icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Sposoby rozmnażania róż

Róże to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych i najpowszechniejszych roślin, które możemy spotkać w wielu ogrodach. Nic więc dziwnego, że często chcemy mieć ich jeszcze więcej. Uda nam się to dzięki rozmnożeniu tych roślin, co można przeprowadzić na kilka sposobów.

Sposoby rozmnażania róż

Nasiona

Jedną z najpopularniejszych metod rozmnażania róż jest wykorzystanie ich nasion. Należy jednak pamiętać o tym, że sposób ten może być zastosowany jedynie w przypadku dzikich gatunków parkowych. Aby dokonać rozmnożenia, należy zabrać dojrzałe owoce róż i oddzielić nasiona od miąższu, wyczyścić je, a następnie dokładnie osuszyć. Kolejnym krokiem jest umieszczenie ich w lodówce na okres około 6 tygodni. Po tym czasie nasiona możemy umieścić w piaszczystym lub torfowym podłożu i po zakiełkowaniu zapewnić im temperaturę około 20 stopni Celsjusza.

Sadzonki

Tą metodą możemy z kolei posłużyć się głównie w przypadku róż pnących, krzaczastych i miniaturowych. Zastosowanie sadzonek jest nie tylko bardzo popularne, ale również wyjątkowo proste. Aby dokonać rozmnożenia wyżej wymienionych rodzajów róż, należy odciąć sadzonkę w okresie jesiennym, już po zakończeniu kwitnienia. W tym celu wycinamy łodygę o długości od 17 do 25 centymetrów i pozostawiamy na niej wyłącznie zdrowe liście, pozbywając się kwiatów, pąków, cierni i dolnych liści. Sadzonkę należy umieścić w proszku ukorzeniającym.

Podział

Na ten sposób możemy się zdecydować zaś wtedy, gdy posiadamy różę dziką, żółtą, pomarańczową, błyszczącą lub francuską, które wytwarzają odrośle korzeniowe. Podobnie jak w przypadku stosowania sadzonek, i tutaj dobrą porą na rozmnażanie jest okres jesienny, po zakończeniu kwitnienia róży, jednak zdecydowanie najlepszą porą do przeprowadzenia tych czynności jest wiosna. Kiedy wspomniane wcześniej odrośle pojawi się na roślinie macierzystej, należy je od niej oddzielić, czego w łatwy sposób możemy dokonać przy użyciu ostrego szpadla.

Sposoby rozmnażania róż

Okłady

Ta metoda to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy rozmnożyć róże pnące, o długich i miękkich pędach. Zabieg ten warto rozpocząć w okresie letnim, aby kolejnej wiosny cieszyć się z nowej rośliny. Aby tego dokonać, należy giętką i w pełni dojrzałą łodygę róży umieścić w płytkim dołku, tuż obok macierzystej rośliny, jednocześnie nie oddzielając ich. Wierzchołek pędu powinien pozostawać cały czas w pozycji pionowej, wystając z podłoża na długość około 30 centymetrów. Po rocznym ukorzenieniu się, na wiosnę lub jesień, oddzielamy łodygę od rośliny macierzystej i sadzimy ją w nowym miejscu.

Szczepienie

To jedna z najstarszych, lecz wciąż stosowanych metod rozmnażania róż. Tak jak w wielu przypadkach, także tutaj pracę powinniśmy rozpocząć w okresie jesiennym, już zakończeniu kwitnienia. Przeszczepianie to proces pobierania silnych pąków ze środkowej części łodygi dojrzałej rośliny. Wyselekcjonowane i odcięte pąki należy umieścić na około 10-20-centymetrowej podkładce, po poluzowaniu na niej krawędzi nacięcia. Pąki, które umieścimy na podkładce, należy następnie obwiązać przy użyciu folii.