Produkty

Wybieramy manometr

Wybieramy manometr

Manometr to urządzenie służące do mierzenia ciśnienia wody i gazów. Jeśli nie jesteśmy specjalistami, raczej nie będzie nam potrzebny zbyt często, jednak w szczególnych przypadkach jego wskazania mogą okazać się bardzo istotne. Z tego powodu podstawowa wiedza na temat budowy tego urządzenia i jego zastosowania może być pomocna.

ManometrRola, jaką spełnia manometr, sprawia, że jest on podstawowym miernikiem ciśnienia w ciepłownictwie, gazownictwie, kanalizacji, hydraulice czy wodociągach. Jego zastosowanie może tym samym być pomocne również w naszych domach, gdy potrzebujemy zmierzyć wartość ciśnienia wody lub powietrza. Najczęściej stosujemy go jednak do mierzenia ciśnienia wody, np. gdy chcemy sprawdzić, czy jest ono odpowiednie dla wody płynącej w rurach naszego mieszkania.

Podział

Manometry dzielą się na kilka typów ze względu na konstrukcję:

- manometr z rurką Bourdona – rurka posiada owalny przekrój, a napierające ciśnienie na wnętrze powoduje jej zaokrąglenie. Naprężenie pierścienia wpływa tym samym na jej wygięcie, a końcówka rurki wykonuje ruch, działając na wskazówkę, która pokazuje na tarczy odpowiednią wartość ciśnienia. Standardowe urządzenia tego typu służą jednak do pomiaru ciśnienia nieprzekraczającego 6 bar. Manometry do pomiaru wyższych wartości powinny być z kolei wyposażone w specjalne cewki i uszczelniacze.

- membranowe – ich elementy to okrągłe, zwinięte membrany, które są zaciśnięte pomiędzy krawędziami dwóch kołnierzy i poddawane ciśnieniu działającemu na jedną stronę przepony. Powstałe w ten sposób odkształcenie stanowi pomiar ciśnienia, które określa wskazówka. Manometry membranowe mogą podlegać większym przeciążeniom, niż te wyposażone w rurkę Bourdona.

- puszkowe – przeznaczone są głównie do mierzenia ciśnienia gazów o niewielkiej sile. Składają się z dwóch zwiniętych membran, które połączone są ze sobą na całym obwodzie. Ciśnienie działa na stronę wewnętrzną, a wytworzony ruch odzwierciedla wskaźnik. Minusem tego rodzaju urządzeń jest względnie mała odporność na działanie większej mocy.

Powyższe manometry są najczęściej używanymi, jednak oprócz nich możemy wskazać również ciśnieniomierze hydrostatyczne, dzwonowe, elektryczne i tłokowe, które znajdują już jednak mniejsze zastosowanie.

Osiąganie wartości

Opisywane urządzenia dzielą się również ze względu na ciśnienie odniesienia i ciśnienie wskazywane. Ze względu na to kryterium wyróżnia się manometry:

- absolutne – wskazują ciśnienie w odniesieniu do próżni,

- względne – mierzą wartość względem ciśnienia otoczenia, a także większe od niego,

- różnicowe – wskazują różnicę ciśnień. Polega to na tym, że dwie uszczelnione komory są oddzielone od siebie elementem pomiarowym. Jeżeli oba ciśnienia są równe, wtedy wskaźnik nie pokaże żadnej różnicy. Wskaże on wartość jedynie w sytuacji, gdy jedno z ciśnień jest wyższe od drugiego. Manometr

Wybór

Zaleca się, aby wybierać ciśnieniomierze zgodnie z zakresem pomiaru, dlatego mierzone ciśnienie nie powinno być większe niż 75% zakresu. Jeżeli będą przeznaczone do pomiarów w miejscach narażonych na drgania, warto postawić na manometry glicerynowe, czyli takie, które zalane są gliceryną lub olejem M50.

Ciśnienie wody w kranach

Jeżeli chcemy zmierzyć ciśnienie wody w kranach, należy nałożyć na kran manometr i odkręcić wodę. Aby ciśnienie było w normie, wskazówka powinna wskazywać wartość minimum 2 bar (optymalne ciśnienie to 4 bary). W przeciwnym wypadku powinniśmy zgłosić się do hydraulika, a jeżeli jego interwencja nie przyniesie rezultatu, to do firmy wodociągowej, która powinna usunąć przyczynę niskiego ciśnienia wody w rurach.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Co się składa na aparaturę pomiarową?

Co się składa na aparaturę pomiarową?
Prawidłowe działanie instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej jest wspomagane, regulowane i rejestrowane przez aparaturę pomiarową – co się...
Czytaj więcej

Najczęstsze błędy podczas wykonywania instalacji grzewczych

Najczęstsze błędy podczas wykonywania instalacji grzewczych
Nietrudno o pomyłkę przy projektowaniu czy wykonaniu instalacji grzewczej. Warto pamiętać o kilku zagadnieniach, które uchronią nas przed późniejszymi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wybieramy manometr