Toaleta i łazienka dla osób niepełnosprawnych

Zarówno przy projekcie łazienki, jak i jej przebudowy na potrzeby osoby niepełnosprawnej, bardzo istotnym elementem jest uwzględnienie szczególnych warunków, jakie powinna ona w tym przypadku spełniać. O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę?

toaleta dla niepełnosprawnych

Przezorność zawsze w cenie

Każdy z nas może ulec wypadkowi lub chorobie, przez co straci pełną sprawność. Poza tym, czasami doświadczamy niepełnosprawności tymczasowej, np. po operacjach czy wypadkach. Dlatego już we wczesnej fazie projektu warto pomyśleć o przygotowaniu domowych pomieszczeń pod ewentualne potrzeby osób niepełnosprawnych. Późniejsze przeróbki są bowiem znacznie trudniejsze i kosztowniejsze.

Normy projektowe

Największych ułatwień dla niepełnosprawnych musimy dokonać w łazience i toalecie. W obiektach publicznych obowiązują specjalne sztywne przepisy i wymogi. W pomieszczeniach prywatnych są one nieco złagodzone, ale mają swoje praktyczne uzasadnienie. Przytoczmy niektóre wymagania dla obiektów prywatnych.

- W łazienkach górna krawędź umywalki dla osób na wózkach powinna sięgać maksimum do 80 cm. Pole manewru przed umywalką, a także w strefie wannowo-natryskowej oraz WC, powinno mieć 150x150 cm dla osób na wózkach i 120x120cm dla innych niepełnosprawnych.

- W strefie WC górna krawędź miski ustępowej winna mieć wysokości 46 - 48 cm, długość miski minimum 70 cm, oparcie dla pleców natomiast powinno znajdować się 55 cm za przednią krawędzią miski. Wolna przestrzeń z boku miski powinna mieć co najmniej 90 cm po jednej stronie i ok 30 cm po drugiej. Odległość miski od ściany bocznej powinna wynosić minimum 20 - 30 cm.

- Drzwi do łazienki i toalety nie mogą być węższe niż 90 cm, powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia i nie posiadać progu. Otwieranie, zamykanie oraz przejeżdżanie przez wejście ułatwi poziomy uchwyt przykręcony do drzwi na wysokości około 80 - 85 cm.

- Na podobnej wysokości powinniśmy umieszczać wszelkie inne poręcze i uchwyty w łazience i WC. Ściany, na których montować będziemy uchwyty albo krzesełka muszą być mocne, pełne, a w przypadku płyt kartonowo-gipsowych – specjalnie wzmocnione.

Wyposażenie umywalki

Wygodnym rozwiązaniem będzie zastosowanie przy umywalkach dla niepełnosprawnych łatwych w obsłudze baterii. Sprawdzą się tutaj modele z przyciskiem lub sensorem elektronicznym albo te o przedłożonej wylewce. Aby zapobiegać oparzeniom, warto zastosować także baterie z termostatem.

Lustro przy umywalce powinno pozwolić na swobodne przeglądanie się zarówno osobie stojącej, jak i siedzącej – czyli obejmować wysokość od 85 do 200 cm. Najlepiej sprawdzi się lustro uchylne z dostępną dla siedzącego regulacją kąta nachylenia.

Przy umywalce powinniśmy zamontować uchwyty umożliwiające przytrzymanie się. Mogą one przebiegać wzdłuż umywalki lub być umieszczone na ścianie nad nią (na wysokości około 80 - 85 cm). Wszelkie akcesoria powinny być dostępne z pozycji siedzącej. Warto także pomyśleć o uchwytach umożliwiających odstawienie kuli.

Toaleta

Przy misce ustępowej niezbędne będą uchwyty zamocowane po obu jej stronach. Takie przyścienne poręcze mogą być stałe lub uchylne, lub też uchylne i składane, co ułatwia przemieszczanie się na małych powierzchniach. Spotykamy także uchwyty z dodatkowymi funkcjami, jak np. spłukiwania wody, alarmu, czy z wmontowanym pojemnikiem na papier toaletowy. Praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie misek podwieszanych ze specjalnymi stelażami podtynkowymi. Zaoszczędzi to miejsce i znacznie ułatwi niepełnosprawnemu dojazd wózkiem, bez barier w podłodze. Umożliwi to także ewentualne zastosowanie nowoczesnego bezobsługowego spłukiwania na podczerwień albo też za pomocą przycisku na poręczy czy tradycyjnego dużego przycisku.

Prysznic, brodzik

Minimalna powierzchnia brodzika dla niepełnosprawnych to 100x100cm, a najlepiej, aby miała do 150x150 cm. Osobom, które biorą prysznic na siedząco, powinniśmy zapewnić krzesełka czy ławeczki prysznicowe. Mogą one być montowane na stałe albo uchylne. Ich optymalna wysokość to 48 cm, a możliwe do zamontowania dodatkowe wygody to oparcie tylne czy podłokietniki. Brodzik powinien być wpuszczony w podłogę i posiadać antypoślizgowa powierzchnię. Niezbędne jest także zamocowanie pionowych i poziomych uchwytów pod prysznicem dla ułatwienia wstawania i poruszania się.

kompakt z poręczą

Wanna

Uchwyty ułatwiające wchodzenie, wychodzenie i wstawanie będą także nieodzowne przy wannie. Dogodna szerokość wanny to 70 - 80 cm, a głębokość około 40 cm. Bardzo istotna jest także wysokość wejścia do wanny, najlepiej jeśli wynosi ona około 48 cm, czyli jest zbliżona do wysokości wózka.

Możemy także zastosować krzesełka nakładane na krawędzie wanny. Warto pomyśleć o macie antypoślizgowej oraz bezpiecznej armaturze, np. z perforowanym dnem i obłymi kształtami. Możemy także zastosować wyraziste kolory, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym i niedowidzącym orientację i poruszanie się. Bezpieczne i praktyczne jest także zastosowanie wannowej jednouchwytowej baterii z ogranicznikiem temperatury lub termostatem. 

Data publikacji: 07.11.2014