icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Manometr do wody − zastosowanie, rodzaje i jego skuteczność w walce z ciśnieniem

Manometr do wody to urządzenie służące do mierzenia jej ciśnienia i gazów. Jeśli nie jesteśmy specjalistami, raczej nie będzie nam zbyt często potrzebny, jednak w szczególnych przypadkach jego wskazania mogą okazać się bardzo istotne. Z tego powodu podstawowa wiedza na temat budowy tego urządzenia i jego zastosowania może być pomocna.

Przejdź do następnych akapitów:

Do czego służy manometr do wody?

Rola, jaką spełnia manometr do wody, sprawia, że jest on podstawowym miernikiem ciśnienia w ciepłownictwie, gazownictwie, kanalizacji, hydraulice czy wodociągach. Jego zastosowanie może być pomocne również w domach prywatnych, gdy potrzebujesz zmierzyć wartość ciśnienia wody lub powietrza. Najczęściej stosuje się go jednak do mierzenia ciśnienia wody w kranie, np. gdy chcemy sprawdzić, czy jest ono odpowiednie dla wody płynącej w rurach Twojego mieszkania. Pomaga więc określić stan instalacji wodnej w danym układzie.

Manometry do wody mają też swoje mankamenty i nie zawsze są w stanie właściwie wskazać ciśnienie wody w instalacji. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są duże wahania w ciśnieniu wody w instalacji. Może być to spowodowane np. przyłączeniem dużej liczby kranów czy zaworów. Inną przyczyną wahań ciśnienia wody w instalacji jest nierównomierne jej dostarczanie przez sieć wodociągową. To często ma miejsce, kiedy znajdujesz się daleko od źródła wody lub masz do czynienia z wadliwą konstrukcją rurociągu. 

Pomiary manometrem do wody mają na celu wychwycenie takich problemów. Dzięki temu urządzeniu będziesz mógł udowodnić np. że w ciągu dnia ciśnienie wody spada i rośnie. To może stanowić krok w śledztwie, z czego te wahania wynikają. 

ManometrManometrManometrManometr

Przeczytaj także: Dobry zawór kątowy – czyli jaki?

Manometr do wody − rodzaje

Zanim wybierzesz odpowiedni manometr do wody, zapoznaj się z ofertą urządzeń. W sklepach budowlanych i zajmujących się usprawnianiem pracy w domu znajdziesz wiele różnych rodzajów manometrów do wody, które pomogą Ci sprawdzić jej ciśnienie w rurach.

Manometry dzielą się na kilka typów ze względu na konstrukcję. Najczęściej wyróżnia się:

  • manometr z rurką Bourdona – rurka posiada owalny przekrój, a napierające ciśnienie na wnętrze powoduje jej zaokrąglenie. Naprężenie pierścienia wpływa tym samym na jej wygięcie, a końcówka rurki wykonuje ruch, działając na wskazówkę, która pokazuje na tarczy odpowiednią wartość ciśnienia. Standardowe urządzenia tego typu służą jednak do pomiaru ciśnienia nieprzekraczającego 6 bar. Manometry do pomiaru wyższych wartości powinny być z kolei wyposażone w specjalne cewki i uszczelniacze,

  • membranowe – ich elementy to okrągłe, zwinięte membrany, które są zaciśnięte pomiędzy krawędziami dwóch kołnierzy i poddawane ciśnieniu, działającemu na jedną stronę przepony. Powstałe w ten sposób odkształcenie stanowi pomiar ciśnienia, które określa wskazówka. Manometry membranowe mogą podlegać większym przeciążeniom niż te wyposażone w rurkę Bourdona.

  • puszkowe – przeznaczone są głównie do mierzenia ciśnienia gazów o niewielkiej sile. Składają się z dwóch zwiniętych membran, które są połączone ze sobą na całym obwodzie. Ciśnienie działa na stronę wewnętrzną, a wytworzony ruch odzwierciedla wskaźnik. Minusem tego rodzaju urządzeń jest względnie mała odporność na działanie większej mocy.

Powyższe manometry są tymi najczęściej używanymi, jednak prócz nich możemy wskazać również ciśnieniomierze hydrostatyczne, dzwonowe, elektryczne i tłokowe, które znajdują jednak już mniejsze zastosowanie.

Opisywane urządzenia dzielą się także ze względu na ciśnienie odniesienia i ciśnienie wskazywane. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżnia się manometry:

  • absolutne – wskazują ciśnienie w odniesieniu do próżni,

  • względne – mierzą wartość względem ciśnienia otoczenia, a także większe od niego,

  • różnicowe – wskazują różnicę ciśnień. Polega to na tym, że dwie uszczelnione komory są oddzielone od siebie elementem pomiarowym. Jeżeli oba ciśnienia są równe, wtedy wskaźnik nie pokaże żadnej różnicy. Wskaże on wartość jedynie w sytuacji, gdy jedno z ciśnień jest wyższe od drugiego. 

Zaleca się także, aby wybierać ciśnieniomierze zgodnie z zakresem pomiaru, dlatego mierzone ciśnienie nie powinno być większe niż 75% zakresu. Jeżeli będą przeznaczone do pomiarów w miejscach narażonych na drgania, warto postawić na manometry glicerynowe, czyli takie, które zalane są gliceryną lub olejem M50. Wyróżnić można także manometry z przyłączem dolnym, zwane radialnymi, oraz z przyłączem tylnym, czyli osiowe.

ManometrManometrManometrManometr

Zobacz: Kiedy warto wymienić wodomierz?

Jak zmierzyć ciśnienie wody w kranie? Wykorzystaj manometr

Jak sprawdzić ciśnienie wody w kranie? Jeżeli chcesz zmierzyć tę wartość, nałóż na kran manometr i odkręcić wodę. Aby ciśnienie było w normie, wskazówka powinna wskazywać wartość minimum 2 bar (optymalne ciśnienie to 4 bary). 

Inne źródła podają, że prawidłowe ciśnienie wody w kranie powinno wynosić 5 barów, jednak nie może przekraczać wartości 6 barów. Weź pod uwagę, że szybciej płynąca woda z kranu (pod wyższym ciśnieniem) może zwiększyć znacząco rachunki za wodę. 

Sprawdzenie ciśnienia wody manometrem to najprostszy sposób na pomiar ciśnienia w instalacji. Jeżeli strumień wody jest wąski i słaby, a wynik pomiaru manometrem wskazuje wartość poniżej 4 barów, możesz zgłosić się do hydraulika. Jeśli jednak jego interwencja nie przyniesie rezultatu, to następnie do firmy wodociągowej, która powinna usunąć przyczynę niskiego ciśnienia wody w rurach. 

Sprawdź również: Praktyczne informacje o rurach miedzianych

Już wiesz, jak sprawdzić ciśnienie wody w domu. Kup manometr do wody!

Jak sprawdzić ciśnienie wody w rurach w domu? Nie musisz zatrudniać do tego profesjonalnego hydraulika. Czasem wystarczy zastosować tylko domowe narzędzie zwane manometrem. Pomoże Ci ono ustalić, jaką wartość ma ciśnienie wody. Jeżeli jest zbyt słabe, wtedy warto głębiej przyjrzeć się problemowi. Urządzenia takie jak manometr znajdziesz na Castorama.pl

Data publikacji: 10.12.2015

Data aktualizacji: 01.12.2022