icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Tapeta do malowania – wady i zalety

 

Tapety do malowania to prawdopodobnie najlepszy pomysł na odświeżenie naszych pomieszczeń! Docenią je szczególnie wszyscy, którzy często dokonują wnętrzarskich przeróbek. To nie tylko banalnie prosty i tani sposób wprowadzania zmian, ale też dający duże pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację. Czy tapety do malowania mają jakieś wady? Sprawdźmy to!

Kiedy zdecydować się na tapetę do malowania?
nakladanie tapety

Tapeta do malowania stanowi alternatywę dla klasycznych tapet, których nakładanie i ściąganie kojarzy się z bardzo mozolną pracą. Teraz nie trzeba już tracić czasu na żmudne i kosztowne remonty!

To rozwiązanie idealne dla wszystkich osób, uwielbiających częste zmiany aranżacji swoich przestrzeni. Wykorzystamy je nie tylko w salonie, ale przede wszystkim w łazience, kuchni czy pokoju dziecięcym, które mogą być narażone na sporą ilość zabrudzeń. Jednocześnie wcale nie rezygnujemy z zadowalających efektów wizualnych… Tapety mogą mieć różne faktury, zaczynając od niemalże wiernej imitacji tynków strukturalnych, a kończąc na podobieństwie do tkanin szlachetnych. 

Porada eksperta

Dobra tapeta do malowania to świetny pomysł na aranżację pokoju dla najmłodszych. Dzieci będą mogły swobodnie pisać i malować po ścianie, a Ty bez problemu ją wyczyścisz!

Tapeta do malowania – jakie ma zalety i wady?
tapeta biala

Do głównych plusów tapet do malowania należą: 

  • łatwość zamaskowania nierównych ścian – to doskonały sposób na wyrównanie ubytków powierzchni i zamaskowanie uszkodzeń oraz pęknięć;

  • praktyczność – wysoka odporność na uszkodzenia, wilgoć, działanie światła ultrafioletowego i agresywne substancje;

  • prostota – nie tylko sam proces nakładania tapet nie przysparza większych kłopotów, ale też można je łatwo zerwać w przypadku ponownego remontu;

  • oryginalność – pozwalają na wielokrotne przemalowywanie, umożliwiając realizację wymarzonych i zwariowanych projektów;

  • oszczędność – minimalizują koszty remontu i skracają jego czas;

  • dodatkowa izolacja cieplna – ważna kwestia szczególnie w przypadku starego budownictwa. 

Tapeta do malowania ma jedną wadę… Po kilkunastu kolejnych zmianach koloru, wzór żłobienia tapety może się zaburzyć. 

Jakie są rodzaje tapet do malowania?
tapeta w kwiaty

Występują dwa popularne rodzaje tapet, które opiszemy poniżej.

  • Tapeta do malowania z włókna szklanego – bardzo dobry jakościowo produkt, często kojarzony z wypukłymi wzorami. Włókno jest odporne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne, a także nie deformuje się pod wpływem ciepła czy wilgoci. 

Tapetę możemy myć zarówno wodą, jak i detergentami. Przed naniesienie jej na ścianę, powinniśmy wcześniej przygotować podłoże poprzez wygładzenie go i delikatne zwilżenie wodą. Następnie możemy ułożyć warstwę kleju, który zawiera substancje antygrzybiczne, stabilizujące i odpowietrzające. Samą tapetę kładziemy od sufitu, stopniowo schodząc w dół. Gdy klej wyschnie, co zajmuje około 3 godzin, spokojnie nakładamy farbę. 

  • Tapeta do malowania z raufazy – złożona jest z dwóch lub trzech warstw papieru, w których zawarte są włókna drzewne. Po pomalowaniu, te włókna nasiąkają i pęcznieją, pozwalając na uzyskanie właściwej struktury. 

Ze względu na swoją grubość, doskonale zakrywa nierówności na ścianach. Co ważne, przepuszcza powietrze, a na jej powierzchni nie powstaje pleśń. Do raufazy użyjemy kleju winylowego, który należy nanieść bezpośrednio na tapetę, a następnie docisnąć ją do ściany tak, aby nie powstały pęcherzyki powietrza. 

Jakiej farby użyć do malowania tapet?

Tapeta do malowania umożliwia nawet najbardziej zwariowane wariacje kolorystyczne. Niezależnie od rodzaju tapet, który wybierzemy, zdecydujmy się na zakup farb akrylowych lub lateksowych. To właśnie one dobrze się wchłaniają i nie zaburzają struktury wyżłobień, do czego tendencję mają inne, gęste alternatywy. Aby uniknąć odbijania światła, dobrą radą będzie zwrócenie szczególnej uwagi na sposób wykończenia powłoki. Tu polecamy emulsje cechujące się matowym efektem.

Czy wiesz, że…

Farba lateksowa ma właściwości wodoodporne? To oznacza, że stanowi świetny wybór w przypadku ścian i sufitów łazienek! 

Jak pomalować tapetę?

Nasz mały remont zaczynamy od przygotowania podłoża. Warto zdecydować się na odpowiednie narzędzia malarskie. Może to być pistolet natryskowy, pędzel lub wałek. Ostatnie z tych akcesoriów cieszy się największą popularnością, gdyż sam proces będzie przypominał zwykłe malowanie ścian. 

Porada eksperta

Chcąc pomalować tapety z wypukłymi wzorami, zaopatrzmy się w wałki lub pędzle z dłuższym włosiem.

Jeżeli decydujemy się na malowanie natryskowe, uzyskujemy gwarancję równomiernego pokrycia całej powierzchni ściany. Pamiętajmy, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ciekawe techniki dekoracyjne. Te jednak będą najlepszym wyborem w przypadku gładkich powierzchni, pozbawionych głębokich żłobień.