Podłączenie elementów armatury sanitarnej w łazience – umywalka, prysznic, wanna, WC

Jednym z etapów wykończenia łazienki jest podłączenie wszystkich elementów armatury sanitarnej. Etap czasochłonny i najtrudniejszy. W artykule podpowiemy jak przebrnąć przez niego szybko i bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Sprawne działanie prysznica, wanny czy WC to kluczowa kwestia w zakresie wygodnego korzystania z łazienki. Wszystkie elementy armatury sanitarnej podłączamy według ustalonego schematu, który w zależności od produktu może ulec pewnym modyfikacjom. Poniżej przygotowaliśmy przewodnik po schemacie wykonywanych prac. Jednocześnie podkreślamy aby na każdym etapie instalacji sprawdzać wymagania producenta, zamieszczone w szczegółowych instrukcjach.

Zakres artykułu obejmuje: podłączenie prysznica, montaż wanny z obudową, podłączenie umywalki z szafką oraz instalację WC z pionowym spływem.

1. Podłączenie prysznica

Potrzebne nam będą:

- miara, ołówek kreślarski, poziomica,
- klucz nastawny, klucz płaski, pistolet do masy silikonowej, papier ścierny, wiertarka,
- nić polimerowa, profile z wykonanymi otworami, klej uszczelniający, komplet rur z mocowaniem do odpływu, silikonowa – biała masa uszczelniająca,
- brodzik z odpływem, kran prysznicowy, zestaw prysznicowy, ścianki prysznica i elementy do mocowania,

Podłączanie elementów armatury

Montaż kranu prysznicowego

Pierwszym elementem do zamontowania w kranie prysznicowym są dwie sztuki gwintów – łączeń regulowanych. Najpierw owijamy ich końcówki nicią polimerową. Zapewnia ona dobre mocowanie kranu do odpływów wody. Owinięte gwinty przykręcamy do ściany w miejscu wcześniej wykonanych otworów wskazujących na miejsce przygotowania instalacji wodnej.

Kiedy mamy pewność, że zostały mocno osadzone możemy przystąpić do mocowania kolejnego elementu – łącznika kranu. Po osadzeniu go na gwintach, dokręcamy elementy łączenia, jednocześnie kontrolując położenie kranu przy pomocy poziomicy (regulacja odbywa się przy pomocy ruchomych połączeń). Jeśli mamy pewność, że kran znajduje się w odpowiednim położeniu i pasuje do łączników zdejmujemy go. Na gwinty łączników ruchomych nakładamy rozety wykończeniowe, a na elementy łączników kranu – uszczelki. Wreszcie, mocujemy kran przy pomocy nakrętek bezpośrednio na łączniki umieszczone w ścianie. Najpierw dokręcając je siłą rąk, później kluczem – do prawidłowego zamocowania wystarczy ¼ obrotu.

Mocowanie słuchawki prysznica

Aby dobrze określić położenie słuchawki warto oznaczyć jej przebieg, naklejając taśmą papierową pionowy pas materiału – dokładnie od środka linii kranu. Oczywiście najpierw odmierzając go przy pomocy poziomicy.

Wiercimy dwa otwory – na mocowania prysznica. Teraz możemy już odkleić taśmę. W przygotowane otwory wkładamy kołki rozporowe – dopasowane do podłoża. Przykręcamy mocowanie prysznica i zatrzaskujemy górną oraz dolną część drążka. Na śruby nakładamy zaślepki.

Brodzik

Brodzik

Po wypoziomowaniu brodzika oraz regulacji nóżek, te powinny przylegać do podłoża. Ustawiamy brodzik w miejscu docelowym, a następnie przy pomocy poziomicy jeszcze raz sprawdzamy ustawienie wszystkich nóżek.

Montujemy odpływy. Nakładamy uszczelkę na odpływ i przykręcamy otwór spustowy. Silikonem łączymy elementy odpływów wraz z wężem, a także rurą kanalizacyjną. Uszczelniamy tuleję wsuniętą na wąż i wygładzamy połączenie silikonem – czynność powtarzamy na dwóch końcach węża.

