icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Szczelinomierz – wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Szczelinomierz to narzędzie pomiarowe, które ułatwi nam wykonanie wielu prac naprawczych w naszym samochodzie. Dzięki niemu precyzyjnie zmierzymy odległości pomiędzy 2 elementami konstrukcji, które są położone na tyle blisko siebie, że użycie innej miary mogłoby być niekomfortowe. Co powinniśmy wiedzieć o tym narzędziu?

SZCZELINOMIERZ TOPEX 20 LISTKÓWSZCZELINOMIERZ TOPEX 20 LISTKÓWSZCZELINOMIERZ TOPEX 20 LISTKÓWSZCZELINOMIERZ TOPEX 20 LISTKÓW

Do czego służy szczelinomierz?

Już sama nazwa narzędzia wskazuje na to, do czego wykorzystywane jest to narzędzie. Przy pomocy szczelinomierza możemy w prosty sposób zmierzyć szerokość szczelin czy też po prostu odległość pomiędzy 2 elementami, które są umieszczone dość blisko siebie.

Produkt jest stosowany w miejscach, które wymagają wykonywania szczególnie szczegółowych pomiarów – np. w warsztatach samochodowych lub podczas konstruowania maszyn.

szczelinomierzszczelinomierzszczelinomierzszczelinomierz

Jak wykonać pomiar przy użyciu tego narzędzia?

Trzon szczelinomierza stanowi stalowa oś, na której są umieszczone kalibrowane blaszki o różnej grubości – różnica pomiędzy grubością kolejnych blaszek wynosi najczęściej 0,5 mm. Pomiar wykonujemy, wkładając do otworu coraz to większe blaszki do momentu, aż nie będzie to możliwe.

Przyjmujemy, że mierzona szczelina ma szerokość równą najgrubszej z blaszek, która się w niej zmieściła. Taki sposób pozwala uzyskać wynik z dokładnością do 0,5 mm, która jest wystarczająca podczas wykonywania większości prac warsztatowych.

Szczelinomierz klinowy i listkowy – do czego służą?

Wyróżniamy 2 rodzaje tego narzędzia:

szczelinomierz klinowy – jego forma przypomina wydłużony klin, na którym naniesiono skalę pomiarową. Przy odczytywaniu wyniku z tego rodzaju narzędzia potrzebujemy jednak nieco przestrzeni – nie sprawdzi się on zatem w sytuacji, gdy nasza swoboda ruchów jest ograniczona;

szczelinomierz listkowy – klasyczna wersja szczelinomierza z blaszkami o różnej grubości. Wynik z elementu można odczytywać także po wyjęciu narzędzia ze szczeliny, co umożliwia jego stosowanie nawet wtedy, gdy ogranicza nas przestrzeń.

SZCZELINOMIERZSZCZELINOMIERZSZCZELINOMIERZSZCZELINOMIERZ

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania narzędzia?

Jeśli chcemy wybrać szczelinomierz, który będzie nam służyć przez lata, powinniśmy uwzględnić kilka czynników. Które z nich są istotne podczas wybierania narzędzia?

materiał – tego rodzaju narzędzia są najczęściej wykonywane ze stali szlachetnej, która odznacza się dobrymi właściwościami wytrzymałościowymi. Nie nadaje się ona jednak do wyjątkowo precyzyjnych pomiarów, ponieważ materiał ten rozszerza się pod wpływem ciepła. Ciekawą alternatywę dla stalowych akcesoriów stanowią te wykonane z mosiądzu, który jest równie trwały, a przy tym mniej podatny na rozszerzanie na skutek ciepła.

Porada eksperta

Możemy również wybrać szczelinomierz kalibrowany, który podaje szerokość w ściśle określonej temperaturze.

skala jednostkowa – możemy się spotkać ze szczelinomierzami metrycznymi oraz anglosaskimi;

długość – dłuższe blaszki pozwalają na dokonanie pomiaru w trudno dostępnych miejscach. Krótsze elementy są z kolei mniej odporne na utratę właściwości na skutek zgięcia;

liczba listków – im większa liczba listków, tym precyzyjniejszy pomiar.

 

 

 

Data publikacji: 04.10.2017