Produkty

Ważne spoiny - fugi w kuchni, łazience, hallu, garażu i na tarasie

Ważne spoiny - fugi w kuchni, łazience, hallu, garażu i na tarasie

Posadzka lub ściana ceramiczna to nie tylko płytki. Jej newralgicznym elementem są fugi, które pełnią funkcję estetyczną i techniczną bo od nich zależy wygląd okładziny i jej trwałość. Fugi dobrze spełnią swoje zadanie, jeśli ich rodzaj będzie odpowiednio dobrany do miejsca, w którym ma być ułożona. Trzeba wiedzieć jaka spoinę stosować w łazience a jaką w garażu.

nakładanie fugiFugi mineralne(sztywne i elastyczne) będące mieszaniną cementu, wypełniaczy mineralnych oraz modyfikatorów to najbardziej znane na rynku spoiwo. W zależności od ustalonych w mieszance proporcji składników wybierać możemy między zaprawą sztywną dla podłoży nieodkształcalnych (głównie ścian), a elastyczną.

Fugę elastyczną stosujemy na powierzchniach odkształcających się (ścianach wykonanych w systemach suchej zabudowy czy z płyt wiórowych) oraz w miejscach narażonych na zmiany temperatury (posadzki z ogrzewaniem podłogowym) i zawilgocenie. Takimi fugami wypełnimy też szczeliny między płytkami stykające się bezpośrednio ze strumieniem wody, na przykład pod prysznicem. Spoiny elastyczne są mrozoodporne i wodoodporne dlatego nadają się do stosowania na zewnątrz domu (na tarasie).

Fuga epoksydowa-dwuskładnikowa – na bazie żywicy epoksydowej-niestety znacznie droższa od minerelno-cementowej, jest szczególnie polecana w miejscach narażonych na duże zabrudzenie – garaż, hall, podłogę w kuchni lub blaty w kuchni zrobione z kafelków. Jej zaletą jest to, że nigdy nie traci koloru bo nie przebarwia się. Po zastygnięciu nałożonej masy, żadna substancja nie jest w stanie do niej przeniknąć-ani chemikalia, ani woda. Trwałość fugi epoksydowej jest zaletą ale też i wadą bo w wypadku zabrudzenia fugą kafelków usunięcie zaschniętego materiału jest możliwe tylko w sposób mechaniczny. A to grozi zniszczeniem nawierzchni. W związku z tym spoinowanie fugą epoksydową oddajmy w ręce profesjonalistów.

W łazienkach poza zastosowaniem elastycznej fugi konieczne jest użycie silikonu sanitarnego. Stosuje się go tam, gdzie spoiny narażone są na częste zawilgocenie i bezpośrednie działanie wody, na przykład na posadzkach murowanych kabin prysznicowych oraz na styku brodzika, wanny czy umywalki ze ścianami. Preparaty na bazie silikonu zawierają środki grzybobójcze, które utrudniają rozwój pleśni na wilgotnych powierzchniach. Ich zaletą jest elastyczność, która sprawia, że połączenie między sprzętami wykonanymi z różnych materiałów nie pęka i pozostaje szczelne nawet pod wpływem działania wysokich temperatur (na przykład gorącej wody w wannie) czy niewielkich ruchów i drgań. Silikony występują w rozmaitych barwach.

Kiedy już wybierzemy odpowiedni rodzaj fugi, trzeba zdecydować jaką ilość tego materiału należy zakupić. Decyduje o tym nie tylko powierzchnia pomieszczenia, którą pokryjemy płytkami ale też szerokość fugi. Ostatnio bardzo modne są wąskie spoiny. Niestety są one rozwiązaniem wymuszonym przez potrzeby estetyczne ale niedoskonałym technicznie. Jest niewiele materiałów, do których wąskie fugi są świetnym rozwiązaniem np. mozaiki, szczególnie szklane oraz małe płytki czyli popularne kostki 10x10cm.fuga elastyczna castorama

Generalnie wąskie fugi można stosować w miejscach gdzie panuje stała temperatura, nie ma silnego nasłonecznienia oraz nie występują inne oddziaływania cieplne. Niestety na podłożach odkształcalnych czyli- ogrzewaniu podłogowym, tarasach, balkonach, schodach zewnętrznych, elewacjach, kominkach i w basenach- nie dopuszcza się wąskiego fugowania. Płytki ulegają deformacji liniowej (rozszerzają się)pod wpływem zmian temperatury i jeśli fuga jest zbyt wąska płytki mogą popękać lub odkleić się od podłoża. Poza tym fugi na okładzinach znajdujących się na zewnątrz pełnią też funkcję wentylacyjną- wilgoć spod płytek musi mieć możliwość wydostać się poprzez wystarczająco szeroką i paroprzepuszczalną spoinę.

Na koniec pozostaje wybrać kolor fugi. Decydując się na barwę spoiny, powinniśmy dopasować ją do rozmiaru, formatu i rodzaju płytki oraz do pomieszczenia, w którym będzie się znajdować. Kolor fugi istotnie wpływa na końcowy wygląd okładziny ceramicznej – podkreśla lub tonuje barwę i wzór płytek. Istnieją dwie możliwości doboru koloru fugi: dopasowane kolorystycznie do płytek lub wręcz przeciwnie kontrastujące z nimi. Kontrast koloru fugi i płytek świetnie się sprawdza w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Natomiast w przypadku okładzin kamiennych kontrasty nie są wskazane. Do płytek kamiennych powinno się wybierać fugi w kolorze zbliżonym do barwy okładziny, ponieważ kolorowa fuga będzie dominować i odwracać uwagę od naturalnego wzoru kamienia. Do tych płyt stosujemy fugi neutralne chemicznie, które nie wejdą z kamieniem w reakcję powodując jego przebarwienie.

Bardzo atrakcyjne są fugi brokatowe- dodają powierzchni blasku i pięknie rozpraszają światło.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Remont kuchni – jak usunąć stare i ułożyć nowe płytki ścienne?

Remont kuchni – jak usunąć stare i ułożyć nowe płytki ścienne?
Okładzina ceramiczna na ścianach i podłodze w kuchni – chociaż jest trwała i łatwo utrzymać ją w czystości – wraz ze zmianą aranżacji i wyposażenia me...
Czytaj więcej

Jak czyścić i konserwować płytki i fugi?

Jak czyścić i konserwować płytki i fugi?
Płytki i znajdujące się pomiędzy nimi spoiny stanowią spójną kompozycję, dekorując podłogi i ściany w niemal każdym wnętrzu. Jak wszystkie elementy, k...
Czytaj więcej

Odnawiamy stare mury – jak naprawić zniszczone fugi?

Odnawiamy stare mury – jak naprawić zniszczone fugi?
Budynki wykonane z cegły mają swój urok. Cegła klinkierowa jest uznawana za solidny materiał, który zachowuje atrakcyjny wygląd przez dłuższy czas. Ni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
19.09.2019
@Darek jesteś przekonany , że mozaika na podłodze i gres na ścianach będzie dobrze wyglądać? Nie lepiej zachować jednolitość, albo chociaż zamienić miejsce mozaiki? Weź pod uwagę , że większość mozaikowych płytek dostępnych w internecie jest przystosowana na ścianę, ze względu na to że są szklane i nie są aż tak wytrzymałe żeby je stosować na posadzki. :) A co do fugi to już musisz kolory u producentów sprawdzać, no i przede wszystkim właściwości - żeby była wodoodporna.
@karolinka Według mnie jeżeli wszystko dobrze ze sobą współgra to i nawet brokat w łazience może fajnie wyglądać. Kwestia projektu i wizualnych potrzeb.
17.09.2019
Właśnie mam w planach remont łazienki i chcę go zrobić dość szybko, aby przywrócić funkcjonalność kabiny prysznicowej. Będzie wyłożona mozaiką w brodziku i płytkami gresowymi na ścianach. Zastanawiam się nad fugą, ponieważ nie wiem jaka poradzi sobie w tak ciężkich warunkach
13.06.2015
używał ktoś tych fug brokatowych? czy może ktoś mi powiedzieć jak to wygląda? mąż nie chce się na nie zgodzić, bo mówi, ze będzie tandetnie jak w krainie kucyków. a mi się wydaje, że fajnie może wyjść i będziemy zadowoleni, pomóżcie!

Ocena i komentarz dla:

Ważne spoiny - fugi w kuchni, łazience, hallu, garażu i na tarasie