrowatych, w Polsce najchętniej jest wykorzystywana jako dekoracyjna roślina rabatowa. To roślina wieloletnia, dość łatwa w uprawie, szybko i obficie rosnąca, bardzo odporna – zarówno na przymrozki, jak i na wiele chorób. Co roku odnawia się, nie wymaga przesadzania czy skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Osiąga wysokość nawet do 70 cm, nie dając się tak łatwo zniszczyć czy przesłonić chwastom. Ponadto jej kwiaty są bardzo lubiane przez motyle, dzięki czemu obsadzony nią ogród może zyskać wiele nowych kolorów i prezentować się jak sielski sad, pełen zapachów i barwnych owadów.

Właściwości i uprawa rudbekii błyskotliwej

Jest szczególnie ceniona za efektowne, żółte kwiaty, które utrzymują się od końca czerwca aż do października. Mają one długie płatki, a średnica koszyka kwiatowego wynosi nawet około 12 cm. Po zakończeniu okresu kwitnienia pojawiają się owocostany, które także prezentują się atrakcyjnie. Ponadto rudbekia właściwa nawet po ścięciu na długo zachowuje świeżość, przez co chętnie umieszczana jest w wazonach jako dekoracja wnętrz i uzupełnienie naturalnych bukietów.

Rudbekia błyskotliwa

Wymagania rudbekii błyskotliwej

Roślina ta nie ma szczególnych wymagań co do jakości gleby, choć bujniej rozrasta się na dobrze nawożonych gruntach. Ważne, aby nie dopuszczać do przesuszenia podłoża, a późną wiosną, jeszcze przed kwitnieniem, kilkukrotnie zastosować nawożenie. Rudbekia najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, gdzie będzie najbujniej kwitła. Jednak dobrze przyjmie się także w lekko zacienionych miejscach. Jeśli chcemy dopiero wprowadzić do ogrodu tę roślinę, możemy wyhodować ją z nasion. Jeśli zaś mamy już okazy rudbekii w ogrodzie, można ją rozmnożyć, rozdzielając jej korzenie.

Gdzie zastosować?

Dzięki pięknym, wysokim łodygom i barwnym kwiatostanom, rudbekia błyskotliwa jest chętnie wybierana jako element łąki kwietnej, czyli coraz popularniejszej, niewymagającej koszenia alternatywy dla typowych trawników. Świetnie nadaje się do zastosowania zarówno w nowoczesnych, jak i w sielskich, rustykalnych ogrodach. Tworzy gęste, zwarte i szybko rozrastające się kępy, które będą się efektownie prezentować zarówno na rabatach, jak i przy płotach czy murach. Dzięki świeżej barwie kwiatów – żółtej, czasami wpadającej w pomarańczową lub złotą – roślina pozwala ożywić ogród i wprowadzić do niego słoneczny urok. Ponadto świetnie uzupełnia bukiety i sprawdza się jako kwiat cięty, gdyż na długo po ścięciu zachowuje trwałość. Bukiety z rudbekii pozwolą wprowadzić do wnętrz sielski, słoneczny nastrój i uzupełnić zarówno klasyczne, jak i nowoczesne aranżacje.