icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Sekator kowadełkowy czy nożycowy – który wybrać?

Przycinanie żywopłotu, krzewów ozdobnych, pędów drzew, a może pielęgnacja warzyw i ziół – wybierając odpowiedni sekator, nie tylko ułatwisz sobie prace ogrodowe, ale też zadbasz o kondycję roślin. Źle dobrane narzędzie może doprowadzić do obumarcia pędów i zahamowanie ich wzrostu. Sekator kowadełkowy czy nożycowy – sprawdź, czym się różnią i do jakich typów roślin są przeznaczone.

Przejdź do następnych akapitów:

Sekator kowadełkowy czy nożycowy? Różnice

Najprościej rzecz ujmując: oba sekatory różnią się konstrukcją mechanizmu cięcia. Różnica w działaniu obu narzędzi jest widoczna nawet dla amatorów sztuki ogrodnictwa. Sektor kowadełkowy posiada jedno ostrze, a cięcie kończy się w momencie, kiedy zetknie się ono z kowadełkiem, na którym opiera się cięta gałąź. W sekatorze nożycowym (tzw. dwuostrzowym) mechanizm działa podobnie jak w nożyczkach – tutaj obie części tną, ale nie stykają się, tylko mijają bardzo blisko siebie. 

Różnica w sposobie cięcia wydaje się niepozorna, ale ma kluczowe znaczenie dla roślin – pielęgnując delikatne, cienkie pędy nieodpowiednim sekatorem, możesz je po prostu zmiażdżyć, uniemożliwiając rozrost. Interesuje Cię dobry sekator do gałęzi? Musisz wiedzieć, jaki mechanizm cięcia poradzi sobie ze stwardniałymi pędami. 

Wybór sekatora – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Po pierwsze waga. Jeżeli zależy Ci na lżejszym narzędziu, które nie pozbawi sił po kilku minutach pracy w ogrodzie, postaw na sekator z rączkami wykonanymi z aluminium. Dodatkowym atutem będzie pokrycie z gąbki lub tworzywa sztucznego – te materiały nie ważą wiele, a skutecznie zapobiegają wyślizgiwaniu się sekatora z rąk. 

Po drugie, równie ważną kwestią jest jakość ostrza. Najtrwalsze i najbardziej precyzyjne w cięciu są te niklowane lub pokryte teflonem. Stal najwyższej próby uchroni sekator od (często szkodliwego) działania soków roślinnych, które mogą powodować rdzę. Istotna jest również możliwość wymiany ostrzy. Niestety nie każdy model Ci to gwarantuje. 

W sekatorach najczęściej wymienia się ostrza oraz sprężyny. Jeżeli zdecydujesz się na model z ostrzami dobrej jakości, możesz też wydłużyć czas ich użytkowania poprzez regularne ostrzenie. Dodatkowym atutem wybieranego sekatora będzie możliwość regulowania rozwarcia rękojeści, by dopasować sekator do dłoni i zwiększyć komfort użytkowania.

sekator-kowadelkowysekator-kowadelkowysekator-kowadelkowysekator-kowadelkowy

Sekator kowadełkowy – zastosowanie

Sekator kowadełkowy czy nożycowy – który z nich będzie lepszy do cięcia? Tutaj odpowiedź jest jednoznaczna: kowadełkowy. To narzędzie do zadań specjalnych, które poradzi sobie z najtwardszymi czy najbardziej włóknistymi pędami. Planujesz zimowe podcinanie drzewek owocowych, a może trwa wiosna i chcesz pozbyć się suchych pędów z przydomowego krzewu? Mechanizm ostrza i kowadełka sprawdzi się w tych sytuacjach najlepiej. 

Zainspiruj się: Krzewy jako całoroczna ozdoba ogrodu – rodzaje, sadzenie, pielęgnacja 

Dwie największe i trochę zaskakujące zalety tego typu sekatora? Praca z narzędziem o jednym ostrzu wymaga o wiele mniej siły niż z dwoma, a gdy minie trochę czasu i sekator kowadełkowy trochę się stępi – wciąż tnie precyzyjnie, nie niszcząc roślin. 

