Ważne spoiny - fugi w kuchni, łazience, hallu, garażu i na tarasie

Posadzka lub ściana ceramiczna to nie tylko płytki. Jej newralgicznym elementem są fugi, które pełnią funkcję estetyczną i techniczną bo od nich zależy wygląd okładziny i jej trwałość. Fugi dobrze spełnią swoje zadanie, jeśli ich rodzaj będzie odpowiednio dobrany do miejsca, w którym ma być ułożona. Trzeba wiedzieć jaka spoinę stosować w łazience a jaką w garażu.

Fugi mineralne(sztywne i elastyczne) będące mieszaniną cementu, wypełniaczy mineralnych oraz modyfikatorów to najbardziej znane na rynku spoiwo. W zależności od ustalonych w mieszance proporcji składników wybierać możemy między zaprawą sztywną dla podłoży nieodkształcalnych (głównie ścian), a elastyczną.

Fugę elastyczną stosujemy na powierzchniach odkształcających się (ścianach wykonanych w systemach suchej zabudowy czy z płyt wiórowych) oraz w miejscach narażonych na zmiany temperatury (posadzki z ogrzewaniem podłogowym) i zawilgocenie. Takimi fugami wypełnimy też szczeliny między płytkami stykające się bezpośrednio ze strumieniem wody, na przykład pod prysznicem. Spoiny elastyczne są mrozoodporne i wodoodporne dlatego nadają się do stosowania na zewnątrz domu (na tarasie).

Fuga epoksydowa-dwuskładnikowa – na bazie żywicy epoksydowej-niestety znacznie droższa od minerelno-cementowej, jest szczególnie polecana w miejscach narażonych na duże zabrudzenie – garaż, hall, podłogę w kuchni lub blaty w kuchni zrobione z kafelków. Jej zaletą jest to, że nigdy nie traci koloru bo nie przebarwia się. Po zastygnięciu nałożonej masy, żadna substancja nie jest w stanie do niej przeniknąć-ani chemikalia, ani woda. Trwałość fugi epoksydowej jest zaletą ale też i wadą bo w wypadku zabrudzenia fugą kafelków usunięcie zaschniętego materiału jest możliwe tylko w sposób mechaniczny. A to grozi zniszczeniem nawierzchni. W związku z tym spoinowanie fugą epoksydową oddajmy w ręce profesjonalistów.

W łazienkach poza zastosowaniem elastycznej fugi konieczne jest użycie silikonu sanitarnego. Stosuje się go tam, gdzie spoiny narażone są na częste zawilgocenie i bezpośrednie działanie wody, na przykład na posadzkach murowanych kabin prysznicowych oraz na styku brodzika, wanny czy umywalki ze ścianami. Preparaty na bazie silikonu zawierają środki grzybobójcze, które utrudniają rozwój pleśni na wilgotnych powierzchniach. Ich zaletą jest elastyczność, która sprawia, że połączenie między sprzętami wykonanymi z różnych materiałów nie pęka i pozostaje szczelne nawet pod wpływem działania wysokich temperatur (na przykład gorącej wody w wannie) czy niewielkich ruchów i drgań. Silikony występują w rozmaitych barwach.

Kiedy już wybierzemy odpowiedni rodzaj fugi, trzeba zdecydować jaką ilość tego materiału należy zakupić. Decyduje o tym nie tylko powierzchnia pomieszczenia, którą pokryjemy płytkami ale też szerokość fugi. Ostatnio bardzo modne są wąskie spoiny. Niestety są one rozwiązaniem wymuszonym przez potrzeby estetyczne ale niedoskonałym technicznie. Jest niewiele materiałów, do których wąskie fugi są świetnym rozwiązaniem np. mozaiki, szczególnie szklane oraz małe płytki czyli popularne kostki 10x10cm.

nakladanie_fuginakladanie_fuginakladanie_fuginakladanie_fugi

Generalnie wąskie fugi można stosować w miejscach gdzie panuje stała temperatura, nie ma silnego nasłonecznienia oraz nie występują inne oddziaływania cieplne. Niestety na podłożach odkształcalnych czyli- ogrzewaniu podłogowym, tarasach, balkonach, schodach zewnętrznych, elewacjach, kominkach i w basenach- nie dopuszcza się wąskiego fugowania. Płytki ulegają deformacji liniowej (rozszerzają się)pod wpływem zmian temperatury i jeśli fuga jest zbyt wąska płytki mogą popękać lub odkleić się od podłoża. Poza tym fugi na okładzinach znajdujących się na zewnątrz pełnią też funkcję wentylacyjną- wilgoć spod płytek musi mieć możliwość wydostać się poprzez wystarczająco szeroką i paroprzepuszczalną spoinę.

Na koniec pozostaje wybrać kolor fugi. Decydując się na barwę spoiny, powinniśmy dopasować ją do rozmiaru, formatu i rodzaju płytki oraz do pomieszczenia, w którym będzie się znajdować. Kolor fugi istotnie wpływa na końcowy wygląd okładziny ceramicznej – podkreśla lub tonuje barwę i wzór płytek. Istnieją dwie możliwości doboru koloru fugi: dopasowane kolorystycznie do płytek lub wręcz przeciwnie kontrastujące z nimi. Kontrast koloru fugi i płytek świetnie się sprawdza w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Natomiast w przypadku okładzin kamiennych kontrasty nie są wskazane. Do płytek kamiennych powinno się wybierać fugi w kolorze zbliżonym do barwy okładziny, ponieważ kolorowa fuga będzie dominować i odwracać uwagę od naturalnego wzoru kamienia. Do tych płyt stosujemy fugi neutralne chemicznie, które nie wejdą z kamieniem w reakcję powodując jego przebarwienie.

Bardzo atrakcyjne są fugi brokatowe- dodają powierzchni blasku i pięknie rozpraszają światło.

Fuga_elastyczna_Ceresit_CastoramaFuga_elastyczna_Ceresit_CastoramaFuga_elastyczna_Ceresit_CastoramaFuga_elastyczna_Ceresit_Castorama