icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Termowentylator – kiedy się na niego zdecydować

Lato powoli dobiega końca i choć nie myślimy jeszcze o jesieni, pierwsze jej oznaki – chłodne poranki i wieczory – już się pojawiają. Zanim uruchomimy grzejniki na dobre, w dogrzaniu pomieszczeń jesienną porą przydatne będą termowentylatory. Czy warto się zdecydować na ich zastosowanie?

Termowentylator

Termowentylator, zwany popularnie farelką, to niewielkie urządzenie zasilane prądem elektrycznym. Kompaktowe rozmiary i lekkość sprawiają, że możemy przenosić go z miejsca na miejsce i korzystać z niego w pomieszczeniach, w których akurat jest nam potrzebny. Jeszcze jedną zaletą wynikającą z małych rozmiarów jest fakt, że dla termowentylatora z łatwością znajdziemy odpowiednią skrytkę, w której przechowamy go, gdy nie będzie nam potrzebny. Maksymalna moc większości termowentylatorów to 2000-2200 W. Jest ona więc na tyle mała, by skutecznie dogrzać pomieszczenia mieszkalne czy biurowe o niewielkiej powierzchni.

Jak działa termowentylator

Urządzenie po podłączeniu do prądu i ustawieniu odpowiedniego poziomu grzania zaczyna wydmuchiwać ciepłe powietrze, które w szybkim czasie wypełnia pomieszczenie i zapewnia domownikom komfort cieplny. Jest to możliwe dzięki umieszczonemu za grzałką śmigła wentylatora, które wypycha ogrzane powietrze przez znajdujące się z przodu urządzenia otwory wylotowe.

Funkcje i zalety termowentylatora

Dostępne na rynku termowentylatory różnią się między sobą parametrami oraz funkcjami, w jakie zostały wyposażone. Najprostsze modele nie dają nam możliwości regulowania mocy pracy. W pozostałych urządzeniach będziemy mogli dostosować moc grzania do naszych potrzeb, ustawiając ją np. na poziomie 800,1000 czy 2000 W – możliwość regulacji ma zwykle charakter dwustopniowy.

Większość termowentylatorów posiada 2 pokrętła, które pozwalają na sterowanie pracą urządzenia. Jedno z nich pełni zwykle funkcję termostatu, natomiast drugie pozwala włączyć i wyłączyć sprzęt oraz wybrać interesujący nas tryb pracy.

Przeważająca większość tego typu urządzeń posiada także funkcję nawiewu zimnego powietrza. Powoduje ona całkowite wyłączenie grzałki i uruchomienie wiatraka – dzięki takiej opcji termowentylator znajdzie zastosowanie także latem, kiedy posłuży w roli schładzającego powietrze wentylatora.

Termowentylator

Wiele z modeli termowentylatorów posiada także zabezpieczenia, które chronią je przed przegrzaniem – zbyt długo działający sprzęt wyłączy się samoistnie, by po ostygnięciu ponownie się uruchomić.

Ponieważ termowentylatory to grzejniki przenośne, większość z nich posiada także specjalny uchwyt, który ułatwia chwytanie oraz przenoszenie. Do zalet tego typu urządzeń należy także zaliczyć to, że umożliwiają one skierowanie strumienia ciepłego powietrza na wybrany przez nas punkt, np. na stopy. Możemy również ustawić je nie tylko na podłodze, ale także na biurku czy szafce.

Termowentylator z funkcją nawiewu chłodnego powietrza będzie więc przydatnym uzupełnieniem wyposażenia mieszkania, które pomoże nam dogrzać wnętrza w czasie jesiennych czy wiosennych chłodów. To doskonały sposób, by w błyskawiczny sposób podnieść temperaturę powietrza w pokoju czy biurze.