Sztuka układania kwiatów w wazonie

Sztuka układania kwiatów w wazonie powinna być znana każdemu, kto lubi i często posiada świeże kwiaty w swoim domu. Aby wyglądały one pięknie, konieczne jest bowiem umiejętne dopasowanie naczynia oraz zapewnienie roślinom sprzyjających warunków.

Sztuka układania kwiatów w wazonie

Rozpoczynamy od odpowiedniego doboru wazonu

Oczywiste jest, że do kwiatów z długimi, cienkimi łodygami dobierzemy wazon smukły i wyciągnięty ku górze. Z kolei do kwiatów z łodygami grubszymi i krótszymi – mniejszy i szeroki. Świetnie będą wyglądały np. szklane kule.

Pięknie prezentują się nowoczesne wazony, wykonane z ciężkiego szkła. Są proste w swojej formie, dzięki czemu uwagę oglądającego przyciągają przede wszystkim kwiaty.

Kilka słów o wodzie

Naczynie, do którego włożymy kwiaty, napełniamy zawsze mniej więcej do połowy jego wysokości. Oczywiście mowa tutaj o czystym naczyniu, które wcześniej zostało wypłukane z brudu oraz kurzu. Na jakość kwiatów bardzo dobrze wpływa ponadto woda, która wcześniej została przegotowana.

Jak przygotowujemy kwiaty?

Sztuka układania kwiatów w wazonie

Oczyszczamy łodygi z dolnych, niepotrzebnych liści. Podczas ich ucinania zwróćmy uwagę, by cięcie było skośne. Łodygi ucięte na prosto będą bowiem zbyt mocno przylegały do dna wazonu. Nigdy nie urywamy łodyg ręcznie, nie szarpiemy ich tępym sekatorem. To może skutecznie zniszczyć ich strukturę. Niektóre z tak przyciętych łodyg kwiatów należy także zaparzyć lub nakłuć, by lepiej pobierały wodę.

Kwiaty w wazonie zawsze układamy skrętolegle. Dobrze jest je też ułożyć promieniście – tak, aby łodygi zbierały się w jednym punkcie.

Kwiaty możemy włożyć do wazonu luźno lub delikatnie związać całą kompozycję rafią dla zwiększenia efektu dekoracji. Do naczynia z wodą możemy też wrzucić kolorowe kamienie lub trawę ozdobną, którą wyściełamy dno wazonu. Rozłożona w ten sposób doda kompozycji pięknego, zielonego akcentu. Dół bukietu możemy też owinąć wstążką, która ukryje mało estetyczne ogonki łodyg.

Pamiętajmy o usunięciu z łodyg zbędnych liści. Im będzie ich mniej, tym nasza roślina na dłużej pozostanie świeża.

W nowoczesnych kompozycjach kwiatowych z udziałem wazonu i kwiatów ciętych coraz częściej stosujemy także świece pływające oraz girlandy pereł. Takie klimatyczne dodatki sprawiają, że bukiet wprowadza do pomieszczenia prawdziwie ekskluzywny i relaksujący klimat.

Podczas tworzenia kompozycji kwiatowych pamiętajmy, aby nie ograniczać się tylko do wazonu i kwiatów. Rynek florystyczny dysponuje wieloma ciekawymi dodatkami, które upiększą nasze kompozycje.