Produkty

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach

Kiedy mieszkanie jest nowe lub wynajmowane, możemy nie chcieć wiercić w ścianie, by zawiesić obraz bądź dekorację. Jak zatem ozdobić pokój lub zainstalować funkcjonalne akcesoria w kuchni i łazience?

obrazy na scianieZawieszanie obrazów i dodatków bez gwoździ w salonie

Najczęściej wieszanymi w salonie elementami wyposażenia wnętrz są obrazy. Poza nimi jednak decydujemy się na przytwierdzanie innych przedmiotów, np. zegarów, luster, półek. Nie wszystkie uda nam się zawiesić bez wiercenia. Jeśli dany przedmiot ma utrzymywać dodatkowy ciężar, jak np. półkę lub kwietnik, gwoździe mogą okazać się jedynym rozwiązaniem.

Porada eksperta

Przedmioty przeznaczone do zamocowania na ścianie należy podzielić na lekkie oraz cięższe. Lekkie to ramki ze zdjęciami, plakaty, zegary, plany lekcji, kalendarze, niewielkie obrazy bez ram. Cięższe to wieszaki – ponieważ na nich spoczywać będą dekoracje właściwe – obrazy w ramach, figurki, maski.

Popularnym sposobem na wieszanie obrazów i dekoracji na ścianie bez wiercenia w niej jest zastosowanie materiałów samoprzylepnych: taśm, plastrów, pasków. Wystarczy odkleić osłonkę z jednej strony, równo przykleić taśmę do powierzchni, a następnie ściągnąć drugą osłonkę i przyczepić dekorację. Materiały różnią się szerokością oraz stopniem przyczepności, dlatego wcześniej należy dokładnie przeczytać specyfikację. Musimy też pamiętać, że odrywając taśmę z wytapetowanej ściany, prawdopodobnie zedrzemy również fragment tapety. Z kolei farba może się w tym miejscu skruszyć.

Przeciętna taśma czy plastry utrzymają przedmioty cechujące się wagą do 2 kg. Te mocniejsze poradzą sobie z dekoracjami cięższymi – do 6 kg. Jeśli zależy nam na zawieszeniu ozdoby prześwitującej, powinniśmy wybrać taśmę transparentną. Dodatkową zaletą wybranych materiałów samoprzylepnych jest wodoodporność.

obraz glasspik miastoZawieszanie dekoracji na ścianie za pomocą rzepów

Stosowanie rzepów to alternatywa dla przyklejania dekoracji do ścian bez ingerowania w ich strukturę. Przewagą rzepów jest to, że pozwalają na zdejmowanie przedmiotu na czas przeprowadzania porządków. Ponadto w dowolnym momencie możemy zamienić dekoracje miejscami lub zawiesić nowe w miejscach starych, odmieniając charakter pomieszczenia.

Rzepy składają się z dwóch samoprzylepnych pasków. Jeden przeznaczony jest do umieszczenia na płaszczyźnie, drugi na dekoracji. Z uwagi na to, że wytrzymują do 4 kg, nadają się do montowania lżejszych przedmiotów: obrazów, canvasów, ramek ze zdjęciami.

Jak zawiesić uchwyty i akcesoria łazienkowe bez wiercenia w płytkach?

Ściany w łazience najczęściej pokryte są płytkami. Jeśli zechcemy zawiesić przedmioty cięższe, np. szafki, konieczne będzie wiercenie w nich. Nie musimy jednak wnikać w strukturę płytek podczas mocowania mniejszych akcesoriów: półeczek, uchwytów, podajników, ręczniczków.

obrazy bez wierceniaW sklepach dostępne są akcesoria przeznaczone do montowania bezinwazyjnego. Niewielkie samoprzylepne wieszaczki świetnie sprawdzą się do podtrzymywania ręczniczka przy umywalce. Większe ręczniki i półki mogą zostać umieszczone na ścianie za pomocą przyssawek. Warto wybrać te sprawdzonych marek i droższe – najtańsze będą się z czasem odklejać, szczególnie od większego ciężaru.

Niestety nie wszystkie akcesoria łazienkowe zostały opracowane z myślą o wieszaniu bez gwoździ. Co wtedy? W takim wypadku przyda nam się wspomniana już taśma dwustronna – koniecznie wodoszczelna, a jeśli płytki są jasne, również transparentna. Dzięki niej bez trudu zamocujemy na ścianie uchwyt do papieru toaletowego, mydelniczkę lub kubeczek ze szczoteczkami do zębów.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej
Aranżacja salonu z jadalnią w trzy dni to nie lada wyzwanie. Jak odnowić salon, by służył wszystkim domownikom i był jednocześnie idealnym miejscem do...
Czytaj więcej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej
Trójka dzieci, 11 metrów i nieskończona ilość pasji oraz zainteresowań – jak to wszystko połączyć, by powstała funkcjonalna, a zar...
Czytaj więcej

Sposoby na nieinwazyjną aranżację wynajmowanego mieszkania

Sposoby na nieinwazyjną aranżację wynajmowanego mieszkania
Wynajmowanie mieszkania ogranicza możliwości dostosowania zajmowanej przestrzeni do własnego gustu. Nie znaczy to jednak, że nie możemy wprowadzać żad...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach