icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaka siekiera wybrać do prac leśnych i ogrodowych – poradnik dla początkujących

Posiadasz kominek? A może zdarza Ci się pracować we własnym sadzie, ogrodzie lub lesie? W obu przypadkach z pewnością przyda Ci się solidna siekiera. Jaka będzie najlepsza? To zależy od wielu czynników, a wybór będzie miał wpływ nie tylko na efekt pracy, ale także jej wygodę oraz bezpieczeństwo. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaką siekierę wybrać!

Jaka siekiera do prac leśnych i ogrodowych? Rodzaje

Jako narzędzie tnące, siekiera umożliwia skuteczne, efektywne przycinanie, cięcie i karczowanie drzew oraz gałęzi. Bez dobrego sprzętu prace te mogą być nie tylko trudniejsze i bardziej czasochłonne, ale także mniej precyzyjne czy niewydajne. Dlatego tak ważne jest, aby nie kupować pierwszej lepszej siekiery – do wyboru masz kilka rodzajów tego narzędzia, dostosowanych budową do charakteru pracy.

Najpopularniejsze rodzaje siekier to:

  • siekiera toporkowa,
  • siekiera do karczowania,
  • siekiera do cięcia kłów,
  • siekiera do przycinania.

Siekiera toporkowa ma krótszą i grubszą głowicę niż tradycyjna siekiera ręczna. Jej ostrze zwykle znajduje się pod kątem 90 stopni do rękojeści. Jest idealna nie tylko do cięcia drewna – dobrze sprawdzi się też jako siekiera rozłupująca.

Z kolei siekiera do cięcia kłód jest zwykle dłuższa i cięższa niż siekiera toporkowa, z ostrzem ukośnym do rękojeści. Ma dłuższy uchwyt, który umożliwia użytkownikowi użycie obu rąk do cięcia i karczowania drewna.

Jeśli chodzi o siekierę do karczowania, ma ona długi, cienki i lekki korpus z ostrzem o specjalnym kształcie, który pozwala na łatwe i precyzyjne karczowanie drzew. Jest bardziej specjalistycznym narzędziem, stosowanym głównie przez profesjonalnych leśników.

Ostatni rodzaj, czyli siekiera do przycinania, zwykle sprawdzi się w ogrodach. Jest mniejsza i lżejsza niż tradycyjna siekiera, z cienką głowicą i zakrzywionym ostrzem. Jest idealna do precyzyjnego przycinania gałęzi drzew.

Sprawdź także: Wymieniamy trzonek w siekierze – instrukcja krok po kroku

Jaką siekierę wybrać? Te rzeczy warto wziąć pod uwagę

Jeśli zastanawiasz się, jaką siekierę wybrać, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, które pomogą znaleźć narzędzie odpowiednie dla Twoich konkretnych potrzeb.

Zastosowanie siekiery

Przed zakupem siekiery warto zastanowić się, do czego ma ona służyć. Czy będzie to przede wszystkim cięcie drewna, karczowanie drzew, przycinanie gałęzi, a może rozłupywanie kłód do kominka? W zależności od zastosowania warto wybrać odpowiedni rodzaj siekiery.

Długość rękojeści 

Długość rękojeści powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dłuższa rękojeść umożliwia większą kontrolę nad ruchami tnącymi, ale jednocześnie może być mniej wygodna do pracy w ciasnych miejscach.

Waga 

Waga siekiery jest ważnym czynnikiem, który znacznie wpływa na wydajność i komfort pracy. Cięższa siekiera może być bardziej skuteczna w cięciu, ale jednocześnie może powodować zmęczenie rąk i ramion podczas długotrwałych prac.

Materiał

Zarówno ostrze, jak i rękojeść siekiery powinny być wykonane z materiałów dobrej jakości, które zapewnią nie tylko trwałość, ale także bezpieczeństwo podczas pracy. Popularnymi materiałami są między innymi stal węglowa, stal nierdzewna, drewno, czy włókno szklane. Są lekkie, wytrzymałe oraz nie wymagają konserwacji, a w dobrym stanie posłużą przez lata. 

