Ściany z płyt MFP – zasady montażu
Właściwości płyt MFP sprawiają, że stanowią one doskonały budulec poszyć ścian, podłóg, a nawet dachów. Poniżej przedstawiamy receptę na skuteczny montaż płyt MFP w przypadku tej pierwszej konstrukcji. Zastosowanie się do tych zasad to gwarancja stworzenia idealnego poszycia ścian.
Przygotowanie płyt
Płyty MFP są materiałem budowlanym, który wymaga aklimatyzacji w nowym miejscu, dlatego też zanim zostaną one użyte, powinny być przechowywane w nowych warunkach przez co najmniej 24 godzin. Należy mieć również na względzie fakt, iż tego rodzaju elementy nie są odporne na wodę, lecz posiadają jedynie właściwości wilgocioodporne. Sprawia to, że koniecznym jest zabezpieczenie ich przed działaniem wody. Warto pamiętać również o tym, że płyty MFP mogą zmieniać nieco swoje wymiary pod względem działania samej wilgoci.
Grubość płyt
Co bardzo ważne, z płyt MFP możemy tworzyć poszycia zarówno dla ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Od miejsca ich zastosowania zależy wybór odpowiedniej grubości płyt. Płyty MFP dostępne są o grubości: 10, 12, 15, 18, 22 i 25 mm. Do tworzenia poszycia ścian wewnątrz poleca się stosować płyty o grubości 10 mm, na zewnątrz zaś modele 12 milimetrowe.
Układanie płyt
Płyty należy układać i przymocowywać do drewnianych belek (legarów), które stanowią szkielet ściany. Możemy tego dokonywać, układając płyty zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ważne, aby robić to z przesunięciem połowy płyty względem siebie. Bardzo istotne jest zachowanie odpowiednich szczelin dylatacyjnych. Pomiędzy poszczególnymi płytami powinny one wynosić od 3 do 6 mm (spoin tych nie należy wypełniać). Na belce wieńcowej, która stanowi górną krawędź szkieletu ściany powinna znaleźć się 10-milimetrowa szczelina dylatacyjna (identyczną szczelinę pozostawiamy pomiędzy płytą MFP a fundamentem).
Elementy mocujące
Do mocowania płyt MFP, które mają stanowić poszycie ściany, stosujemy gwoździe zwykłe, spiralne lub karbowane (gwoździe karbowane mogą być krótsze niż zwykłe lub spiralne – przy płycie o grubości 12 mm pierwsze powinny mieć minimalną długość 51 mm, drugie 45 mm). Jeśli zaś chodzi o wkręty, powinniśmy stawiać na modele do konstrukcji drewnianych typu SPAX – polecane parametry to 4 x 35 o długości gwintu 23 mm. Elementy mocujące należy umieszczać w bezpiecznej odległości od krawędzi (8-16 mm) oraz narożników płyt (25-32 mm). Ich rozstaw w środku płyty powinien zaś wynosić około 300 mm oraz 150 mm na krawędziach.
Data publikacji: 29.07.2016