Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach

Kiedy mieszkanie jest nowe lub wynajmowane, możemy nie chcieć wiercić w ścianie, by zawiesić obraz bądź dekorację. Jak zatem ozdobić pokój lub zainstalować funkcjonalne akcesoria w kuchni i łazience?

obrazy na scianieobrazy na scianieobrazy na scianieobrazy na scianie

Zawieszanie obrazów i dodatków bez gwoździ w salonie

Najczęściej wieszanymi w salonie elementami wyposażenia wnętrz są obrazy. Poza nimi jednak decydujemy się na przytwierdzanie innych przedmiotów, np. zegarów, luster, półek. Nie wszystkie uda nam się zawiesić bez wiercenia. Jeśli dany przedmiot ma utrzymywać dodatkowy ciężar, jak np. półkę lub kwietnik, gwoździe mogą okazać się jedynym rozwiązaniem.

Porada eksperta

Przedmioty przeznaczone do zamocowania na ścianie należy podzielić na lekkie oraz cięższe. Lekkie to ramki ze zdjęciami, plakaty, zegary, plany lekcji, kalendarze, niewielkie obrazy bez ram. Cięższe to wieszaki – ponieważ na nich spoczywać będą dekoracje właściwe – obrazy w ramach, figurki, maski.

Popularnym sposobem na wieszanie obrazów i dekoracji na ścianie bez wiercenia w niej jest zastosowanie materiałów samoprzylepnych: taśm, plastrów, pasków. Wystarczy odkleić osłonkę z jednej strony, równo przykleić taśmę do powierzchni, a następnie ściągnąć drugą osłonkę i przyczepić dekorację. Materiały różnią się szerokością oraz stopniem przyczepności, dlatego wcześniej należy dokładnie przeczytać specyfikację. Musimy też pamiętać, że odrywając taśmę z wytapetowanej ściany, prawdopodobnie zedrzemy również fragment tapety. Z kolei farba może się w tym miejscu skruszyć.

Przeciętna taśma czy plastry utrzymają przedmioty cechujące się wagą do 2 kg. Te mocniejsze poradzą sobie z dekoracjami cięższymi – do 6 kg. Jeśli zależy nam na zawieszeniu ozdoby prześwitującej, powinniśmy wybrać taśmę transparentną. Dodatkową zaletą wybranych materiałów samoprzylepnych jest wodoodporność.

obraz glasspik miastoobraz glasspik miastoobraz glasspik miastoobraz glasspik miasto

Zawieszanie dekoracji na ścianie za pomocą rzepów

Stosowanie rzepów to alternatywa dla przyklejania dekoracji do ścian bez ingerowania w ich strukturę. Przewagą rzepów jest to, że pozwalają na zdejmowanie przedmiotu na czas przeprowadzania porządków. Ponadto w dowolnym momencie możemy zamienić dekoracje miejscami lub zawiesić nowe w miejscach starych, odmieniając charakter pomieszczenia.

Rzepy składają się z dwóch samoprzylepnych pasków. Jeden przeznaczony jest do umieszczenia na płaszczyźnie, drugi na dekoracji. Z uwagi na to, że wytrzymują do 4 kg, nadają się do montowania lżejszych przedmiotów: obrazów, canvasów, ramek ze zdjęciami.

Jak zawiesić uchwyty i akcesoria łazienkowe bez wiercenia w płytkach?

Ściany w łazience najczęściej pokryte są płytkami. Jeśli zechcemy zawiesić przedmioty cięższe, np. szafki, konieczne będzie wiercenie w nich. Nie musimy jednak wnikać w strukturę płytek podczas mocowania mniejszych akcesoriów: półeczek, uchwytów, podajników, ręczniczków.

obrazy bez wierceniaobrazy bez wierceniaobrazy bez wierceniaobrazy bez wiercenia

W sklepach dostępne są akcesoria przeznaczone do montowania bezinwazyjnego. Niewielkie samoprzylepne wieszaczki świetnie sprawdzą się do podtrzymywania ręczniczka przy umywalce. Większe ręczniki i półki mogą zostać umieszczone na ścianie za pomocą przyssawek. Warto wybrać te sprawdzonych marek i droższe – najtańsze będą się z czasem odklejać, szczególnie od większego ciężaru.

Niestety nie wszystkie akcesoria łazienkowe zostały opracowane z myślą o wieszaniu bez gwoździ. Co wtedy? W takim wypadku przyda nam się wspomniana już taśma dwustronna – koniecznie wodoszczelna, a jeśli płytki są jasne, również transparentna. Dzięki niej bez trudu zamocujemy na ścianie uchwyt do papieru toaletowego, mydelniczkę lub kubeczek ze szczoteczkami do zębów.

Data publikacji: 01.06.2018