Produkty

Szczelinomierz – wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Szczelinomierz – wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Szczelinomierz to narzędzie pomiarowe, które ułatwi nam wykonanie wielu prac naprawczych w naszym samochodzie. Dzięki niemu precyzyjnie zmierzymy odległości pomiędzy 2 elementami konstrukcji, które są położone na tyle blisko siebie, że użycie innej miary mogłoby być niekomfortowe. Co powinniśmy wiedzieć o tym narzędziu?

SZCZELINOMIERZ TOPEX 20 LISTKÓWDo czego służy szczelinomierz?

Już sama nazwa narzędzia wskazuje na to, do czego wykorzystywane jest to narzędzie. Przy pomocy szczelinomierza możemy w prosty sposób zmierzyć szerokość szczelin czy też po prostu odległość pomiędzy 2 elementami, które są umieszczone dość blisko siebie.

Produkt jest stosowany w miejscach, które wymagają wykonywania szczególnie szczegółowych pomiarów – np. w warsztatach samochodowych lub podczas konstruowania maszyn.

szczelinomierz

Jak wykonać pomiar przy użyciu tego narzędzia?

Trzon szczelinomierza stanowi stalowa oś, na której są umieszczone kalibrowane blaszki o różnej grubości – różnica pomiędzy grubością kolejnych blaszek wynosi najczęściej 0,5 mm. Pomiar wykonujemy, wkładając do otworu coraz to większe blaszki do momentu, aż nie będzie to możliwe.

Przyjmujemy, że mierzona szczelina ma szerokość równą najgrubszej z blaszek, która się w niej zmieściła. Taki sposób pozwala uzyskać wynik z dokładnością do 0,5 mm, która jest wystarczająca podczas wykonywania większości prac warsztatowych.

Szczelinomierz klinowy i listkowy – do czego służą?

Wyróżniamy 2 rodzaje tego narzędzia:

- szczelinomierz klinowy – jego forma przypomina wydłużony klin, na którym naniesiono skalę pomiarową. Przy odczytywaniu wyniku z tego rodzaju narzędzia potrzebujemy jednak nieco przestrzeni – nie sprawdzi się on zatem w sytuacji, gdy nasza swoboda ruchów jest ograniczona;

- szczelinomierz listkowy – klasyczna wersja szczelinomierza z blaszkami o różnej grubości. Wynik z elementu można odczytywać także po wyjęciu narzędzia ze szczeliny, co umożliwia jego stosowanie nawet wtedy, gdy ogranicza nas przestrzeń.

SZCZELINOMIERZNa co zwrócić uwagę podczas wybierania narzędzia?

Jeśli chcemy wybrać szczelinomierz, który będzie nam służyć przez lata, powinniśmy uwzględnić kilka czynników. Które z nich są istotne podczas wybierania narzędzia?

- materiał – tego rodzaju narzędzia są najczęściej wykonywane ze stali szlachetnej, która odznacza się dobrymi właściwościami wytrzymałościowymi. Nie nadaje się ona jednak do wyjątkowo precyzyjnych pomiarów, ponieważ materiał ten rozszerza się pod wpływem ciepła. Ciekawą alternatywę dla stalowych akcesoriów stanowią te wykonane z mosiądzu, który jest równie trwały, a przy tym mniej podatny na rozszerzanie na skutek ciepła.

Porada eksperta

Możemy również wybrać szczelinomierz kalibrowany, który podaje szerokość w ściśle określonej temperaturze.

skala jednostkowa – możemy się spotkać ze szczelinomierzami metrycznymi oraz anglosaskimi;

długość – dłuższe blaszki pozwalają na dokonanie pomiaru w trudno dostępnych miejscach. Krótsze elementy są z kolei mniej odporne na utratę właściwości na skutek zgięcia;

liczba listków – im większa liczba listków, tym precyzyjniejszy pomiar.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak dbać o akumulator samochodowy?

Jak dbać o akumulator samochodowy?
Aby samochód prawidłowo służył przez długi czas, należy odpowiednio o niego dbać. Wymieniać olej i filtry, uzupełniać płyny eksploatacyjne oraz...
Czytaj więcej

Rodzaje lewarków samochodowych

Rodzaje lewarków samochodowych
Specyfika jazdy autem wymaga od nas przygotowania na wszelkie nieprzewidziane sytuacje. Stąd na wyposażeniu pojazdu winny znaleźć się na przykład zapa...
Czytaj więcej

Jaki garaż wybrać – blaszany, murowany czy drewniany? Podpowiadamy

Jaki garaż wybrać – blaszany, murowany czy drewniany? Podpowiadamy
Wybór surowca do budowy garażu wcale nie jest oczywisty – zależy od Twoich oczekiwań i budżetu, jakim dysponujesz. Najpopularniejsze są g...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Szczelinomierz – wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć