Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Dla wielu z nas ogrzewanie nadmuchowe brzmi jeszcze bardzo tajemniczo, jednak coraz częściej zaczynamy się nim interesować. Nic dziwnego, ponieważ jest to bardzo prosty system, który do ogrzania powierzchni wykorzystuje tylko powietrze i błyskawicznie roznosi je po całym domu.

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Większe możliwości niższym kosztem

W tradycyjnych systemach ogrzewania opartych na grzejnikach i rurach grzewczych podstawowym medium transportującym ciepło jest woda. W ogrzewaniu nadmuchowym wykorzystywane jest wyłącznie powietrze, które do pomieszczeń jest wdmuchiwane przez system kanałów wentylacyjnych. Bezwładność układu jest bardzo niska, dlatego sam proces ogrzewania pomieszczeń jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Już po kilkunastu minutach zaczynamy odczuwać zmianę temperatury. Dzięki temu mamy możliwość bardzo dokładnego zaprogramowania temperatury w domu w wybranych momentach. Wpływa to nie tylko na nasz komfort, ale przynosi również oszczędności eksploatacyjne. W systemach tego typu ogrzewanie nie jest jedyną funkcją – dzięki niemu możemy również filtrować, jonizować i chłodzić powietrze w domu.

Przeczytaj także: Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne? Doradzamy

Multum korzyści

W nowym budownictwie często pojawia się problem z odpowiednią wentylacją pomieszczeń, przede wszystkim dlatego, że okna i drzwi są bardzo szczelne i w zasadzie nie przepuszczają powietrza do środka. Montując ogrzewanie nadmuchowe, zapewniamy sobie możliwość swobodnej regulacji dopływu świeżego powietrza. Nie musimy do tego otwierać okien, więc nie narażamy się na stratę nagromadzonego już ciepłego powietrza. System nadmuchowy czerpie powietrze z zewnątrz, wymuszając przy tym bezustanną cyrkulację. Właśnie dzięki temu możemy swobodnie regulować ilość świeżego powietrza w mieszkaniu. Przed dostarczeniem do pomieszczenia, powietrze jest dokładnie oczyszczane. Specjalne filtry wychwytują wszelkie zanieczyszczenia: wirusy, bakterie, kurz, pyłki, a nawet dym papierosowy. Uroki tego rozwiązania docenią na pewno osoby cierpiące na alergie.

Sprawdź również: Wentylator na upały

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Jak to działa?

Najważniejszym elementem w systemie nadmuchowym jest piec z wymiennikiem ciepła, który może być zasilany olejem opałowym, gazem lub ciepłą wodą. W domu musimy poprowadzić instalację kanałową, za pomocą której powietrze będzie rozprowadzane. Najczęściej przewody wykonane są z blachy ocynkowanej zaizolowanej wełną mineralną. Można je rozprowadzić pod stropem piwnic, pod posadzkami lub na poddaszu. Instalacja pracuje bardzo cicho i nie emituje żadnych pyłów, które mogłyby być zagrożeniem dla naszego zdrowia. Najczęściej system wyposażony jest już w czujniki temperatury i wilgotności, dodatkowo możemy sami ustawić wszystkie parametry na sterowniku. W zależności od potrzeb i warunków atmosferycznych możemy przestawić instalację na funkcję grzania, chłodzenia, filtrowania, nawilżania lub wentylacji. System pozwala również na programowanie różnych parametrów w każdym pomieszczeniu.