Wsuwamy na tuleję element wykańczający, pierścień oraz uszczelkę, a całość podłączamy do otworu spustowego.

Ustawiamy brodzik, jak najbliżej odpływu. Szlifujemy końcówki węża oraz odpływu, a następnie smarujemy je klejem. Łączymy i czekamy aż wyschnie – długość czasu określana jest zwykle przez producenta na opakowaniu produktu.

Sprawdzamy czy nie ma przecieków. Jeśli wszystko jest w porządku stawiamy prysznic w miejscu docelowym, uprzednio pokrywając silikonem ścianki brodzika przylegające do ściany.

Ścianki prysznica

Rozpoczynamy od montażu elementów mocujących – górne i dolne mocowanie. Zwykle wystarczy je ze sobą dokręcić przy pomocy śrub dołączonych do zestawu. Całość, szyby + dolne i górne mocowanie składamy przy jednej ze ścian. Ułatwiamy sobie w ten sposób późniejszy montaż. Całość stawiamy na brodziku – ustawiając poziom.

W ten sposób możemy odznaczyć sobie miejsca mocowania szyn na jednej i drugiej ścianie. W oznaczone miejsca wkręcamy kołki rozporowe. Mocujemy szyny i wsuwamy w konstrukcję ścian wraz ze stałymi szybami.

Mocujemy uszczelki wzdłuż ramy umieszczonej przy szybie i zajmujemy się montażem kółek w prowadnicy do szyb, które będą przesuwne. Przykręcamy szyby do kółek, jednocześnie upewniając się czy rozstaw szyb jest odpowiedni. Jeśli nie, dokręcamy je przy pomocy śrub naciągowych i wreszcie montujemy uchwyty oraz ograniczniki na ramy szyb przesuwnych i zakładamy uszczelki.

Silikonem wypełniamy ścianę dookoła brodzika – wyciskamy niewielką ilość silikonu i przesuwamy go mokrym palcem. Nakładamy pokrywę odpływu. Ręcznie przykręcamy wąż prysznicowy – do kranu – i dokręcamy kluczem. Odkręcamy odpływ wody – w ten sposób sprawdzimy, czy nie ma przecieków.

2. Podłączenie wanny

Potrzebne nam będą:

- miara, ołówek kreślarski, poziomica,
- klucz nastawny, klucz płaski, pistolet do masy silikonowej, papier ścierny, wiertarka,
- wanna z nóżkami, obudowa z kompletem mocowań, kran, wąż ze słuchawką,
- nić polimerowa, profile z wykonanymi otworami, klej uszczelniający, komplet rur z mocowaniem do odpływu, silikonowa – biała masa uszczelniająca,

Montaż kranu

Wykonujemy analogicznie – jak w przypadku prysznica.

Stelaż do wanny

Wanna

Rozpoczynamy od przymocowania i wyregulowania wysokości nóżek. Wannę najlepiej jest ustawić przy ścianie, na równym podłożu, tak aby miała solidne oparcie. Kiedy jesteśmy pewni, że się nie przewróci, do spodu wanny dokręcamy nóżki (miejsca są zwykle bardzo widocznie określone). Gdy wszystkie nóżki znajdą się na odpowiednich miejscach przesuwamy wannę do miejsca docelowego montażu. Tam ponownie regulujemy nóżki, w efekcie czego każda z nich powinna stać na podłodze. Jednocześnie cały czas kontrolujemy położenie wanny przy pomocy poziomicy, unikając w ten sposób tego, że będzie zamontowana krzywo lub pod minimalnym skosem. Podczas dostosowywania wysokości każdej z nóżek weźmy pod uwagę zaplanowaną obudowę wannową. Ta, po przymocowaniu do krawędzi wanny powinna sięgać do podłogi.

Jeśli jesteśmy pewni, że wanna jest ustawiona prawidłowo, dokręcamy nóżki na stałe – na tyle mocno by później się nie chwiały.

Czas, na odrysowanie brzegów wanny na ścianie. Szablon rysunku wykonujemy przy pomocy ołówka. W miejscach wyznaczonych będziemy mocować później listwy – podporę wannową.

Uwaga!

Kiedy wszystkie miejsca mamy już odrysowane, przykładamy do ściany listwę (po jednej na każdą ścianę, do której przylega wanna), wywiercamy otwory – ok. 3 na jedną listwę, a do nich wkładamy kołki rozporowe. Przykręcamy listwy. Czynność powtarzamy analogicznie na 2 ścianach.

Montaż odpływu

Miejsca do montażu odpływu oraz syfonu mamy wykonane w wannie już w momencie zakupu. Przed zamontowaniem rury odpływowej do wanny – pamiętajmy o założeniu na nią uszczelki. Powinna być ona idealnie dopasowana do otworu – tylko wtedy zapewni szczelność. Równie mocną uszczelkę nakładamy na syfon, całość dokręcamy do odpływu. Najpierw ręcznie, później pierścieniem.

Następnie wkładamy drugi syfon w otwór wannowy i umieszczamy go na wannie. Przekręcamy mechanizm do sterowania korkiem i zatrzaskujemy przycisk odpływu.

Na koniec podłączamy wąż wannowy do otworu odpływowego i wannowego. Wąż odpływowy podobnie jak w przypadku prysznica uszczelniamy tuleją posmarowaną silikonem, koniecznie na obu końcach. Na tak przygotowane końcówki węża dokręcamy pierścienie mocujące i nakładamy uszczelkę.

Zewnętrzne części węża oraz rurę odpływową szlifujemy i smarujemy klejem. Łączymy całość, wkładając wąż do rury odpływowej i sprawdzamy czy nie ma przecieków.

Kiedy instalacja odpływowa jest już w całości podłączona, wyciskamy silikon na listwy przyścienne i nakładamy na nie wannę.

Obudowa wanny

Aby krawędzie obudowy były dobrze podtrzymane, najpierw mocujemy dwie metalowe nóżki do podłogi oraz krawędzi wanny. Wywiercamy otwory i wkładamy do nich kołki rozporowe. Jak zawsze dopasowując je do wybranego podłoża. Obudowę przykładamy do wanny, mocując ją na kołki rozporowe, dokręcane przy ścianie.

Kiedy obudowa jest już na swoim miejscu, możemy przejść do wykonania silikonowego uszczelnienia wokół wanny. Wyciskamy niewielką ilość silikonu, a następnie przecieramy ją wzdłuż krawędzi wilgotnym palcem.

Gotowe. Sprawdźmy zatem szczelność instalacji odkręcając delikatnie kurek kranu przy baterii.

Uwaga, w naszym przykładzie oparliśmy się na montażu gotowej obudowy wanny. Tymczasem można wykonać także innego rodzaju obudowy np. z mozaiki czy płytek.

Montaż tego typu wanny z obudową wykonywaną ręcznie zwykle wykonuje się na wkładach styropianowych.

3. Podłączenie umywalki z szafką

Potrzebne nam będą:

- miara, ołówek kreślarski, poziomica,
- klucz nastawny, klucz płaski, pistolet do masy silikonowej, papier ścierny, wiertarka, śrubokręt płaski i śrubokręt gwiazdkowy,
- nić polimerowa, klej uszczelniający, silikonowa – biała masa uszczelniająca,
- szafka z umywalką i kranem, syfon, rura odpływowa, otwór spustowy,

Szafka

Ustawiamy szafkę w docelowym miejscu montażu. Odrysowujemy na ścianie miejsca, w których będzie przymocowany mebel i po odstawieniu szafki wkręcamy w ścianę kołki rozporowe. Do szafki mocujemy blaszki montażowe i przykręcamy śruby, dostawiamy mebel ponownie na wyznaczone miejsce przebijając się do kołków montażowych. Szafka stoi już na swoim miejscu.

