Jak prawidłowo używać siekiery

Jak prawidłowo używać siekiery

Siekiera to jedno z tych narzędzi używanych przez nas w domowym gospodarstwie, które wzbudza skojarzenia związane z niebezpieczeństwem, łatwym zranieniem i dużym wysiłkiem. Odważny musi być ten, kto się nią posługuje, prawdopodobnie ma też dużo siły – myślimy. W rzeczywistości bezpieczne i częste używanie siekiery wcale nie jest trudne, nie wymaga też stosowania specjalnej techniki. Najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które każdy z nas z pewnością znać powinien.

 

siekieraKażda siekiera składa się z następujących elementów: siekierzyska oraz siekiery właściwiej. Pierwszy z nich to trzonek oraz rękojeść, drugi to ten element, którym tniemy daną powierzchnię lub przedmiot. Aby praca z użyciem siekiery była bezpieczna, konieczne jest mocne zespolenie obu tych części, najlepiej tak, by zarówno odłamki drewna, jak i ostra końcówka nie zraniły nas podczas zamachu.

Samo ostrze powinno być też odpowiednio naostrzone, by porąbanie drewna nie zajmowało nam zbyt wiele czasu i nie wymagało od nas zbyt dużego wysiłku.

Wygodna praca przy użyciu siekiery wymaga też wygospodarowania odpowiednio dużo miejsca. Na terenie, na którym pracujemy z tym urządzeniem, nie powinny znajdować się niepotrzebne przedmioty oraz śmieci, które mogłyby wprowadzić do pracy niepotrzebny chaos.

Równe podłoże

Co więcej, dla zachowania równowagi podczas podnoszenia niekiedy bardzo ciężkiej siekiery, koniecznie zadbajmy, aby podłoże, na którym stoimy, było twarde i w miarę możliwości proste. Wówczas nie przewrócimy się, nie potkniemy o wystający próg lub innego rodzaju wypukłe elementy.

Odległość bezpieczna od rąbanego materiału to?

Uważa się, że bezpieczna odległość od rąbanego przedmiotu – tutaj najczęściej drewna – wynosi około 30 cm. Wówczas istnieje małe prawdopodobieństwo, że odłamek drewna uderzy nas w jakąś część ciała.siekiera

Idealna pozycja do rąbania drewna to ta, w której nasza klatka piersiowa będzie równoległa do klocków drewna. Podporą do rąbanego drewna powinien być natomiast odpowiedniej wielkości pniak, mocny i stabilnie umiejscowiony.

Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Najczęstszym błędem podczas rąbania drewna jest podtrzymywanie danego kawałka/klocka ręką lub nogą. To podczas utrzymywania takiej postawy najczęściej dochodzi do zranień. Odradza się także wykonywanie szerokich zamachów, aż zza pleców. Proste uderzenia z góry na dół są dużo bardziej bezpieczne i efektywne, niż skierowane pod jakimś kątem.

Dla osób, które posługują się siekierą tylko przy okazji rąbania drewna, co jakiś czas i niesystematycznie, najlepsze jest narzędzie średniej wielkości o wadze maksymalnie kilku kilogramów (4-6 kg). Wówczas znacznie łatwiej będzie im operować urządzeniem i pracować tak, by było bezpiecznie.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Siekiera rozłupująca – charakterystyka i zastosowanie

Siekiera rozłupująca – charakterystyka i zastosowanie
Siekiera siekierze nierówna – na rynku możemy spotkać się z całą gamą narzędzi, różniących się m.in. kształtem czy wielkością. Jed...
Czytaj więcej

Wymieniamy trzonek w siekierze – instrukcja krok po kroku

Wymieniamy trzonek w siekierze – instrukcja krok po kroku
Gdy głowica siekiery zaczyna się ruszać lub trzonek jest pęknięty to znak, że przyszedł czas na jego wymianę. Proces wymiany styliska nie jest trudn...
Czytaj więcej

Wszystko o akcesoriach do siekier

 Wszystko o akcesoriach do siekier
Siekiery przydają się podczas wielu prac w gospodarstwach domowych – są niezbędne do przygotowywania opału na zimę, pomagają przy wiosennych por...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo używać siekiery