Jak odnawiać schody z kamienia?

Schody z kamienia, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, z założenia mają służyć nam przez długi czas. Dlatego nie wpadajmy w panikę, jeśli po kilku latach nie wyglądają już tak olśniewająco jak kiedyś. Kamień jest materiałem, który dobrze znosi renowację i w krótkim czasie można przywrócić jego wcześniejszy blask.

Czyszczenie niewielkich zabrudzeń

Do czyszczenia schodów z kamienia przeznaczone są specjalne pasty polerskie, które trzeba dobrać do rodzaju nawierzchni – inne zastosujemy do marmuru, a inne do granitu. Z powodzeniem poradzą sobie z niezbyt zapuszczonymi powierzchniami, a stosowane regularnie pozwolą zachować kamień w czystości na lata. Lepsze efekty odniesiemy jednak na schodach wewnętrznych, które nie są poddawane działaniom niekorzystnych warunków atmosferycznych. 

Jak odnawiać schody z kamienia?

A może profesjonalna pomoc?

Jeśli nasze schody są już bardzo zaniedbane, nie obejdzie się bez pomocy profesjonalnej ekipy zajmującej się renowacją kamiennych powierzchni. Sami nie będziemy w stanie uzyskać zadowalającego efektu, chociażby dlatego, że konieczne jest zastosowanie specjalistycznych narzędzi. Fachowcy posługują się maszynami szlifującymi, które pozwalają uzyskać różny stopień połysku. Za najlepsze uznawane są urządzenia z diamentowymi tarczami – są bardziej precyzyjne od kamiennych. Dlatego w czasie wybierania firmy remontującej warto dopytać się, z jakich narzędzi ekipa będzie korzystać. 

Przeczytaj także: Jak dobrać schody do podłogi?

Wyrównujemy powierzchnię i usuwamy ubytki

Proces renowacji schodów przebiega stopniowo. Pracę zaczynamy od wyrównania kamiennej powierzchni. W tym celu używa się wcześniej wspomnianego urządzenia szlifującego z tarczami diamentowymi.

Uwaga! Wszystkie etapy szlifowania przeprowadza się na mokro, dzięki temu unikamy pokrycia wszystkiego wokół drobnym pyłem.

Zastosowanie tej metody umożliwia stworzenie równej powierzchni (w czasie szlifowania kamień nie odpryskuje). Następnie przechodzi się do wyrównania ubytków. Niweluje się je za pomocą masy epoksydowej nanoszonej szpachelką – na szczęście masy dostępne są w różnych kolorach i odcieniach, co pozwala bez problemu dobrać je do koloru naszego kamienia. 

Czas na szlifowanie 

Po wyschnięciu wypełnień tak przygotowaną powierzchnię należy przeszlifować. Tym razem jednak zakładamy tarcze o mniejszej ziarnistości i niekoniecznie diamentowe. Chodzi o to, żeby dobrze wyrównać miejsca pokrytych ubytków, a także niewielkie rysy, które powstały w czasie pierwszego szlifowania twardymi tarczami diamentowymi. Fachowiec pracujący na nasze zlecenie powinien wiedzieć, że należy zmieniać tarcze i ścierać powierzchnię tymi z coraz mniejszą ziarnistością. Zabieg ten pozwala uzyskać efekt idealnie gładkiego kamienia – zeszlifowane zostają nawet najmniejsze dziurki. Jest to szczególnie istotne przy kamieniach o porowatej strukturze, np. granitach, wapieniach i piaskowcach. 

Zobacz też: Jak zabezpieczyć antresolę – schody, poręcze, tralki

Jak odnawiać schody z kamienia?

Polerujemy i krystalizujemy

Na koniec polerujemy całą powierzchnię, czyli szlifujemy ją tarczami o najmniejszej ziarnistości. Proces ten przywraca schodom ich wcześniejszy wygląd i sprawia, że wyglądają jak nowe. Oprócz tego odpowiada on za utwardzenie posadzki i zwiększenie odporności kamienia na uszkodzenia. Następnie przechodzimy do krystalizacji schodów, czyli stosujemy odpowiedni impregnat chemiczny, który na stałe zmienia strukturę kamienia i poprawia jego właściwości (schody lśnią jak tafla szkła). W przypadku schodów zewnętrznych zalecane jest powtarzanie impregnacji minimum co 5 lat – z powodzeniem możemy zająć się już tym sami. 

Codzienna pielęgnacja 

Na co dzień wystarczy przemywać kamień ciepłą wodą, ewentualnie dodatkowo można wspomóc działanie delikatnym detergentem przeznaczonym do czyszczenia kamienia. Nie należy stosować środków ściernych ani przyborów, które mogą porysować powierzchnię. Detergent należy zmyć czystą wodą i osuszyć powierzchnię miękką ściereczką.

Uwaga! Środki kwasowe (o wysokim odczynie pH), a także tłuste, oleiste, silnie pieniące się i o właściwościach żrących mogą zniszczyć kamień.