Umywalka 

Węże zasilające kran przekładamy przez otwór wykonany w umywalce. Wsuwamy w niego następnie uszczelkę oraz pierścień mocujący, przytrzymując węże drugą ręką. Na węże nakładamy nakrętki, przykręcając je ręką. Ustawiamy kran w docelowym położeniu i blokujemy nakrętki kluczem. Otwór spustowy wkładamy do umywalki. Nakładamy na niego uszczelkę i dokręcamy całość kluczem.

Tak przygotowaną umywalkę możemy nałożyć na szafkę, której narożniki najpierw smarujemy silikonem.

Węże podłączamy do kranu na dopływach wody, najpierw przykręcając delikatnie ręką, następnie dokręcając kluczem. Syfon przykręcamy do otworu spustowego, nakładając na niego uszczelkę.

Łączymy elementy odpływu uszczelniając silikonem końcówki węża. Schemat montażu wykonujemy przy dwóch końcach. Na zakończenie jednej strony węża nakładamy pierścień oraz uszczelkę. Montujemy do otworu. Następnie mocujemy kolanko dokręcając do spływu i wkładamy do niego drugą końcówkę węża (oczyszczoną papierem ściernym). Obie części smarujemy uprzednio klejem i dopiero później łączymy.

Jeśli nie ma przecieków, możemy uszczelnić silikonem przestrzeń pomiędzy ścianą i umywalką. Przecieramy silikon wilgotnym palcem, a nadmiar silikonu usuwamy wilgotną szmatką.

Zestaw podtynkowy WC

4. Podłączenie WC z pionowym spływem

Potrzebne nam będą:

- miara, poziomica, nóż,
- klucz płaski, pistolet do masy silikonowej, papier ścierny, wiertarka, śrubokręt gwiazdkowy, obcęgi do cięcia PCV, obcinarka do PCV, młotek,
- klej do PCV, zawory, muszla, rury i połączenia, zawór zwrotny,
- spłuczka, miska WC, deska sedesowa,

Montaż mechanizmu spłukującego

W największy otwór wkładamy mechanizm spłukujący, nakładając wcześniej uszczelkę. Spłuczkę umieszczamy na misce oraz na jeszcze jedną uszczelkę. W dwa widoczne otwory wkładamy śruby z nakrętkami, spłuczkę wkładamy w miskę i skręcamy części razem, przy pomocy plastikowych nakrętek. Spłuczka nie powinna się bujać.

Następnie montujemy pływak, z prawej lub lewej strony spłuczki. Zakładamy pokrywę, a w otworze na górze wkładamy mechanizm spłukujący.

W podłodze naszej łazienki znajduje się rura kanalizacyjna, w którą wkładamy przyłącze gumowe, mimośrodowe. Wyjście pionowe miski wkładamy w rurę z gumą, zaznaczając miejsca na wkręty mocujące. Szerokość muszli przenosimy na podłogę na linii wkrętów. Wiercimy i wkładamy kołki rozporowe dopasowane do struktury podłogi.

Ponownie ustawiamy WC. Skręcamy śruby kluczem nasadowym, tak by miska była całkowicie nieruchoma. Na śruby zakładamy zaślepki.

Miskę mocujemy przy pomocy śrub oraz motylkowych nakrętek do WC.

Spłuczkę montujemy do zaworu wężykiem elastycznym. Połączenie miski z podłogą możemy pokryć silikonem – ale nie jest to konieczne.

Uwaga!

W przypadku każdej przeprowadzanej instalacji pamiętajmy o dobrym uszczelnieniu połączeń, przez które będzie przepływała woda. Zalanie łazienki jest zwykle dosyć kosztowne, szczególnie jeśli awarii ulegnie cała instalacja.

Data publikacji: 20.08.2015