Produkty

Rodzaje studni ogrodowych

Rodzaje studni ogrodowych

Studnie były dawniej stałym elementem każdego ogrodu i jedynym źródłem zaopatrzenia w wodę. Dzisiaj są już rzadziej spotykane, jednak ciągle są dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości podłączenia do wodociągu lub chcemy, aby były uzupełnieniem istniejącej sieci. Do wyboru mamy kilka możliwości, z którymi warto się zapoznać przed ostatecznym wyborem studni.

studniaDecydując się na konkretny typ systemu nawadniającego powinniśmy określić czy ma być jedynie dodatkowym źródłem wody (np. do podlewania ogrodu), czy służyć do poboru wody pitnej. To, jaką studnię wybudujemy, uwarunkowane jest również od rodzaju gruntu, głębokości wody oraz stopnia jej zużycia. W zależności od tego do wyboru mamy trzy rodzaje studni.

Studnia głębinowa

Jest to kopany lub wiercony przy użyciu specjalnego świdra otwór, który sięga do głębszych warstw wodonośnych. Tego rodzaju studnie wyposażone są w obudowę, pompę i rurociąg, co sprawia, że przeznaczone są do ciągłego poboru wody. Umieszcza się w niej również specjalne filtry. Całość uzupełniona jest o zestaw hydroforowy ze zbiornikiem ciśnieniowym i sterownikiem. Ich parametry dobieramy w zależności od przeznaczenia wody i głębokości studni.

Głębokość może wynosić od kilku do kilkudziesięciu metrów, dlatego koszty wybudowania takiej studni są większe, niż w przypadku pozostałych rozwiązań. Jej szerokość powinna również umożliwiać wprowadzenie do wnętrza pompy. Studnia głębinowa jest inwestycją, która stanowi trwały system i zapewnia najlepszą jakość wody.

Studnia abisyńska

Budową przypomina studnię głębinową, lecz jej szerokość uniemożliwia wprowadzenie do niej jakiejkolwiek pompy, dlatego nazywana jest studnią wąskorurową. W tym przypadku montujemy ją na powierzchni i podłączamy bezpośrednio do rury, skąd zasysa wodę. Studnię tego typu wykonujemy poprzez wkręcenie w grunt rury zakończonej stożkowatym ostrzem.

Głębokość abisynki wynosi maksymalnie 8 m, dlatego możemy ją wybudować tylko w miejscach, gdzie woda sięga bardzo wysoko (do 3 m pod powierzchnią). W przeciwnym razie pompa traci znacznie na wydajności. W tego rodzaju studni możemy zamontować również pompę ręczną, jednak w takim przypadku będzie jedynie dodatkowym źródłem wody.  

Studnia kręgowa

Tego rodzaju studnie w dzisiajszych czasach wykonuje się już bardzo rzadko. Zbudowana jest z kręgów betonowych i ze względu na ręczne wykopanie otworu nie jest zbyt głęboka. To sprawia, że pobiera wodę jedynie z pierwszej warstwy wodonośnej, dlatego często nie nadaje się do spożycia z powodu łatwego przenikania do niej zanieczyszczeń.

Dzięki ograniczonym możliwościom głębokościowym ma również słabą wydajność. Nie przekłada się to niestety na niskie koszty wykonania studni kręgowej, bowiem te są porównywalne do budowy abisynki. studnia ogrodowa

Lokalizacja

Wybór umiejscowienia studni nie jest prosty, zwłaszcza jeżeli dopiero planujemy budowę domu. Powinniśmy pamiętać, że jej zlokalizowanie nie powinno w przyszłości utrudnić zagospodarowania działki. Trzeba również zachować wymagane odległości:

- minimum 7,5 m od rowu przydrożnego,

- minimum 5 m od granicy działki,

- 15 m od szamb, kompostowników i budynków inwentarskich,

- minimum 30 metrów od drenażu rozsączającego ścieki.

Wymagania prawne

Jeżeli planujemy studnię głębszą niż 30 m musimy otrzymać pozwolenie wodnoprawne, które może zostać wydane na podstawie projektu jej wykonania. Ponadto studnia o wydajności większej niż 50 m³/h wymaga pozwolenia na budowę. W innych wypadkach wystarczy zwykłe zgłoszenie budowlane.

Data publikacji: 07.11.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Surowe wnętrza - cegła klinkierowa w salonie

Surowe wnętrza - cegła klinkierowa w salonie
Chociaż cegły klinkierowe nadal bardzo chętnie są wykorzystywane do tworzenia odpornych na pogodę elewacji, to także projektanci wnętrz coraz częściej...
Czytaj więcej

Jak wykonać ścianę z cegieł?

Jak wykonać ścianę z cegieł?
Ściana z cegieł to jeden z najbardziej popularnych sposobów na oryginalne wykończenie wnętrza. Czy łatwo uzyskać taki efekt? Sposobów jest kilka, poni...
Czytaj więcej

Cegła klinkierowa na ścianie w kuchni

 Cegła klinkierowa na ścianie w kuchni
Dlaczego cegła klinkierowa to materiał, który bardzo chętnie stosujemy w domowych wnętrzach? Przede wszystkim sprawia, że pomieszczenie nabiera niebyw...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje studni ogrodowych