Jak planować schody wewnętrzne?

Schody wewnętrzne to ten element naszego domowego wyposażenia, o którym należy pomyśleć już na etapie stanu surowego budowy. Przekładanie decyzji o tym, jak będą wyglądały nasze schody wewnętrzne, z reguły kończy się nie tylko tragedią w zakresie ich późniejszego użytkowania, ale również ich ostatecznego wyglądu.

Schody wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. Z reguły stawiamy na schody drewniane, stalowe oraz żelbetonowe. Które z nich będą idealne w Twoim wnętrzu? Jakie będą miały wymiary, jak zostaną usytuowane? Zastanów się, zanim popełnisz poważne błędy w ich konstrukcji.

Najczęstsze błędy popełniane podczas budowy schodów wewnętrznych

1. Źle wymierzona wysokość stopni

Bardzo częsty błąd wynikający z tego, że po prostu źle wyliczamy wysokość naszych schodów. W rezultacie pozostaje nam zbyt duża odległość pomiędzy podłogą, a ostatnim stopniem.

Taki zbyt szeroki ostatni stopień nie tylko nie wygląda zbyt dobrze, ale jest także niebezpieczny dla osób, które korzystają z tych schodów.

Dlaczego stopnie są nierówne? Często w trakcie budowy zmienia się wysokość kondygnacji. Grubsza może się stać także sama posadzka. Dlatego przed wykonaniem schodów sprawdź i na nowo zmierz wszystkie parametry.

2. Mała samowola w budowie schodów

Myśląc, że cała konstrukcja schodów to sprawa nieszczególnie trudna, samodzielnie decydujemy się na wprowadzenie pewnych poprawek architektonicznych. Oczywiście taka samowola nigdy nie kończy się dobrze. Wszelkie zmiany związane ze zmianą masy, wymiarów lub umiejscowienia schodów trzeba uzgodnić z konstruktorem. Tylko wtedy wszystkie zmiany rzeczywiście będą miały sens.

3. Zejście ze schodów po równi pochyłej, czyli zbyt strome schody

Jeśli chcemy, by nasze schody były zgodne z prawem budowlanym, powinniśmy pamiętać o tym, że stopnie schodów nie powinny być wyższe niż 19 cm. Jednocześnie nie powinny być także zbyt wąskie. Wówczas będą bowiem niewygodne i niebezpieczne. Ich pokonywanie może być bardzo uciążliwe dla dzieci oraz osób starszych.

4. Schody składane?

Z reguły montujemy je wówczas, gdy posiadamy poddasze nieużytkowe. Pamiętajmy jednak, że tego typu konstrukcja bardziej przypomina drabinę niż wygodne schody. Tymczasem nieużytkowe poddasze, na które akurat w tej chwili nie mamy pomysłu, może za kilka lat stać się sypialnią, garderobą itp. Co, jeśli przyjdzie nam codziennie wchodzić po tej drabinie? Niestety czasem na budowę tradycyjnych schodów może być już za późno.

5. Schody przypadkowe

Tak wyglądają szczególnie niektóre projekty, w których pierwotnie pominięto budowę schodów. Nie przewidzieliśmy wcześniej miejsca na schody, przez co teraz są ciasno wciśnięte w małą przestrzeń, a wyjście z nich prowadzi bezpośrednio na ścianę. Nie mówiąc już o tym, ze taka przestrzeń staje się wyjątkowo klaustrofobiczna.

Schody wewnętrzne

6. Nad głową strop

Pamiętajmy, jeśli decydujemy się na projekt schodów akurat w tym konkretnym miejscu musimy wziąć pod uwagę, że wysokość w świetle między stopniem a stropem czy belką to minimum 205 cm, nawet w przypadku schodów rzadziej uczęszczanych (prowadzących do piwnicy lub na strych).

W innym przypadku możemy być pewni, że nie raz nabijemy sobie guza schodząc ze schodów lub wbiegając na piętro.

7. Złe proporcje

Błąd, który polega na tym, że schody zajmują zbyt dużo miejsca w danym pomieszczeniu. Uniemożliwia to oczywiście swobodną jego aranżację.

Tutaj sprawdzą się znacznie lepiej wachlarzowe schody spiralne, które - z dobrze wyliczonymi wymiarami - będą wygodne i pozwolą na zaoszczędzenie przestrzeni.

Schody wewnętrzne