Stokrotki na trawniku – jak się ich pozbyć

Stokrotki to niezwykle urokliwe rośliny, które jednak zmieniają nie do poznania pielęgnowane przez nas sezon po sezonie trawniki. Jeśli interesuje nas jednolity, soczystozielony dywan z trawy, stokrotek musimy się pozbyć – jak to zrobić?

stokrotka

Stokrotki są często spotykanymi gośćmi w naszych ogrodach, gdzie cieszą nasze oczy, kwitnąc od maja aż do listopada. Jednak mogą też być utrapieniem dla tych spośród nas, którzy pragną wyhodować trawnik z prawdziwego zdarzenia – gęsty, puszysty, jednorodny kolorystycznie, po którym można przechadzać się boso. Starania o taki efekt obejmują nie tylko podcinanie i zasilanie w wodę, ale również nawożenie, napowietrzanie glebydosiewanie trawy i usuwanie chwastów. Jeśli na naszym trawniku pojawiło się kilka okazów stokrotek i pozostawimy je same sobie, stopniowo będzie ich przybywać – rośliny te są wieloletnie, bardzo odporne i ekspansywne, dlatego ich usuwanie z terenu zielonego powinno być przeprowadzane tak często, jak tylko widoczne będą nowe okazy nieproszonych gości.

Szczęśliwie dla nas, stokrotki należą do roślin, których wypielenie jest o wiele łatwiejsze niż innych niepożądanych na trawniku chwastów. Przez to, że mają płytki system korzeniowy, do ich usunięcia wystarczy nóż. Z jego pomocą wycinamy roślinę z podłoża wraz z systemem korzeniowym i jeśli nie chcemy jej się pozbywać, wystarczy, że przeniesiemy ją do bardziej odległej części naszej posesji i zasadzimy w miejscu oddalonym od naszego trawnika. Tego typu działania będą uwieńczone sukcesem, jeśli przystąpimy do pracy na terenie zielonym z niewielką liczbą stokrotek, bo jeśli dysponujemy terenem rozległym, na którym na dobre zadomowiły się te rośliny, konieczne będzie zastosowanie innych rozwiązań.

stokrotka

Opryski możemy przeprowadzać na trawniku, który jest już odpowiednio zakorzeniony i rozkrzewiony, co ważne, najwcześniej dwa tygodnie po pierwszym koszeniu. Zabieg przeprowadzamy uważnie, aby preparat nie dostał się na inne rośliny, dla których będzie stanowił takie samo śmiertelne zagrożenie, jak dla stokrotek i chwastów, które chcemy wyplenić. Z tej racji, że stokrotki należą do grupy roślin dwuliściennych, a trawy jednoliściennych, możemy zastosować środki, które będą działały tylko na niepożądane na trawniku rośliny – będą to herbicydy z grupy selektywnych. Po wniknięciu przez liście w głąb rośliny niszczą ją od środka aż po system korzeniowy. Jeśli po ich usunięciu ukażą się wyraźne przerwy i wyrwy, możemy dokonać zasadzenia nasion mieszanki traw, którą hodujemy na całej zielonej połaci. Preparaty, których możemy użyć do oprysku, to m.in.: Chwastox D, Mniszek 540 SL, Starane 250 SL, Bofix 260 EC. Pamiętajmy, aby zabieg przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta, a po oprysku nie pozwolić zwierzętom domowym biegać po trawniku przynajmniej do czasu pierwszego ulewnego deszczu.

Innym specyfikiem, którego możemy użyć w celu wyeliminowania stokrotek (podobnie jak innych chwastów), jest ocet, który możemy zmieszać z wodą i za pomocą opryskiwacza kierować strumień cieczy precyzyjnie na roślinę, której chcemy się pozbyć. Jest to konieczne, aby nie uszkodzić rosnącej w jej pobliżu trawy – działanie takie będzie z konieczności czynnością niezwykle precyzyjną, a przez to rozciągniętą w czasie, przy której powinniśmy zadbać o rękawice ochronne i przy której nie powinniśmy wdychać oparów octu