Jeżeli Twoja praca w ogrodzie ogranicza się głównie do pielęgnacji miękkich, zielonych roślin o cienkich pędach, zrezygnuj z sekatora kowadełkowego – ma tendencję do miażdżenia. 

Sekator nożycowy – zastosowanie

Mechanizm nożycowy zapewnia dokładne i gładkie cięcia, dlatego jest zarezerwowany do pracy z żywymi pędami o małej grubości. Młode krzewy, miękkie łodygi kwiatów, kiście winogron – do tego typu prac wybierz sekator z dwoma ostrzami, który nie niszczy ciętej rośliny. By jakość cięć była równie wysoka mimo upływu czasu, dokręć co jakiś czas śrubkę spajającą cały mechanizm. Precyzyjne cięcie jest ważne nie tylko ze względów estetycznych – poszarpane tkanki roślin trudniej i dłużej się zrastają, a przez to łatwiej ulegają infekcjom.

Chcesz przycinać grube gałęzie sekatorem nożycowym? Możesz próbować, ale szanse na powodzenie są nikłe, a prawdopodobieństwo stępienia ostrzy – bardzo wysokie. 

A co z podcinaniem żywopłotu? Jeżeli Twoja działka jest pokaźnych rozmiarów, warto pomyśleć nad wyborem nożyc akumulatorowych. Przyśpieszą one proces przycinania krzewów oraz umożliwią ich ciekawe uformowanie.

Sprawdź, do czego jeszcze służą i jakie powinny mieć parametry: Nożyce akumulatorowe do trawy i żywopłotu 

sekator-kowadelkowysekator-kowadelkowysekator-kowadelkowysekator-kowadelkowy

Sekator kowadełkowy czy nożycowy? Co wybrać?

Interesuje Cię sekator do grubych gałęzi? Wybierz kowadełkowy. Twoje prace w ogrodzie ograniczają się do pielęgnacji młodych pędów i kwiatów? Najlepszy będzie sekator nożycowy. Wszystko zależy od Twoich preferencji i potrzeb samego ogrodu. Oba typy sektorów możesz kupić w wersji jednoręcznej i takiej, która angażuje obie ręce. Pierwsza przeznaczona jest do cięcia pędów o grubości 1,5 do 3 cm, a drugi – nawet do 5 cm grubości. W opisach od producentów możesz znaleźć dokładne parametry średnicy przecinanych pędów. Ważne, by sekator, który wymaga użycia siły dwóch rąk, miał ergonomiczne i antypoślizgowe rączki. 

Przed dokonaniem wyboru weź pod uwagę także wysokość pielęgnowanych roślin. Jaki sekator kupić w takim przypadku? W małych ogrodach wystarczy sekator krótki. Wersja z długimi lub wysuwanymi teleskopowo rączkami będzie odpowiednia do pracy z wyższymi krzewami. Masz do ścięcia gałęzie drzew? Z tym poradzi sobie sekator na wysięgniku, który zapewnia precyzyjne cięcia na wysokości nawet do 6 m. 

Odpowiednio pielęgnowane i podcinane rośliny są zdrowsze, lepiej kwitną i owocują, a nawet mają ładniejsze liście czy gałęzie. Odpowiednio dobrany sekator nie tylko zadba o ścinane pędy, ale też ułatwi pracę i oszczędzi wysiłku właścicielowi ogrodu. 

Pozostaje kwestia bezpieczeństwa. Dobrze wyprofilowany sekator zmniejsza obciążenia nadgarstka i dłoni. Poza tym, bez względu na to, jaki typ narzędzia wybierzesz – sekator nożycowy czy kowadełkowy – jeżeli masz w domu dzieci, dla pewności warto wybrać model, który posiada zabezpieczające strzemiączko lub specjalną zapadkę. Z nimi przypadkowe otwarcie sekatora jest niemożliwe. 

Data publikacji: 25.01.2023

Data aktualizacji: 25.01.2023