Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Szalowanie schodów – instrukcja krok po kroku

Niektóre osoby traktują schody, jak zwykły element dekoracyjny, spełniają one jednak bardzo ważną rolę w pomieszczeniu. Powstają z myślą o wygodnym i funkcjonalnym wnętrzu. Wykonuje się je z przeróżnych materiałów, zaczynając od drewna, metalu, na kamieniu i betonie kończąc. Najważniejsze, aby były trwałe, solidne i bezpieczne. Jednak by były gwarancją wszystkich wymienionych cech, wykonuje się szalowanie schodów. Dowiedz się, jak je prawidłowo wykonać.

szalowanie

Przejdź do następnych akapitów:

Czym jest szalowanie schodów?

Chcąc wykonać szalowanie schodów, musimy wytworzyć specjalną formę, dzięki której ukształtujemy mieszaninę z betonu. To krótkotrwałe uformowanie możemy wykonać z przeróżnych materiałów. Do dyspozycji mamy deski lub płyty. To od szalowania zależeć będzie, czy architektura zostanie wystarczająco podtrzymana. Jeśli mamy więc w planach budowę tradycyjnych schodów betonowych, wykonanie tego zadania może okazać się obowiązkowe.

Wiedz, że tylko maksimum sumienności budowlańców, zajmujących się szalunkiem schodów, da wyczekiwane efekty. Gdy brakuje odpowiednich pracowników do tego typu prac, może wyjść na to, że schody nie są równe, co może nie być niezbyt komfortowe w użytkowaniu przez domowników. Nie każdy wie, że stopnie schodowe to w rzeczywistości płyty stropowe. Odgrywają one bowiem identyczną rolę co stropy między kondygnacjami, czy też stropodachami.

Złączone są one na dobre ze ścianami oraz gruntem. To właśnie na te elementy nośne swój ciężar przenoszą stopnie schodowe. Nie ma co się zatem dziwić, że wykonując szalunek schodów, powinno się zabrać do tego zadania z taką samą starannością, jak do tworzenia stropów. Z tego powodu też schody nie będą pękać ani nie trzeba będzie ponownie przeprowadzać ich remontu.

szalowanie

Jak prawidłowo wykonać szalowanie schodów? Instrukcja 

Szalowanie schodów betonowych klasycznych o prostych stopniach jest w zasadzie bardzo proste. Z tego też powodu, że po prostu prowadzą z góry na dół. Należy zatem zająć się szalunkiem skosu, na którym przytwierdza się deski, których zadaniem jest zarysowanie stopni. Sprawa wygląda trochę inaczej, gdy planujemy schody zabiegowe. Szalowanie ich może być nieco trudniejsze. Co prawda, jest to najsławniejszy rodzaj, który stosuje się w domach, jednak pomysł ten kosztować nas będzie sporo miejsca – musi być odpowiednio dużo przestrzeni zarówno na parterze, jak i na piętrze. 

Natomiast szalowanie schodów zewnętrznych, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się na gruncie. Problem jest jednak taki, że gdy już powstaną, są o wiele lżejsze od budynku, przez co będą opadać zdecydowanie mniej od domu. Ich konstrukcja powinna zatem być złączona z fundamentami budynku lub wręcz przeciwnie odseparowana. Zajmijmy się jednak tymi pierwszymi. Jak w takim razie je wykonać?

szalowanie

Krok pierwszy – deskowanie

Początkowy etap rozpoczyna się od ułożenia desek w dolnej części płyty schodów. Tworzą one podstawę do konstrukcji. To od dokładnego montażu zależeć będzie ukształtowanie stopni schodowych oraz przenoszenie obciążeń. Warto w tym celu zdecydować się na sosnę lub odporną na wodę sklejkę. Szalowanie schodów realizuje się z miejsca dla każdego stopnia i spoczników. Konstrukcje zostają umieszczone na podłożu za pośrednictwem regulowanych podpór lub desek. Pod deskami rozmieszczamy także stemple, które należy zamontować w poprzek stopnia w rozstawach około metra od siebie.

Krok drugi – zbrojenie

Gdy ukończą się prace związane z deskowaniem dolnej części schodów, w następnej kolejności ułożyć należy zbrojenie. Pręty dajemy w odstępach i układzie na podstawie planu budowy. Powinniśmy zająć się miejscem łączenia ze stropami poziomymi oraz montowaniem do ściany. Pręty nie powinny mieć oparcia w szalunku. Dlatego chcąc uniknąć takiej sytuacji, powinniśmy zastosować specjalne dystanse. Wszelkie elementy powinniśmy złączyć tak, by stworzyły one jednolitą konstrukcję.

Krok trzeci – szalunek na górnej płycie

Gdy już odpowiednio zamontowaliśmy pręty zbrojeniowe, czas teraz zabrać się za ponowne układanie desek. Szalunek u góry schodów z betonu zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych ma za zadanie wytyczenie prostych krawędzi stopni. Do ścian należy zamontować deski w pionie przy użyciu wkrętów. Do nich w poprzek stopnia powinniśmy zainstalować części deskowania, które na koniec będą prostymi powierzchniami stopnia. Montowanie desek do ścian oraz poprzecznych stempli tworzy się zgodnie z narysowanych z wyprzedzeniem odnośników na ścianie.

Szalowanie schodów – cena

Gdy już wiemy, czym jest szalowanie schodów oraz w jaki sposób je wykonać, zaczynamy zastanawiać się nad kosztami, które poniesiemy w trakcie ich tworzenia. Musimy nastawić się na niemałe wydatki. W przybliżeniu możemy Ci przedstawić spis kosztów, jakie Cię czekają, Przede wszystkim wiele zależy od ceny materiałów oraz od tego, ile za wykonanie pracy zawoła ekipa budowlana.

Ile kosztuje szalowanie schodów? Mniej więcej możesz odłożyć 2000 tysiące złotych. Beton, łącznie ze zbrojeniem oraz szalunkiem może razem wynieść około 1200 złotych. Robocizna może sięgać w granicach 600-700 złotych. Nie zapomnij o wliczeniu kosztów za wykończenie żelbetowej konstrukcji za pomocą drewna lub płyt gresowych. A to już może przebić koszty konstrukcji, dość często dwukrotnie. Jeśli szukasz materiałów do szalowania schodów w przystępnej cenie, sprawdź koniecznie ofertę naszego sklepu.