icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Sposoby na nieinwazyjną aranżację wynajmowanego mieszkania

Wynajmowanie mieszkania ogranicza możliwości dostosowania zajmowanej przestrzeni do własnego gustu. Nie znaczy to jednak, że nie możemy wprowadzać żadnych poprawek ani stosować wygodnych rozwiązań. Oto sposoby na spersonalizowanie wynajmowanego mieszkania bez naruszania jego struktury.

Meble ze skrzynek – alternatywa klasycznych szaf

Kupowanie tradycyjnych mebli do wynajmowanego mieszkania często nie ma sensu. Jeśli jesteśmy studentami bądź wiemy, że wynajem jest czasowy – ma potrwać kilka miesięcy, nie zaś lat – powinniśmy poszukać alternatywnych rozwiązań. Klasyczne meble są ciężkie, więc przewożenie ich do nowego domu nie będzie łatwe, na dodatek prawdopodobnie w jakimś stopniu zostaną naruszone, uszkodzone. Ich zakup wiąże się ze znacznym wydatkiem – na studiach nie każdy może sobie na to pozwolić. Wcześniej trzeba też ulokować gdzieś meble należące do właścicieli mieszkania. Nie wolno wyrzucić ich bez uzyskania zgody.

Pierwszy opłacalny – tani i efektowny – sposób na urządzenie mieszkania nowymi meblami wymaga skorzystania z umiejętności zaprzyjaźnionego majsterkowicza. W wolnym czasie zbije nam modne i nowoczesne meble z palet, które wpiszą się we wnętrza urządzone w każdym stylu. Mimo iż niepozorne, są mocne i trwałe. Z palet można wykonać regały, biurko, stolik nocny, a nawet łóżko.

Meble możemy wymienić nawet przy bardzo niskim budżecie. Bardziej niż pieniądze przyda się tutaj wolny czas. Oraz chęci – im więcej, tym lepiej. Meble ze skrzynek wykonuje się ze zwykłych skrzynek na owoce, które dostaniemy w pobliskim warzywniaku. W internecie nie brakuje poradników na temat tego, co z nimi zrobić – jak je przygotować do eksploatacji oraz ozdobić.

Zawieszanie obrazów i dekoracji bez wiercenia w ścianach

Ważnymi elementami aranżacji wnętrz są obrazy i inne dekoracje ścienne. W wynajmowanym mieszkaniu nie powinniśmy, a czasem wręcz nie wolno nam, zawieszać ich w trwały sposób – za pomocą gwoździ. Co robić zamiast tego?

niebieskie koloryniebieskie koloryniebieskie koloryniebieskie kolory

Zawieszanie obrazów i dekoracji bez wiercenia w ścianach

Ważnymi elementami aranżacji wnętrz są obrazy i inne dekoracje ścienne. W wynajmowanym mieszkaniu nie powinniśmy, a czasem wręcz nie wolno nam, zawieszać ich w trwały sposób – za pomocą gwoździ. Co robić zamiast tego?

1. Nieinwazyjnym sposobem na udekorowanie przestrzeni obrazami jest ustawianie ich na poziomych płaszczyznach i opieranie o ścianę. Duże obrazy świetnie wyglądają, stojąc na ziemi. Mniejsze możemy umieścić na kredensie czy biurku, a nawet wysokim regale.

2. Jeśli ozdoby nie są ciężkie, funkcję gwoździ przejmą rzepy. Jedną cześć samoprzylepnego paska przykleja się do ściany, drugą do obrazka. Ten sposób na zawieszenie obrazu bez gwoździ polega na połączeniu rzepów.

3. Na pozwalających na to materiałach – np. płytkach ściennych – możemy zastosować samoprzylepne haczyki z tworzywa sztucznego. Utrzymają lekkie ozdoby, m.in. obrazy bez ramy i canvasy.

4. Dwustronne taśmy samoprzylepne działają podobnie do rzepów, tyle że po ich użyciu przyklejonego przedmiotu nie można zdjąć na czas czyszczenia ani podmienić na inny.

Porada eksperta

Musimy pamiętać, że taśmy klejące i kleje mają swoje ograniczenia. Nie tylko utrzymają wyłącznie lżejsze aranżacje, ale również uszkodzą delikatniejsze wykończenia ścian. Stary tynk może się w tym miejscu skruszyć, a tapeta naderwać. W takiej sytuacji najlepiej rozważyć sposób pierwszy – ustawianie dekoracji tak, by jedynie opierały się o ścianę.

aranzacja pokojuaranzacja pokojuaranzacja pokojuaranzacja pokoju

Urządzanie wynajętego mieszkania – dodatki

O ile przy krótkim wynajmie nie powinniśmy decydować się na zakup nowych mebli, o tyle korzystanie z dodatków jest jak najbardziej wskazane. Przedmioty takie jak firany, zasłony czy dywaniki są atrakcyjne cenowo oraz łatwe do przewiezienia, gdy już znajdziemy mieszkanie, w którym zdecydujemy się zostać na dłużej.

Jeśli właściciele mieszkania wyrażą zgodę, stare meble możemy odnowić, np. okleić – to tańsze rozwiązanie, a przy okazji opuszczając lokum, nie będziemy musieli okupować wyrzuconych mebli. Łatwo też wymienić uchwyty i klamki. Często to właśnie takie drobiazgi nadają wnętrzom nowy charakter.

Data publikacji: 01.06.2018