icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Upał w samochodzie - jak sobie z nim poradzić?

Wysokie temperatury latem mogą okazać się szczególnie dotkliwe w podróży – bez względu na to, czy jest to krótka przejażdżka samochodem do sklepu, czy kilkudniowa wycieczka. Na problem przegrzania narzekają także posiadacze aut z zaawansowanymi systemami klimatyzacji. Jak sobie zatem skutecznie radzić z upałem w samochodzie?

Sprawdzanie działania klimatyzacji w samochodzieCzy temperatura na zewnątrz ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy?

Chociaż zdecydowana większość kierowców przyzna, że jazda latem jest wygodniejsza i bezpieczniejsza (nie grozi nam bowiem wpadnięcie w poślizg, silnik rozgrzewa się szybciej i łatwiej osiąga się zadowalające prędkości na trasie), prawda jest taka, że upalna pogoda może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zachowanie za kierownicą. Wysokie temperatury oraz intensywne słońce działają rozpraszająco i zmniejszają naszą czujność oraz refleks. Szkodliwym czynnikiem może być także klimatyzacja, która z reguły działa na naszą korzyść, kiedy jest gorąco – jeśli bowiem za bardzo obniżymy temperaturę w samochodzie możemy doprowadzić do szoku termicznego, który dla kierowcy może być przyczyną niebezpiecznych wypadków na drodze.

Klimatyzacja kontra upały – co zrobić, by była najbardziej skuteczna?

Męczący upał w samochdzieWielu z nas uważa, że jeśli samochód wyposażony jest w klimatyzację, to problem upałów rozwiązuje się sam. Tymczasem samo ustawienie zimnego nawiewu nie wystarczy. Wręcz przeciwnie, wychładzając wnętrze auta w sposób niewłaściwy możemy sobie poważnie zaszkodzić. Pierwszym czynnikiem, na który trzeba uważać jest zbytnie wyziębienie. Jeśli za bardzo obniżymy temperaturę w samochodzie możemy ulec szokowi termicznemu podczas wysiadania. Czym grozi szok termiczny? Dla zdrowych osób jest to z reguły jedynie nieprzyjemne uczucie połączone z ewentualnymi zawrotami głowy, które mijają po kilku chwilach. Jednak jeśli mamy obniżoną odporność lub problemy z ciśnieniem, nagłe i gwałtowne zmiany temperatury mogą prowadzić do omdleń. Innym skutkiem ubocznym niewłaściwego korzystania z klimatyzacji są przeziębienia czy chroniczne zapalenie górnych dróg oddechowych i gardła.

O czym zatem należy pamiętać, aby chłodzenie samochodu było dla nas bezpieczne? Pierwszą naszą czynnością powinno być przewietrzenie auta. Otwórzmy co najmniej dwoje drzwi albo chociaż okna, by gorące powietrze znajdujące się już w środku mogło się ulotnić. Następnie włączamy klimatyzację. Przy systemie manualnym możemy ustawić ją na maksymalną moc, ale pamiętajmy, by zwiększyć temperaturę po około minucie trwania nawiewu. Jeśli posiadamy instalację automatyczną zwróćmy uwagę na to, by nie ustawiać jej zbyt niskiej. Nasz organizm może ulec wychłodzeniu już przy 17 stopniach, a najzdrowszym rozwiązaniem będzie utrzymywanie temperatury niższej od tej na zewnątrz o 3-5 stopni.

Porada eksperta

Kiedy korzystamy z chłodzącego nawiewu w samochodzie pamiętajmy, by ustawić go w taki sposób, by nie zimny wiatr nie padał bezpośrednio na naszą twarz oraz okolice dekoltu – w ten sposób zmniejszymy ryzyko przeziębień wynikających z przewiania.

Co zrobić, kiedy nasz samochód nie posiada klimatyzacji?

Aluminiowa zaluzja samochodowaJeśli nie możemy korzystać z dobrodziejstw klimatyzacji w naszym samochodzie, tym bardziej powinniśmy zabezpieczyć się przed przegrzaniem w czasie jazdy. Dobrym pomysłem może być otwarcie wszystkich okien, ale blacha samochodu nagrzewa się bardzo szybko i znacznie mocniej od innych, miękkich powierzchni, dlatego podczas postojów może być to zabieg niewystarczający. Przede wszystkim zatem zaplanujmy naszą podróż tak, by ominąć największe upały – jeśli możemy, zrezygnujmy z przejażdżki w godzinach południowych. Na postojach korzystajmy z termicznych mat na przednią szybę, a te z tyłu możemy zakryć przed silnym słońcem specjalnymi osłonkami z siatki. Pamiętajmy także, by zawsze mieć pod ręką butelkę z wodą – regularne nawadnianie najskuteczniej ochroni nas przed przegrzaniem.

Sprawdźmy też, o czym należy pamiętać odśnieżając samochód zimą!

Data publikacji: 02.10.2018