Termowentylator kwarcowy – właściwości

Spośród urządzeń grzewczych ciekawymi cechami charakteryzuje się termowentylator kwarcowy. Niewielki gabarytowo, przenośny, skuteczny w działaniu i bezpieczny dla postronnych osób – czy może więc zastąpić nam w przyszłości każdy inny rodzaj ogrzewania?

termowentylator kwarcowy

Jak działa termowentylator?

Termowentylatory to urządzenia służące do ogrzewania miejscowego i traktowane są jako uzupełnienie źródeł ciepła. Niektóre z modeli wyposażone są w funkcję nawiewu dzięki pracy wiatraka lub dmuchawy, które w czasie letnich upałów mogą pracować samodzielnie i rozprowadzać powietrze w łagodnych podmuchach o niewielkiej sile. Największą zaletą tego typu urządzeń jest możliwość ich każdorazowego przeniesienia w inne miejsce oraz ukierunkowania strumienia ciepłego powietrza. Służą temu niewielkie rozmiary termowentylatorów oraz uchwyt lub uchwyty pomocne w ich trzymaniu w czasie zmiany miejsca.

W najprostszym urządzeniu tego typu elementem grzejnym jest cienka spirala z drutu oporowego, która spełnia funkcję grzałki. Zasysane u dołu powietrze, po ogrzaniu w jej pobliżu, kierowane jest na zewnątrz. Funkcjonalnym dodatkiem jest możliwość samoczynnego obracania się, dzięki czemu zwiększa się zasięg grzania.

Termowentylator kwarcowy – dlaczego warto?

Niestety, tradycyjne termowentylatory mają również swoje wady. Jedną z nich jest słyszalna praca mechanizmu odpowiedzialnego za odprowadzenie ogrzanego powietrza, kolejną – stosunkowo duży pobór energii elektrycznej przy niewielkiej sile działania. Rozwiązaniem tych kwestii staje się zastosowanie termowentylatora kwarcowego, którego zasada działania jest znana z grzejników kwarcowych lub halogenowych umieszczanych na stałe w wybranym pomieszczeniu w domu. Działają one równie szybko, jak urządzenia z grzałką, jednak na innej zasadzie – nie ogrzewają powietrza, ale emanują ciepłem i światłem, dając odczucia porównywalne z odczuciem promieni słonecznych padających na skórę.

termowentylator kwarcowy

Bezpieczna praca i skuteczne działanie

W przeciwieństwie do promienników stacjonarnych kwarcowe termowentylatory są przystosowane do częstych zmian miejsca. Miejsca, ale nie położenia – wbudowany w nie czujnik zareaguje natychmiast, wyłączając urządzenie w przypadku jego potrącenia lub przewrócenia. Termowentylator działa jedynie umieszczony w pozycji pionowej. Urządzenie to ma regulator mocy działania, a także taki typ i konstrukcję obudowy, która nie nagrzewa się w czasie pracy, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne przeniesienie grzejnika po wyłączeniu zasilania. Kolejnym zabezpieczeniem jest czujnik temperatury, który odłącza urządzenie od sieci elektrycznej, kiedy tylko zbytnio się ono rozgrzeje, co może mieć miejsce, gdy przypadkowo przykryjemy pracujący grzejnik.

Niewątpliwą zaletą termowentylatora kwarcowego jest przyjemne dla oka światło, jakie towarzyszy pracy halogenowych wkładów. Za dnia jest niemal niewidoczne, za to w nocy jego kolor przywodzi na myśl widok palących się drew w kominku. Widok taki jest szczególnie korzystny w czasie długich, jesiennych i zimowych wieczorów, kiedy dodatkowe ciepło staje się niezbędne w mieszkaniach, w których instalacja grzewcza niewystarczająco spełnia swoją funkcję.