Jak dobrać schody do podłogi?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy schody muszą współgrać z podłogą? Co gorsza, równie wiele osób takiego pytania w ogóle sobie nie zadaje i czasami nieświadomie kreuje swoje wnętrze w niezbyt odpowiedni sposób. Współpraca schodów z podłogą jest jednak bardzo ważna i nie możemy o tym zapominać.

Przedłużenie podłogi

Przedłużenie podłogi

Schody są przedłużeniem podłogi i na odwrót – podłoga jest przedłużeniem schodów – ta relacja jest zatem istotna. Z tego względu jeden element powinien pasować do drugiego, przede wszystkim, jeśli chodzi o odpowiednią kolorystykę. W większości przypadków nie możemy mieć bowiem wrażenia, że nagle znaleźliśmy się w innym wnętrzu, pośród innej aranżacji– to tak, jakby z trawnika przejść na szary chodnik.

Zachowanie spójności

Prawdą jest, że wiele elementów naszego domu powinno być różnorakich, ale tutaj musi panować pewna spójność. Złota zasada urządzania mówi o tym, że pasować powinny do siebie schody, podłogi i drzwi. O ile w przypadku tych ostatnich możemy dopuszczać się wyjątków kolorystycznych, o tyle przy schodach i podłogach nie powinniśmy.

Przejście ze schodów na podłogę i odwrotnie powinno być mało zauważalne, zwłaszcza jeśli mówimy o parterze. Na piętrze dozwolone jest większe szaleństwo, aczkolwiek również łatwo popełnić tu błąd. Musimy pamiętać o tym, że kolor nie zawsze musi być identyczny, ale powinien być przynajmniej zbliżony, przede wszystkim w przypadku schodów i podłogi drewnianej – tutaj mamy obowiązek podobieństwa faktury drewna. Dopuszczalna jest różnica jednego tonu – o jeden ton jaśniej lub ciemniej.

schody

Klasycznie

Drewniane schody dobieramy do paneli najczęściej w klasycznych wnętrzach. Bardzo ważne jest to, aby nie mieszać gatunków, zwłaszcza w szeroko widzianej przestrzeni – tam, gdzie nasz wzrok ogarnia i schody, i podłogę. Czasami pojawia się problem, kiedy zdecydowaliśmy się wcześniej na podłogę z drewna egzotycznego, a schody z takiego materiału są dla nas zbyt drogą inwestycją. Trudno wówczas dopasować odpowiednią fakturę. Skutecznym rozwiązaniem jest chociażby zastosowanie bejcy do krajowego drewna, dzięki której nasze schody będą przypominać egzotyczny odcień. Tutaj warto powoływać się na porady ekspertów, którzy są nam w stanie pomóc w odpowiednim doborze, mają na względzie nawet tak trudne zagadnienia, jak padanie światła z okien na klatce schodowej.

Nowocześnie

W nowoczesnych wnętrzach możemy zdecydować się na zastosowanie schodów metalowych  lub szklanych, do których będzie pasowała inna barwa podłogi. W takiej sytuacji jesteśmy w stanie zastosować nawet bardzo żywe kolory podłóg, włącznie z zielonym i czerwonym. Przy takich schodach najłatwiej unikniemy błędów – wybierając taki model, z góry wybieramy dobrze w stosunku do podłogi.

Sprawę doboru schodów do podłogi warto dokładnie przemyśleć, zanim zdecydujemy się na wybór tych elementów. Są to przecież części naszego domu, których nie wymienimy tak łatwo jak mebli, dlatego należy w pełni zminimalizować ryzyko popełnienia jakichkolwiek błędów, o które niestety nietrudno. 

Data publikacji: 19.01.2015