Ergonomia pracy

Siekiera powinna być wygodna w użytkowaniu i dobrze zbilansowana, co umożliwi dokładne i precyzyjne cięcie. Ergonomiczny kształt rękojeści i odpowiednie wyważenie narzędzia mogą pomóc zmniejszyć zmęczenie rąk oraz ramion.

Zobacz również: Wszystko o akcesoriach do siekier

Jak oprawić siekierę?

Już wiesz, jaka siekiera sprawdzi się dla Ciebie najlepiej? Po jakimś czasie może się okazać, że przyda się jej oprawienie, czyli wymiana trzonka. To dość łatwe zadanie, które możesz zrobić samodzielnie. Pamiętaj jednak, że wymaga precyzji oraz ostrożności.

Przed wymianą trzonka dokładnie oczyść siekierę z resztek drewna, kurzu i brudu. Możesz to zrobić za pomocą szczotki lub ściereczki namoczonej np. w wodzie z mydłem. Następnie ostrożnie wyjmij stary trzonek – wbij siekierę ostrzem w kawałek drewna lub specjalny trzonek-zacisk. Następnie delikatnie wyciągnij trzonek ze środka rękojeści siekiery.

W następnym kroku przygotuj nowy trzonek. Powinien mieć odpowiednią grubość i długość, aby pasował do rękojeści siekiery. Przed wymianą warto zmierzyć średnicę otworu w rękojeści i wybrać trzonek, który do niej pasuje. Jeśli otwór w rękojeści jest za mały dla nowego trzonka, należy go poszerzyć za pomocą wiertła. Zrób to ostrożnie, aby nie uszkodzić powierzchni rękojeści.

Aby trzonek dobrze się trzymał, warto użyć kleju do drewna. W zależności od rodzaju kleju postępuj według instrukcji na opakowaniu. Nowy trzonek wsuń do otworu w rękojeści siekiery, delikatnie uderzając w niego młotkiem. Jeśli jest zbyt długi, należy go przyciąć za pomocą piły. Po przycięciu trzonka warto go jeszcze wyrównać, aby był równo osadzony w rękojeści siekiery. Na koniec zostaw siekierę do wyschnięcia na kilka godzin lub przez całą noc, aby klej dobrze się utwardził.

Jak dobrać siekierę do wzrostu?

Jak już wspominaliśmy, długość siekiery należy dobrać do długości ręki i wzrostu osoby, która będzie z niej korzystać. Dość ogólna zasada brzmi, że dla osoby o wzroście 160-170 cm, idealna długość rękojeści to około 70-80 cm, natomiast dla osoby powyżej 180 cm – powyżej 90 cm.

Jest jednak inny sposób na oszacowanie długości siekiery. Wystarczy, że chwycisz narzędzie bezpośrednio pod głowicą, a rękojeść skierujesz w stronę klatki piersiowej. Trzonek siekiery o wymiarach odpowiednich dla Ciebie powinien kończyć mniej więcej w okolicy barku.

Zainspiruj się: Jak prawidłowo używać siekiery?

Jaka siekiera rozłupująca będzie najlepsza? Podsumowanie artykułu

Dobra siekiera do rozłupywania to zakup na lata. Przyda się do przydomowych prac, jak i wtedy, gdy posiadasz w domu kominek. Zakupy powinny być jednak przemyślane – kąt nachylenia ostrza, grubość i długość rękojeści czy waga sprzętu mają spore znaczenie i wpływają na bezpieczeństwo oraz komfort pracy.

Po solidne siekiery od renomowanych, polskich i zagranicznych producentów, zajrzyj do Castoramy. Pomożemy Ci w wyborze, a dodatkowo możesz liczyć na atrakcyjne ceny i gwarancję. Zapraszamy!